| Sendt: 20 Oktober 2004 kl. 10:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har tænkt på det samme, da man kan få et alm. lærred meget biliger end at købe et 16:9 lærred med 70 cm. forløb som de tager sig pænt betalt for.
Jeg spurgte en autolaker og en malerforretning. Der er også mulighed for at gå til en skiltemaler, de maler jo på presseninger til lastbiler og det skal kunne holde til noget. I malerforretningen sagde han at man bare skulle bruge alm. sort acryl maling af en god kvalitet og med en lav glans fx. glans 10. Acryl maling er elastisk og hvis man bruger en sprøjte pistol og maler det på i tyndelag, vil det få svært ved at løbe under afdækningen.
Men jeg er desværre ikke kommet så langt i nu, jeg går og venter på at skal til demo aften i TapeConection, før jeg endelig bestemer mig for hvilken projektor det skal være og om det skal være gråt eller hvidt lærred.
Hvis du prøver at male det selv kunne det være spændende at høre om dinne erfaringer.
John
|