rattanhuset
Du kan roligt fortsætte med at få "myrepatter" ved tanken om B&O, du slipper også denne gang, for Beo5 kan naturlig vis ikke det du håber på. 
Beo 5 klar i næste uge
Vi skrev om den forleden, og nu er det kommet så vidt, at Bang & Olufsen har præsenteret Beo 5 for den danske presse. Med nogen stolthed, som er ganske velbegrundet.
For selv om der er tale om en fjernbetjening er der alligevel dømt lir til den store guldmedalje. Ideen bag, er at man skal kunne betjene alle elektriske apparater fra en fjernebetjening på en intuitiv måde.
Den øverste del af Beo 5 består af en touchscreen, hvorfra man vælger funktioner, som for eksempel fjernsyn. Fjernbetjeningen er programmerbar, men ikke for brugeren. Forhandlerne bliver de eneste, der kan opdatere den, hvis man for eksempel skal have nye logoer til sine tv-kanaler. Det betyder også at supernørderne derude ikke kan hacke den. Endnu, i hvert fald.
Man kan inddele sit hjem i zoner og have menuer til at betjene de B&O-ting man har i sit soveværelse i en menu, og dem i stuen i en anden. Nederste del er en rund kugle med knapper, blandt andet til lydstyrke, kanal op og ned og navigation til for eksemepel dvd-menuer.
Fjernbetjening kan programmeres
B&O er gået i detaljen, og man kan programmere fjernbetjeningen til nærmest hvad-som-helst. Hvis man har elektriske gardiner eller lignende er ideen at de skal betjenes fra Beo 5. Fordi den er programmerbar, kan den udvides i det uendelige, også til produkter der ikke er på markedet endnu.
Og den føles godt. Den ligger let i hånden og kan betjenes med en hånd. Det er gennemført og lækkert og i det hele taget som man kunne forvente.
Med en touchscreen skal den dog oplades og der følger en dock med til den. B&O lover omkring tolv dages betjening på en fuldopladning ved normalt brug. Den tager tre timer at lade helt op. Batteriet kan holde til 1000 opladninger, men også let skiftes, hvis det skulle blive nødvendigt.
Interessen har ifølge B&O selv været enorm, også fra deres nuværende kunder. Men de har været så smarte, at man kun kan betjene B&O-produkter. Så den kan ikke bruges med et Sony-tv eller en Samsung dvd-afspiller.
Den eneste ikke-B&O-ting den kan betjene, i hvert fald i lyd og billede-verdenen, er nogle projektorer fra B&Os samarbejdspartnere, herunder Samsung. Det drejer sig om en fire forskellige projektorer som B&O sælger som en del af deres hjemmebiografløsning.
Pris på 4.200 kr.
Beo 5 kommer på markedet i løbet af næste uge og kommer til at koste 4.200 kroner. Det er 2.000 mere end B&Os nuværende model, Beo 4. Men hvis man i forvejen har hele hytten fyldt med B&O-grej er det nok ikke de ekstra 2.000 for den nye fjernbetjening, der gør udslaget.
Af Jesper Kaufholz, Gear. Offentliggjort 14.09.07
__________________
Mvh. Peter Pan. Se link -
DIN-RJ45-Adapter.-
PPsetup.-
Div.& Diy.