| Forfatter |
|
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 09:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej med jer
Jeg har fået tilbudet en infocus 4805. Den skal vise dvd film og være tilsluttet en HTPC.
Nu ved jeg ikke noget som helst om projekter. Så søger lidt hjælp til vurdere projekteren.
Hvad er minus ved den og hvad er godt ved den?
Link til info om den.
http://www.projectorcentral.com/InFocus_Home-ScreenPlay_4805 .htm
Tak for hjælpen
/Freemen
|
| Til top |
|
| |
TapeConnection Lukket konto

Lukket efter brugers ønske!
Bruger siden: 30 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4163
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 10:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Freemen skrev:
|
Hvad er minus ved den og hvad er godt ved den?
|
|
|
Plusser: Billig, god kontrast og lysstyrke til pengene, da det er en DLP er der ingen risiko for "LCD-issues" (vertical banding, colour shading, slitage). Kræver ikke det store kørekort at få til at fungere fornuftigt, den fungerer godt på både analoge og digitale signalkilder og er fornuftigt kalibreret fra fabrikken.
Minusser: Lav opløsning, højt støjniveau, ingen lens shift. "DLP-issues": Regnbuer på gennemsnitligt niveau, kraftig dithering (støj i mørke områder).
Personligt kan jeg ikke holde ud at kigge på den, men mange er rigtigt glade for den. Til prisen er den helt sikkert et godt køb, men enhver projektor i dette prisleje har nogle ret markante ulemper, så det er et spørgsmål om at vælge hvilke ulemper du kan leve med (i forhold til f.eks. at finde en Sanyo Z3). __________________ Mvh. TC
www.tapeconnection.dk
Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
|
| Til top |
|
| |
kaizer Forum Bruger

Bruger siden: 22 Januar 2005
Status: Offline Indlæg: 437
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 10:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg er i hvert fald rigtig glad for min. De bedste penge jeg har brugt i lang tid.
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 10:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for info om den. Hvad er prisniveau på en brugt Z3?
Denne Infocus 4805 har jeg fået tilbudt til ca. 4000 kr og er fra november 2005. Brugt max 100 timer.
Minusser: Lav opløsning, højt støjniveau, ingen lens shift. "DLP-issues": Regnbuer på gennemsnitligt niveau, kraftig dithering (støj i mørke områder).`
ingen lens shift.
Vil dette sige, at når man når ca. 3000 timer, så er den til at smide ud?
Hvad betyder dette? Sorry for nOOb ;)
Regnbuer på gennemsnitligt niveau
|
| Til top |
|
| |
TapeConnection Lukket konto

Lukket efter brugers ønske!
Bruger siden: 30 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4163
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 11:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Freemen skrev:
|
ingen lens shift.
Vil dette sige, at når man når ca. 3000 timer, så er den til at smide ud? |
|
|
Nej nej, tværtimod - lens shift er en funktion som bl.a. Z3'en har, der gør det muligt at flytte billedet op og ned eller til siden, uden at flytte projektoren. Dvs. du kan til en vis grænse selv vælge hvor højt projektoren skal hænge i forhold til billedet. Det kan du ikke med Infocus'en. Det er slet ikke sikkert du har brug for det, alt efter hvordan du kan hænge projektoren. Du kan sagtens skifte pæren. Med en DLP er det faktisk netop kun pæren der reelt slides, når pæren er skiftet er projektoren som ny. Prisudviklingen betyder dog at mange vælger at skifte projektoren ud i stedet for at skifte pæren.
Freemen skrev:
| Hvad betyder dette? Sorry for nOOb ;)
Regnbuer på gennemsnitligt niveau
|
|
|
Du spørger bare løs... DLP'er viser billedet ved at "blinke" farverne Rød, Grøn og Blå meget hurtigt efter hinanden. Nogle mennesker generes af at kunne se en "regnbue-effekt" specielt når man flytter øjnene hen over billedet. Det er meget individuelt om det er et problem, og personligt har jeg for nyligt investeret i en DLP-projektor på trods af at jeg selv er ret følsom overfor dette problem - simpelthen fordi de andre fordele ved den projektor opvejede den ene ulempe.
Til 4000,- med 100 timer på lampen ville jeg kaste mig ud i det. Det er et fint sted at starte, og skulle det ske at du ikke bliver helt tilfreds, så kan du sælge den videre uden det store tab, og så er du blevet en hel del klogere. Du vil have lært mere ved at eje dén i 14 dage, end du kan lære ved at bruge et år non-stop på at læse forum-diskussioner...  __________________ Mvh. TC
www.tapeconnection.dk
Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 11:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej igen
Så tro jeg, at jeg vil prøve at få handlen igennem. Der sker jo nok ikke noget ved at prøve lykken, som du skriver. Tak for råd og vejledning.
|
| Til top |
|
| |
Nobody Forum Bruger


Bruger siden: 13 Maj 2006 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 693
|
| Sendt: 02 Juli 2006 kl. 12:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har nogle screenshots af min 4805 i tråden Nobodys heimkino. Jeg er ihvertfald glad for min. Støjen er ikke så slem når man ser film. Det er kun i passager uden lyd at man lægger mærke til det. Og tonen på støjen er ikke vildt irriterende. Det vil sikkert genere nogle, men altså ikke mig
__________________ Nobody is perfect. I´m Nobody !
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 15:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser ud til at handlen falder til jorden.
Så er ved at kigge på denne istedet? Toshiba TDP-S20U Projector
Den er dog brugt i 1200 timer ud af ca. 3000 timer. Hvad må man give for denne? Sælger drømmer om 3500 kr.
Nogen erfaringen med denne?
http://www.projectorcentral.com/Toshiba_DPD-TDP-S20U.htm
|
| Til top |
|
| |
Neeper Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 11 Maj 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 762
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 15:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Freemen
Uden at have set nogen af dem IRL, så er InFocus'en klart bedst... Toshiba'en anvender en native 4/3 DMD chip, hvor den anden kan køre 16/9 native, godt nok kun i NTSC 480 x 848 på DMD'en.
Mvh Kim
|
| Til top |
|
| |
Agent Cooper Forum Bruger


Bruger siden: 22 Marts 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 622
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 15:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er en data DLP projektor med en 4:3 DMD - ser ud til at have hæderlig kontrast og lysstyrke, men døjer formodentligt med høj blæserstøj, dithering og regnbuer (typisk for lidt ældre 1chip DLP maskiner).
Den lave opløsning i 4:3 format alene ville få mig til at kigge efter noget andet, men du må jo selv vurdere hvordan 'et godt billede' står i dine øjne.
PS - når lampen skal udskiftes (hvis du ikke har lyst til at købe ny maskine til den tid), vil det nok koste mere end det beløb sælgeren drømmer om at få for hele projektoren. __________________ Truman: "You saw a giant?"
Cooper: "Yes."
Albert: "Any relation to the dwarf?"
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 16:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så vil jeg skynde mig, at trække mine følehron til mig igen. Kunne få den for 3000 kr.
Tak for hurtig svar og hjælp.
|
| Til top |
|
| |
Nobody Forum Bruger


Bruger siden: 13 Maj 2006 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 693
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 17:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
http://www.proshop.dk/ShowProduct.aspx?prodid=79863
Så kan det næsten ikke betale sig at købe en brugt. Jeg købte også min der. Godt no 100.- billigere, men for under 10k er man godt på vej. Jeg ville ikke være i tvivl. Der er et supergodt billede på.
Hvad skulle du give for den brugt ? __________________ Nobody is perfect. I´m Nobody !
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 22:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Denne Infocus 4805 har jeg fået tilbudt til max 4000 kr og er fra november 2005. Brugt max 100 timer.
Hvis jeg samligner spec med denne, ja så er det spild af penge at købe brugt. Mon ikke det er noget fætter BR pis.:
http://www.hifipriser.dk/Listprices.asp?ID=175389
|
| Til top |
|
| |
strong Forum Bruger


Bruger siden: 14 Januar 2006 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 568
|
| Sendt: 05 Juli 2006 kl. 23:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Undskyld jeg lige blander mig, men jeg ville købe den brugte Infocus. Det er en super PJ Tallene på den der Acer indikerer mere at den primært er til data brug. Høj ansilumen = enormt lysstærk men til gengæld et billede uden dybde og mangel på kontrast. Den kan selvfølgelig vise sig at være go' alligevel, men se billedet først hvis du kan finde en butik der har en udstillet. (sikkert svært at finde)
Infocus er en prisvinder PJ og den kan du få mange gode timer med (ca. 2900)
M.v.h. Strong
|
| Til top |
|
| |
Freemen Forum Bruger

Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 23
|
| Sendt: 06 Juli 2006 kl. 12:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej igen
Du blander dig bare.
Kan man læse sig til lidt mere viden, indenfor dette område et sted på nettet. Tænker på hvordan de forskellige ting indvirker på resultatet.
Jeg skal bruge den til Film og TV(Fodbold).
|
| Til top |
|
| |
strong Forum Bruger


Bruger siden: 14 Januar 2006 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 568
|
| Sendt: 06 Juli 2006 kl. 16:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |