| Forfatter |
|
paludan Forum Bruger

Bruger siden: 11 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 12
|
| Sendt: 11 September 2006 kl. 12:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej til alle.
Jeg er en ganske ny og 'frisk' newbee i disse fora og har et stykke tid nydt godt af alle jeres idéer og idiosynkrasier ang. hifi. Tak for det! Nu har jeg så et par spørgsmål.....
Jeg skiftede, i sidste uge, min Denon DP-47F pladespiller ud med en Rega Planar 3 m. SME-arm (seriesIII). Jeg er meget tilfreds med lyden, men jeg synes den er meget langt tid om 'at komme i omdrejninger'. Er det almindeligt for modellen...eller er det noget der skal laves? I såfald hvordan? Hvordan skiftes hastigheden? Ydermere er jeg i tvivl om jeg burde investere i en RIAA. Hvor meget vil jeg vinde i lyden? Anbefaling af en god RIAA til omkring 1000kr....gerne brugt? Er der alternative løsninger på RIAA? Ville jeg fx kunne bruge en almindelig rør-preamp som RIAA, kun dedikeret til pladespilleren? Er det anbefalelsesværdigt?
Jeg håber der er nogle der kan hjælpe mig.
På forhånd tak - og venlige hilsner
Benjamin
|
| Til top |
|
| |
krenzler Forum Bruger


Bruger siden: 20 December 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 5449
|
| Sendt: 11 September 2006 kl. 20:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Benjamin.
Hastigheden skiftes ved at man fjerner glastallerkenen. og flytter remmen ned på den tykkere del af spindelen.
En mulig grund til at den er lang tid om at komme i omdrejninger kunne være at den trænger til en ny drivrem. En sådan kan erhverves hos enhver Rega forhandler.
Rega anbefaler at man IKKE løfter undertallerkenen op af centerlejet så hvis det er noget med lejet der gør at den er træg i det (ny olie?) så må du hellere få en autoriseret forhandler til at kigge på den.
Manualen kan hentes her.
SME Series III manual.
Creek laver nogle gode ikke alt for dyre RIAA'er. Jeg vil anbefale dig at du holder dig til bløde MM pick-up'er sammen med den meget lette SME III arm.
Edit: Det skulle vist ikke være nødvendigt med olieskift i sådan en Rega så mon ikke den trænger til en ny rem?
|
| Til top |
|
| |
Medlyd Branchemedlem

Medlyd
Bruger siden: 26 August 2004 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 683
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 10:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Benjamin
Som Krenzler ganske rigtigt skriver, så skal du ikke løfte undertallerkenen ud af lejet, det tjener intet formål og du risikerer et ødelagt leje. Jeg er ganske overbevist om, at den langsomme opstart intet har med olien i lejet at gøre, men snarere skyldes at Pulleyen (det lille drivhjul der trækker pladetallerkenen rundt) sidder lidt løst. Prøv at tage glastallerkenen og remmen af og hold forsigtigt om pulleyen, når den kører. Hvis den er løs fornemmer du tydeligt at akslen "fedter" rundt inde i Pulleyen. Er det tilfældet, så hiver du Pulleyen af aslen, tørrer akslen af og drypper et par dråber sekundlim( til ikke-porøse materialer), ned i hullet på Pulleyen og presser det på plads på akslen. Husk at presse Pulleyen helt i bund ellers støder den på tallerkenen.
Venligst
Bent
|
| Til top |
|
| |
KBAndersen Forum Bruger

Bruger siden: 17 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1100
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 10:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Rega planar 3 er langsom om at komme i omdrejninger. Det er ikke fordi den fedter rundt på hjulet, men moteren kontra den forholdsvis tunge glastalerken, kræver lidt tid.
Ved 45 o/min er den hurtigere om at komme op i fart, da den jo sidder på det store hjul og dermed er gearet lettere, set fra moterens side.
Se min "side" , der kan du se hvilke RIAA jeg bruger. Den er helt perfekt til Rega'en... __________________ Mvh
Kenneth
|
| Til top |
|
| |
paludan Forum Bruger

Bruger siden: 11 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 12
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 11:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tusinde tak til jer alle 3......hvor er det dog et fantastisk forum!!
Jeg synes ikke det virker som om pulleyen er løs.....derimod virker remmen ret løs. Altså...den sidder fint nok....driver værket rundt...men alligevel løs. Bør jeg skifte den?
Er der nogle herhjemme der forhandler Creek...eller er det til at få brugt?
MVH
Benjamin
|
| Til top |
|
| |
krenzler Forum Bruger


Bruger siden: 20 December 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 5449
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 11:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lydbutikken på Frederiksberg sælger Creek. Det dukker da op brugt til salg fra tid til anden. Du kan da evt. prøve at oprette en købsannonce?
Jeg kan ikke lige huske hvor stram/løs en Rega rem plejer at være. Kan du se/høre om remmen "slipper" grebet lidt under opstartsfasen?
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 11:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg fik en ny rem fra medlyd - jeg tror at det kostede under 200 kr med porto - der var himmel til forskel på før og efter - og selvom den har en tung pladetallerken starten nu kanske raskt med den nye rem - det skal enda tilføjes at det er en af de gamle rega planaer med buet arm jeg har.
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 11:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Krebzler hvor er din avatar ?? ham den fine grønne mand som blev grå og nu er han væk - Den gav ligesom lidt pondus/autoritet bag dine svar
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
KBAndersen Forum Bruger

Bruger siden: 17 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1100
|
| Sendt: 12 September 2006 kl. 14:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeps lydbutikken kan kun anbefales. Min har været der og blivet efterset og justeret.
Mht hvor hurtig den starter... tjaa. vil tro1½-2 omgange og remmen fedter ikke. __________________ Mvh
Kenneth
|
| Til top |
|
| |
RolfeZ Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 292
|
| Sendt: 13 September 2006 kl. 11:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Benjamin.
Tillykke med din Planar 3. Det er en god spille. Og ja, køb endelig en ny rem. Det bør man gøre hver 5. år afhængigt af, hvor meget man spiller.
I øvrigt kan man hjælpe pladetallerkenen igang ved at starte den op med hånden forsigtigt. Så sparer du både motor og rem.
Og endeligt, nej, på 45 er gearingen ikke lettere. Det er omvendt. Så det lyder underligt, hvis nogen har erfaring med, at den starter hurtigere på 45 end 33.
Mvh. Rolf __________________ http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=36401&PN=1
|
| Til top |
|
| |