Tilbage til HIFI4ALL.DK 20. juni 2026 | 12:34   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Tilbehør/tweaks
 HIFI4ALL Forum : Tilbehør/tweaks
Emne Emne: forlænge komponentkabel,progressive scan (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
taz123456
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 482
Sendt: 02 Juli 2005 kl. 21:49 | IP-adresse registreret  

Hej

Har måske erhvervet mig en z2 med tilhørende 5 meter kvalitet ixus component kabel. problemet er det min. skal være ca 6,5 meter før det er langt nok. Synes det er ærgeligt at købe en nyt nu når dette fine ixuskabel koster over 1000kr. Har undersøgt om man kan finde en adapter til at forlænge det fra component til component(eller alternativt fra dvi til component), men kan ikke umiddelbart finde et, men hvis det findes vil der så være et evt. kvalitetstab(min dvd er pioneer d370 med componentudgang)?

 

Videre har jeg hørt at det er bedre at bruge et svhskabel/scartkabel, for derved at bruge de-interlaceren i projektoren eller noget i den retning, da min dvd ikke har en særlig god progressive scan. Er det volapyk eller er der noget om snakken

Til top Vis taz123456's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af taz123456
 
SNEDKEREN
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 13 April 2004
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 159
Sendt: 02 Juli 2005 kl. 22:26 | IP-adresse registreret  

Hej

Du kunne jo købe de sidste 1,5 mtr kable som du mangler og så samle dem med en dobbelt "hun" http://www.rsonline.dk/cgi-bin/bv/browse/Module.jsp?BV_Sessi onID=@@@@1799163720.1120335371@@@@&BV_EngineID=ccccaddem kgjlikcefeceefdffhdgmn.0&cacheID=dkie&3297788319=329 7788319&catoid=-1565128345 

Det er en okay løsning.

 

Det er at fortrække at bruge componete udgangen på din dvd, så undgår du interne konverteringer, dvd'en er nemlig indspilet i component. jeg vil tro du i setup på dvd'en kan vælge om den skal sende et interlaced eller progressivt signal ud via component.

MVH

mig

Til top Vis SNEDKEREN's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af SNEDKEREN
 
taz123456
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 482
Sendt: 02 Juli 2005 kl. 22:28 | IP-adresse registreret  

det var lige præcis sådan en fidus jeg har prøvet at google de sidste 2 timer uden resultat. Super jeg takker. så finder jeg lige et kabel ekstra:-)

Til top Vis taz123456's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af taz123456
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes