Sendt: 20 September 2006 kl. 17:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Andreas.
Har din forstærker en phono indgang? Hvis ikke skal der jo også bruges nogle penge på en RIAA (separat phono indgang).
Fra ny af kan du f.eks. få en Pro-ject III med Audio Technica pick-up til 2000,-kr.
Pro-ject Audio
Ellers er der jo altid masser af Rega Planar 2/3 til salg hos dba. Det kan meget vel tænkes at der skal en ny pick-up på (spil ikke med en nedslidt pick-up). Til Rega'erne kan en af deres egne pick-up'er godt være at foretrække. En ny Rega Bias 2 pick-up koster ca. 650,-kr.
Mange pladespillere er ret følsomme i forhold til omgivelserne så en hylde på væggen er en god ide.
Denon har også en ny model på markedet til dem der ikke i forvejen har en RIAA/phono indgang. Jeg har dog ikke hørt så meget om den og den ligger også noget over budgettet.
Her er der da et tilbud der er værd at overveje (hvis den da ikke allerede er røget). Den er dog rød.
Endnu et rigtigt godt bud.
Planar 2 med original RWB hylde (nypris i dag 850,-kr. - hylden altså). Der skal sikkert en ny pick-up til. En ny drivrem kan også nogle gange være tiltrængt (100,-kr.).
Lidt info om pladespilleren generelt.
|