| Forfatter |
|
Rapper Forum Bruger


Bruger siden: 27 Januar 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 706
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 16:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej.
Tænkte på om man ikke kunne lokke en admin eller mod til at lave denne
tråd "sticky" eller hvad det hedder i dette forum, så tråden altid lå i
toppen.
Meningen med dette skulle så være at folk kunne lave et reply med et
link til deres topic med historien om butikken der har snydt dem,
behandlet dem dårligt etc. (tror det ville fungere bedre end at skrive
historierne i selve tråden her).
Hvad siger de kære admins og mods?
Poster lige min egen for at give et eksempel.
__________________ Mvh Rasmus
www.therasmus.dk
Friends are the family we choose for ourselves.
|
| Til top |
|
| |
Rapper Forum Bruger


Bruger siden: 27 Januar 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 706
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 16:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
lars37 Forum Bruger


Bruger siden: 02 Maj 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1320
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 16:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvad så hvis alle andre har positive erfaringer med dette firma, skal firmaet så alligevel optræde på din "liste", bare fordi du har haft en dårlig oplevelse ?
Lars
|
| Til top |
|
| |
Administrator Administrator gruppe


Bruger siden: 25 Januar 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3105
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 16:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
lars37 skrev:
|
Hvad så hvis alle andre har positive erfaringer med dette firma, skal firmaet så alligevel optræde på din "liste", bare fordi du har haft en dårlig oplevelse ?
Lars |
|
|
Du har fat i en god pionte! At lave lister over dårlige oplevelser er ikke HIFI4ALL.DK´s mission, men derimod bliver forummet brugt flittigt hertil, så det ser jeg ingen grund til at ændre på. Jeg kan sagtens se for og imod, men svaret på en "blackliste" over forhandlere, bliver nej. Der findes sites som gør sig i den slags, så dem kan man jo bruge.
|
| Til top |
|
| |
SATMIT Lukket konto

Konto lukket efter brugers ønske
Bruger siden: 22 April 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1226
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 16:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tja ... man kan jo skrive sine dårlige erfaringer ... men det må vel også være det.
At hænge butikker ud er tvivlsomt ... kan jo i høj grad misbruges. Nogen gange er det jo ikke kun butikkens skyld at det går skævt.
SATMIT __________________ "My tastes are simple; I am easily satisfied with the best." Winston Churchill
|
| Til top |
|
| |
lpm76 Forum Bruger


Bruger siden: 12 April 2004 Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline Indlæg: 697
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 17:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Åh ja, negative indlæg er nemt at finde, og jeg vedkender mig at vi alle gerne vil slippe for dårlige oplevelser. Jeg synes nu bare det kunne være sjovere med en liste hvor man kunne se steder hvor folk havde fået en ekstraordinær god oplevelse.
Fx Snak med Mogens hos Hifiguruen i Århus (tænkt eksempel) - Han har virkelig tjek på DAC's. Er det højttalere er det Hans, han kender hele B&W's bagkatalog o.s.v.
Om det ville fungere i praksis ved jeg ikke, men det var bare en ide.
__________________ Mvh
Lars P. Madsen
|
| Til top |
|
| |
Ronin Branchemedlem

Lyd og Billed Vodskov
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7545
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 17:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kan absolut se mest IMOD, baseret på det faktum at der generelt ikke skal meget til før folk har fundet dem selv dårligt behandlet - det kan i værste tilfælde bero på en enkelt misforståelse, og desuden kan der godt være en enkelt person med en dårlig erfaring fra en forretning, efterfulgt af 10 positive oplevelser, så jeg mener bestemt at det er en dårlig ide, og som sagt af Admin så er det IKKE Hifi4all´s opgave at blackliste forhandlere. __________________ Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
|
| Til top |
|
| |
A-M-P Forum Bruger


Bruger siden: 02 April 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 51
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 18:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fair nok at komme med omtale af en butik, om det er godt eller skidt.
Men er det skidt, skal butikken vel også have lov til at tage kritikken til sig, og forbedre sig, og her mener jeg ikke at en permanent tråd er nogen god ide.
Og så er der jo også den med at gode købeoplevelser fortælles til et par stykker, mens dårlige fortælles til gud og hver mand der vil lytte. Det kan hurtigt blive en tråd med negativ klang.
__________________ Be careful of your thoughts, they may become words at any moment
|
| Til top |
|
| |
Frede1977 Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1916
|
| Sendt: 19 Januar 2005 kl. 18:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis man spørger tilstrækligt mange mange mennesker vil alle forhandler komme på listen. Hvor er vi så henne?
Eneste resultat med sådane en liste er efter min mening at forhandlere
bliver dømt offentligt på mere eller mindre usagligt grundlag!
Vær opmærksom på at nogle mennesker føler sig uretfærdigt behandlet selv om de er behandlet efter reglerne!
Det omvendte er positivt, men her risikere man selvfølgelig også at alle forhandlere kommer på med tid!
Den findes allerede:
http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=18885& ;KW=Frede1977
__________________ AVi ADM9.1 m. subwoofer/Sony MDR F1/Sony X303ES
Panasonic PX71, PS3, ReadyNAS Duo
|
| Til top |
|
| |