Sendt: 20 November 2004 kl. 10:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeps, jeg ejer dette kort og er generelt godt tilfreds.
Hvis du har en ordentlig signalkilde, f.eks. TDC-kabel eller Stofa, så leverer det et rimeligt godt billede. Samtidig er featuren med Text-TV og indbygget FM radio også god og fungerer godt. Her ud over kan kortet også optage både i MPEG2 og komprimere til Divx eller Xvid on-the-fly.
Der hvor jeg har oplevet problemer er med driveren. Cinergy er ikke så gode til at levere drivere til forskellige konfigurationer og jeg havde i starten lidt problemer med at få det til at køre på en almindelig Windows XP opsætning. Det viste sig så at være den driver der fulgte med kortet der var fejl i, og efter lidt besvær fandt jeg så en ny på Nettet.
Samtidig er den medfølgende software ikke særlig god, men der er heldigvis også kommet en nyere udgave, der både fungerer bedre og hurtigere.
Alt i alt et godt kort, hvis man gider bøvle lidt med at finde en rigtig driver og den rigtige software. __________________ Mvh. HamDenFede
|