| Sendt: 17 September 2006 kl. 00:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg er flyttet fornylig og jeg har lige et enkelt spørgsmål til opsætningen af en CRT projektor. Jeg håber der er nogle folk herinde som har lidt mere erfaring med instille CRT projekterer.
Er der nogen, som har oplevet, at det er et problem at få hele billedet skarpt (specielt hjørner), hvis man anvender mest muligt af fosforfladen?
Projektoren er en Marquee 8500 Ultra, men vil tro tendes ville gælde for alle. Jeg skal have projektoren loftsmonteret og har ca. 2 meters brede tilgængelig til billedet og jeg skal have fundet en korrekt afstand fra linse til lærred. Manualen foreskriver at afstanden skal være 1,2 * Billedbreden + ca. 23,8 cm. I løbet af sommerferien har jeg lavet et par opstillinger, hvor jeg har målt op at billedbreden nærmere skal multipliceres med en faktor 1,1. I begge opsætninger havde jeg forsøgt at anvende mest muligt af rørenes fosforflade. I ingen af tilfældene fik jeg dog billedet helt skarpt i hjørnerne, men da det kun var kortvarige opstillinger brugte jeg heller ikke specielt lang tid på at finindstille. Når jeg skal have projektoren op at hænge i loftet bliver det ikke nemt at flytte projektoren frem og tilbage. Jeg ønsker naturligvis et skarpt billed, men også at anvende mest muligt af fosforfladen. Hvis det er muligt ville jeg derfor helst anvende 1,1 afstanden, men hvis det er umuligt at få hele billedet skarpt på den måde skal jeg følge manulen og anvende 1,2. Det vil derfor være en stor hjælp, hvis nogen herinde kunne fortælle om det direkte er fordi jeg brugte for meget af fosforfladen, at jeg ikke fik hele billedet skrapt. Billedet var ved 1,1 dog stadig ikke så stort, at hjørner blev afrundede.
|