Tilbage til HIFI4ALL.DK 10. juni 2026 | 18:04   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Tilslutning til projektor (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Hafler
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 August 2004
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 23
Sendt: 09 August 2004 kl. 09:19 | IP-adresse registreret  

Hvordan gør man med tilslutning til projektor, så man får både DVD og TV signal (fra fx videoafspiller) tilsluttet. Bruger man fx komponent indgang fra DVD og S-video fra videoen? Eller skal der en omskifter til?
Til top Vis Hafler's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hafler
 
Silver Surfer
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 August 2004
Status: Offline
Indlæg: 9
Sendt: 09 August 2004 kl. 11:44 | IP-adresse registreret  

Du skriver ikke hvilken type projektor der er tale om, men min Panny 500 har hele ryggen fyldt af kabler, selve omskiftningen mellem DVD, PC, Video og PS2 sker ved hjælp af fjernbetjeningen.
Til top Vis Silver Surfer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Silver Surfer
 
Hafler
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 August 2004
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 23
Sendt: 09 August 2004 kl. 12:36 | IP-adresse registreret  

Jeg påtænker en Hitachi PJTX 100, som mangler separat scart indgang.

I øvrigt: Din Panny 500 skulle have samme opløsning. Hvad betyder det at 720 linjer ikke helt er dobbelt dvd opløsning?

 

 

Til top Vis Hafler's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hafler
 
RogueAgent
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Januar 2004
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 2359
Sendt: 09 August 2004 kl. 13:17 | IP-adresse registreret  

Jeg havde i sin tid et S-video kabel fra min av-forstærker til min projektor. Jeg kunne så her skifte mellem DVD, video (S-vhs) og laserdisc, med hæderligt resultat.

Men man er jo aldrig helt tilfreds, så idag har jeg DVI fra min DVD til projektoren og derudover RGB HV fra den deinterlacer/scaler jeg har sat mellem Video/laserdisc og projektoren. Ulempen er selfølgelig alle de (tykke) kabler der skal trækkes henover loftet osv.

Jeg har også en panasonic AE500 og synes ikke jeg har bemærket nogen skaleringsfejl fra DVD, heller ikke da jeg kørte med s-video. I forvejen er der jo forskellig opløsning på NTSC (480 linier) og PAL (576 linier), så man vil aldrig kunne komme udenom skalering i større eller mindre grad medmindre man KUN køber enten NTSC eller PAL og finder en projektor der passer til dette i opløsning (eller køber en CRT-projektor, men det er en helt anden snak...)

Jeg har iøvrigt indbygget scaler i min DVD (Yamakawa 365) og den sender 720p til projektoren via DVI, så projektoren skalerer ikke noget.

Til top Vis RogueAgent's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af RogueAgent
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes