Nu skal jeg bare have bestemt mig for, om det skal være med mat hvid "Satina 1000" dug med en gain på 1, eller en grå "Contrast Grey Flex" dug med en gain på 0,8.
Hvad vil være bedst, og hvorfor?
Læg venligst mærke til at den grå dug koster 1177,- ekstra, og desuden syntes jeg en hvid dug er pænere når projektoren er slukket, så derfor hælder jeg lidt til den, men hvis det virkelig være dybt gonat at spare små 1200 kroner her, vil jeg meget gerne høre fra folk, og gerne med en begrundelse.
Bruger siden: 02 Maj 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1320
Sendt: 20 Oktober 2004 kl. 09:08 | IP-adresse registreret
Det er et valg mellem pest eller kolera. Personligt ville jeg vælge det hvide lærrede, idet du aldrig opnår realistiske lyse/hvide farver på et grey lærred. Du får selvfølgelig en bedre sort på et grey lærred, men det kan du også opnå på et hvidt lærred, når du køber den næste generation projektor, hvor kontrasten forbedres hele tiden.
Bruger siden: 30 Januar 2004
Status: Offline Indlæg: 317
Sendt: 20 Oktober 2004 kl. 09:18 | IP-adresse registreret
Nu har manden jo allerede en projekter, og den er ok men har jo ikke ligefrem de bedste CR tal.
Farverne bliver natutligvis desatureret en smule, men det menneskelige øje har en fantastisk evne til at se farvertemperaturer relativt i forhold til nabofarven, frem for absolutte farveforskelle.
Nu skal jeg bare have bestemt mig for, om det skal være med mat hvid
"Satina 1000" dug med en gain på 1, eller en grå "Contrast Grey
Flex" dug med en gain på 0,8.
Hvad vil være bedst, og hvorfor?
Læg venligst mærke til at den grå dug koster 1177,- ekstra, og
desuden syntes jeg en hvid dug er pænere når projektoren er slukket, så
derfor hælder jeg lidt til den, men hvis det virkelig være dybt
gonat at spare små 1200 kroner her, vil jeg meget gerne høre fra folk,
og gerne med en begrundelse.
På forhånd tak!
Hej
Jeg er mest til gråt lærred, ja.. alle farver bliver mørkere, men der
kommer som sagt bedre sort niveau. Grunden til jeg er mest til gråt
lærred pt. er fordi min projektor har et lidt skidt sort niveau,
(dårligere end din)så det kompensere jeg for med et gråt lærred, ellers
synes jeg sort niveauet er for ringe.
Hvordan oplever du sort niveauet på din projektor i øjeblikket??
Bruger siden: 13 September 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1223
Sendt: 21 Oktober 2004 kl. 14:21 | IP-adresse registreret
Hej Rune
her lige mine 5 cent.
Hvis du har helt mørkt rum, ville jeg gå efter den hvide udgave, da den øger hvidniveauet markant og dit sort niveau vil kun blive et lille hak dårligere ( så CR bliver højere).
Hvorimod har du lys i rummet, eller hvide vægge feks. ( som kaster en del lys tilbage på lærredet og ødelægger CR) ville jeg nok gå efter den grå udgave. da sortniveauet så bliver markant ændret på den hvide ( læs: dårligere) i forhold til den grå.
Men som en anden nævnte, kan man låne et par prøver ( A4 størrelse) og prøve dem, så kan du selv vurderer om det er prisforskellen værd.
Bruger siden: 18 Februar 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1258
Sendt: 21 Oktober 2004 kl. 14:33 | IP-adresse registreret
D.J. skrev:
Hvis du har helt mørkt rum, ville jeg gå efter den hvide udgave, da den øger hvidniveauet markant og dit sort niveau vil kun blive et lille hak dårligere ( så CR bliver højere).
Tror nu at sortniveauet (på LCD) kommer meget an på projektoren. Hvis projektoren 'slipper' lys igennem ved sort, vil det blot være endnu mere tydeligt i et mørk rum. Du har ret i at CR bliver højere, men alle farver inkl. sort vil blive lysere.
Når alt kommer til at, tror jeg ikke på at man kan lave en 'facitliste', i sidste ende er der et spøgsmål om personlig smag. (jeg bruger et gråt lærred i et totalt mørklagt rum ).
Bruger siden: 12 Maj 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 471
Sendt: 21 Oktober 2004 kl. 14:50 | IP-adresse registreret
Jeg har også en grå dug, og skal indrømme at billedet mangler lidt i den lyse ende ( lidt dårligt hvidt niveau). Men det synes jeg absolut er at foretrække, frem for et dårligt sortniveau. At sort ikke er helt sort opdager man nemt, men om hvide ikke er 100% hvidt, er noget svære at se.
Bruger siden: 08 Juli 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1013
Sendt: 22 Oktober 2004 kl. 20:32 | IP-adresse registreret
Hej!
Mange tak for svarene indtil videre. Det er bare dejligt at have noget at arbejde med. Jeg vil lige prøve at svare lidt på jeres svar.
Oligru skrev:
Lissau er meget villige til at sende prøver, prøv en hvid og en grå ved siden af hinanden.
Oliver
Jeg har prøvet at skirve en mail til dem for at høre ad om det var muligt at få en demonstration, men de har ikke svaret
lars37 skrev:
Det er et valg mellem pest eller kolera. Personligt ville jeg vælge det hvide lærrede, idet du aldrig opnår realistiske lyse/hvide farver på et grey lærred. Du får selvfølgelig en bedre sort på et grey lærred, men det kan du også opnå på et hvidt lærred, når du køber den næste generation projektor, hvor kontrasten forbedres hele tiden.
Lars
Jeg kan godt følge dig i at lærredet er mere fremtidssikret. Man regner vel med at beholde lærredet længere tid end projektoren.
blaster skrev:
Hej
Jeg er mest til gråt lærred, ja.. alle farver bliver mørkere, men der kommer som sagt bedre sort niveau. Grunden til jeg er mest til gråt lærred pt. er fordi min projektor har et lidt skidt sort niveau, (dårligere end din)så det kompensere jeg for med et gråt lærred, ellers synes jeg sort niveauet er for ringe.
Hvordan oplever du sort niveauet på din projektor i øjeblikket??
Mvh
Jeg oplever slet intet sortniveau. Det er min første projektor, og jeg venter med at sætte den op til jeg har fået et lærred.
Mit rum er med ret mørke væge, men jeg regner med snart at flytte i noget der bliver lysere.
Jeg kan forstå det er meget et spørgsmål om komprimis. I dette tilfælde tror jeg så det endelige kompromi bliver økonomien. Hvis vælget er pest eller kolera, tror jeg bare jeg tager den billigste Det bestiller jeg så mandag. Tror jeg ville ærge mig over et billede med for mørke tendenser. Så tror jeg umiddelbart jeg er mere til at undvære lidt af det sorte.
Mange, mange tak for jeres hjælp. Jeg var noget i tvivl om hvad forskellen egentlig ville betyde for billedet, men det har i nu afklaret for mig. Nu kommer jeg nok bare til at ærge mig over sortniveauet, og det er ene og alene JERES skyld!!!
Bruger siden: 01 Februar 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 166
Sendt: 23 Oktober 2004 kl. 19:14 | IP-adresse registreret
rune-nielsen skrev:
Hej!
Mange tak for svarene indtil videre. Det er bare dejligt at have
noget at arbejde med. Jeg vil lige prøve at svare lidt på jeres svar.
Jeg oplever slet intet sortniveau. Det er min første projektor, og jeg venter med at sætte den op til jeg har fået et lærred.
Mit rum er med ret mørke væge, men jeg regner med snart at flytte i noget der bliver lysere.
Jeg kan forstå det er meget et spørgsmål om komprimis. I dette
tilfælde tror jeg så det endelige kompromi bliver økonomien.
Hvis vælget er pest eller kolera, tror jeg bare jeg tager den
billigste Det bestiller jeg så
mandag. Tror jeg ville ærge mig over et billede med for mørke
tendenser. Så tror jeg umiddelbart jeg er mere til at undvære lidt af
det sorte.
Mange, mange tak for jeres hjælp. Jeg var noget i tvivl om hvad
forskellen egentlig ville betyde for billedet, men det har i
nu afklaret for mig. Nu kommer jeg nok bare til at ærge mig over
sortniveauet, og det er ene og alene JERES skyld!!!
God weekend til alle!
Ja hvis du ikke har sat den op endnu, kan jeg godt se du ikke oplever meget *g*
Jeg bed lige mærke i at du hellere vil undvære lidt sort end at
farverene bliver mørkere. Nu er det ikke ret meget (efter min mening)
at farvererne bliver mørkere, men derimod bliver sort væsentlig mere
sort. Så jeg kan kun anbefalde gråt...
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum