| Forfatter |
|
Jonnravn Forum Bruger


Bruger siden: 08 August 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 473
|
| Sendt: 08 November 2005 kl. 15:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kom så med jeres anbefalinger
|
| Til top |
|
| |
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
| Sendt: 08 November 2005 kl. 15:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kimber 8TC
eller 6kvadrat installationskabel til studiobrug, bedre og billigere __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
| Til top |
|
| |
Khaine Forum Bruger


Bruger siden: 20 December 2003 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 37
|
| Sendt: 08 November 2005 kl. 15:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Chord Odyssey 4?
__________________ All Your Base Are Belong To Us!
|
| Til top |
|
| |
Granholm Forum Bruger


Bruger siden: 05 August 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 585
|
| Sendt: 08 November 2005 kl. 16:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu har jeg en lille forkærlighed for Duelunds produkter og deres billigste højtaler kabel koster 3040,- for 2x3 meter så det bliver jeg nødt til at anbefale ;o). men de kan sikkert også levere 2X2 meter og så burde du kunne få deres næstbilligste. Jeg har selv hørt deres tidligere udgaver (og en enkelt gang den nyeste) og de er ganske overbevisende. At det er de billigeste skal absolut ikke forståes som noget negativt. Personligt er jeg ikke tilhænger af alt for meget ledermateriale så de 2x0.75 kvadrat der er i de mindste kabler er rigeligt efter min mening/erfaring. Se mere på www.duelundaudio.com Under order er der en prisliste gemt, men kontakt dem på mail hvis det ellers har interesse.
Mvh
|
| Til top |
|
| |
Fournais Forum Bruger


Bruger siden: 04 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 846
|
| Sendt: 08 November 2005 kl. 21:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ville vælge Chord Odyssey 4. Det er min mening at man skal meget langt op for at finde et kabel der allround er bedre.
Pris: 480,- pr. meter i biwire. 480 x 4 = 1920,-
Se min tråd for flere billeder og omtale af kablerne.

__________________ "If music is the fruit of love, give me access."
William H. Shakespeare.
Mit stereo
|
| Til top |
|
| |
Scatcat Forum Bruger


Bruger siden: 17 Juni 2003 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 2539
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 16:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fournais skrev:
|
Jeg ville vælge Chord Odyssey 4. Det er min mening at man skal meget langt op for at finde et kabel der allround er bedre.
Pris: 480,- pr. meter i biwire. 480 x 4 = 1920,-
Se min tråd for flere billeder og omtale af kablerne.
|
|
|
Det vil også være mit valg. Og vil du spare en plov, så køb dem online i England.
http://www.audiofilecambridge.co.uk/
__________________ Mvh Michael
"Det er underordnet hvad du har, bare du er tilfreds og det lyder godt"
|
| Til top |
|
| |
Jonnravn Forum Bruger


Bruger siden: 08 August 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 473
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 18:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ok tak for de gode råd jeg vil kigge lidt nærmere på det chord kabel i skriver. Jeg er blevet tilbudt 2x2,5 meter Blue Heaven II for 2500kr, hvad syntes i om det tilbud?
Kom endeligt med flere links, til forretninger i det store udland hvor man kan spare en klatskilling.
|
| Til top |
|
| |
miju Lukket konto

Eget ønske!
Bruger siden: 31 Oktober 2003 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 2652
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 18:36 | IP-adresse registreret
|
|
|

Jeg kan anbefale dette... (info taget fra hifi klubben)
TARA LABS Helix 6 kabel
| Helix6 er et kraftigt kabel med meget gode lydegenskaber. Det passer godt i systemer fra den øvre mellemklasse til high-end kvalitet, og det vil give en mærkbar lydopgradering i forhold til billigere kabel-løsninger. |
|
Helix6 er et kabel med mange high-end egenskaber, men prisen er ikke derefter. Det er gedigent opbygget, og både kobberet og isoleringen holder meget høj kvalitet. Indvendig i kablet er der to separate kabler - ét til minus og ét til plus. Hvert af disse kabler består af tre superhærdede kobberledere med meget høj renhed. Isoleringen kaldes Aero-PE og er specialudviklet af TaraLabs.
Lydmæssigt er Helix6 et kabel, som kendetegnes ved en meget sammenhængende lyd. Det vil sige, at det får musikken til at hænge sammen fra top til bund og dermed påvirker lyden meget lidt. I forhold til billigere kabler vil Helix6 forbedre gengivelsen af høje frekvenser betydeligt. Mellemtonen bliver mere neutral og ægte, og diskanten vil virke, som om den strækker sig endnu nogle hertz længere op.
På grund af de neutrale egenskaber er Helix6 et kabel, som maskerer ganske lidt. I praksis vil det sige, at det kan få alle positive egenskaber frem i gode systemer, men derimod skjuler det ikke negative egenskaber i systemer, hvor komponenterne ikke passer ordentligt sammen.

mvh. |
__________________ M.
|
| Til top |
|
| |
nonamehifi Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 16
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 18:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu har jeg ikke hørt de andre kabler
som er nævnt her i tråden, MEN jeg har hørt Nordost blue Heaven II, og jeg syntes de er super fede, klar,crisp, og åben lyd. Hvis det ikke lige var penge jeg manglede, så havde jeg fluks købt de 2x5m jeg har brug for
Du må ned til din lokale hifi pusher og låne nogle sæt med hjem.
-Go jagt
|
| Til top |
|
| |
Fournais Forum Bruger


Bruger siden: 04 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 846
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 20:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har testet både odyssey, helix og blue heaven og chord vinder uden tvivl. Prøv selv  |
|
| __________________ "If music is the fruit of love, give me access."
William H. Shakespeare.
Mit stereo
|
| Til top |
|
| |
Kim Forum Bruger


Bruger siden: 18 Juni 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 521
|
| Sendt: 09 November 2005 kl. 21:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jean Marie Reynaud, koster 350 kr. pr. meter forsølvet kobber.
Et lyt værd!
Importør Medlyd, kan købes i Lydstuen i Sejs v. Silkeborg.
|
| Til top |
|
| |