Tilbage til HIFI4ALL.DK 16. juni 2026 | 13:21   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Tilbehør/tweaks
 HIFI4ALL Forum : Tilbehør/tweaks
Emne Emne: Computer -> Receiver - Vejledning søges (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Insaniac
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 14 December 2004
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 720
Sendt: 12 December 2006 kl. 12:48 | IP-adresse registreret  

Hej alle!

Jeg har et Audigy 2 lydkort i min computer og bruger en Marantz SR5500 receiver. Lige nu har jeg trukket et 10-15 meter langt kabel som går fra digital minijack udgang på lydkort til coax i receiver.

Jeg synes dog jeg mister en hel del lyd kvalitet på mine mp3, hvis jeg sammenligner med hvis jeg brænder mp3 ud og afspiller på min Panasonic S97 dvdafspiller.

Det er dette kabel jeg har:

http://av-connection.com/?PNo=07-505&PVer=0&ML1=1&am p;ML2=7&ML3=38&ML4=111

Ville jeg få bedre lydkvalitet hvis jeg brugte et optisk kabel?! Jeg har godt nok ikke optisk udgang i Audigy 2, men tror jeg har det på mit onboard lydkort på mit Asus mobo, men det er vel ikke optimalt. Ellers skulle jeg købe et helt nyt lydkort?

Audigy 2 burde bare være fint til mit brug. En af mine venner der har en Denon et eller andet receiver har i hvert fald bedre lydkvalitet og han bruger vist onboard lydkort via optisk kabel. Dog også noget kortere kabellængde.

Har i nogle gode fif til hvad jeg bør gøre?

Jeg kunne selvfølgelig også købe en Squeeze box men synes de lader til at være lige lovlig dyre

 

På forhånd tak.



__________________
Panasonic 37PV70 - Marantz SR5500 - Playstation 3 - Sanyo Z3 - Dali 5005LE - Dali C1000 - Dali R1000 - Dali SWA12
Hjemmebio!
Til top Vis Insaniac's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Insaniac
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes