|
Hvilket udstyr spiller du på nu?
Du skriver at meget af din musik ligger som mp3 - de filer står desværre ikke til at 'redde' rent kvalitetsmæssigt. Derfor bliver du nødt til at rippe dine CD'er til et lossless format (FLAC, WMA lossless, etc.) for derved at bibeholde den fulde CD kvalitet. Der findes en del tråde om det her på forumet, et par keyword: lossless, EAC og FLAC.
Et ordenligt lydkort gør også rigtig meget for lyden, når man bruger computeren som kilde. De fåes fra 500 - 10000 kr., så hvor meget har du at bruge? Evt. kan du kigge på en netværksafspiller som Squeezebox 3, Squeezebox Duet eller Sonos.
Så det er skam muligt at få kvalitetslyd ud af computeren - det kræver bare noget udstyr (og filer) der matcher resten af kæden 
|