Forfatter |
|
Peter V Forum Bruger

Bruger siden: 16 Juli 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 40
|
Sendt: 23 Februar 2004 kl. 20:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu er det vist på tide at jeg viser mit ydmyge anlæg frem. Jeg besluttede mig for at begyndte at skifte mit anlæg ud for 11/2 år siden og har siden haft stor glæde af hifi4all.dk. For ikke at sprede de midler jeg samlet ville bruge, på for mange enheder, besluttede jeg mig for et 2 kanalsystem.
Jeg startede med at skifte anlægget ud og endte med Thule (balanceret), efter at have brugt måneder på at lytte til forskellige anlæg – gid der dog var én forretning der førte alle mærker… Thulelyden er klar, tydelig og med et bredt perspektiv – en bredde som jeg savnede ved andre produkter i samme prisklasse. Nogle her i dette forum mener at Thule har en lys klang, men hvis man bare vælger resten af signalvejen tilpas afbalanceret, er der ingen problemer.

Derefter kom turen til højtalere og det var sværere end jeg havde regnet med – det var overraskende hvor stor forskel der er på forskellige mærker/produkter. Jeg endte med et sæt 2-vejs PMC med transmission linie opbygning. De har, efter min mening, en rigtig god balance mellem at være musikalske og præcise. Bassen er fyldig og dyb, uden at være for dominerende.
Da jeg fik dem med hjem, kunne det ikke gå hurtigt nok med at få dem tilsluttet. Jeg blev dog meget skuffet; bassen mudrede og var upræcis – alt andet end det jeg havde hørt i forretningen! Det hjalp lidt at flytte rundt på højtalerene, men langtfra nok. Da jeg så var lige ved at opgive, kom jeg i tanke om de medfølgende spikes, der lå i kassen….. og så var problemet løst. Hele gulvet er et trægulv på strøer uden isolering, så det er ét stort resonansrum.

For ikke at ødelægge gulvet står de på 2 tykke træplader – som også gør det nemt at flytte dem væk fra væggen, hvor de lyder bedst.

For at skjule kabelskoven, har jeg lavet et vægophæng af sortindfarvet 26mm MDF, som også rummer alle mine CDér. Skulle der sidde en møbelproducent og savle, giver jeg gerne mine erfaringer videre 
Alle kabler er kobberkabler.
Anlæg:
Thule IA60B
Thule CD150B
Thule TU100
Højtalere:
PMC FB1
Kabler:
Signal: Tara Labs Prism200i og SUPRA XLR
Højtaler: Tara Labs Prism Bi-Wire
|
Til top |
|
|
Anders_K Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 670
|
Sendt: 23 Februar 2004 kl. 20:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser virkelig flot ud
Må vi få lidt mere info om vægophænget (selvom jeg ikke er møbelproducent)? Det ser rigtig godt godt ud
|
Til top |
|
|
obi jon kenobi Forum Bruger


Bruger siden: 16 Juni 2003 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 1197
|
Sendt: 23 Februar 2004 kl. 20:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
De ser sgu da ret godt ud. Tillyke med det!
Har du prøvet at erstatte træpladerne under ht med betonfliser eller marmorplader? Og så eventuelt smide et par SD Feet under pladerne. Aner ikke om det vil gøre en forskel, men man har jo lov at prøve __________________
|
Til top |
|
|
Peter V Forum Bruger

Bruger siden: 16 Juli 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 40
|
Sendt: 24 Februar 2004 kl. 09:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
vedr. ophæng
Idéen med ophænget var at blande musikken med anlægget til et møbel. Hyldeerne er skruet fast fra bagsiden af den store plade. Under de store hylder der holder anlægget har jeg lavet en forstærkning også i MDF, da det vejer godt til. Bag anlægget er der stor huller hvor i gennem alle kablerne er trukket til bagsiden. CDhyllerne er opdelt i 3 til en slags liggende Y, hvor overkanterne af Cdérne flugter med den overliggende hylde. På vægger er fastgjort 3 træklodser som hele (den efterhånden meget tunge...) møblet så er ophængt og fastgjort på.
vedr. sokkel til højtalere
Træpladerne virker nu meget godt som det er. Det er muligt at man kan opnå en bedre dæmpning med et tungere materiale og fødder. Jeg har dog prøvet med betonfliser og forskellige gummi/skum mellemlæg uden jeg kunne høre forskel. Desuden har træpladerne den fordel at jeg nemt kan flytte rundt på højtalerene. Som de står til hverdag, står de helt op af væggen da min stue er meget smal. Når anlægget skal bruges til lytning kan jeg så flytte den ud fra væggen.
Den bedste dæmpning ville nok være at få lagt miniraluld ind i gulvets hulrum, men det er lidt for bekosteligt...
|
Til top |
|
|
troelskn Forum Bruger


Bruger siden: 11 April 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 865
|
Sendt: 24 Februar 2004 kl. 09:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej,
ang isolering under gulvet. Du kan overveje papiruld.
Det er et papirgranulat der er behandlet med noget der gør det ikke brændbart. Fordelen ved dette er at det kan blæses ind i hulrum eller under gulve. Man kan derved nøjes med et ganske lille hul i gulvet i modsætning til at lægge det om.
Det har fine lyddæmpende egenskaber og egner derfor sig fint til formålet.
Tjeck eventuelt http://www.papiruld.dk/
PS: Jeg er ikke producent eller leverandør, Jeg har bare brugt det i min garage :)
__________________ Hvis kunst kræver engagement; Er moderne musik dermed kunst?
|
Til top |
|
|
OceanMan Forum Bruger


Bruger siden: 28 April 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 516
|
Sendt: 24 Februar 2004 kl. 10:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Heyza...
Det ser da meget godt ud! Kan godt forestille mig at lyden fra et komplet Thule anlæg virkelig er noget der kan hive vellydende lyd ud af et par højtalere...!!
|
Til top |
|
|
Peter V Forum Bruger

Bruger siden: 16 Juli 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 40
|
Sendt: 24 Februar 2004 kl. 14:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
....gad vide om resonans-isolering af gulvet kan godkendes som en forbedring ved fraflytning af andelslejligheden....
|
Til top |
|
|
Andreas Brink Forum Bruger


Bruger siden: 04 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 52
|
Sendt: 28 Juni 2005 kl. 21:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lækker hylde  Lækkert Setup  dog kender jeg ikke dine htér men de ser læker ud!
Hvordan spiller dit thule???? jeg overvejer selv at købe deres ai60 og cd100 og så med noget snell.
Jeg har hørt deres produkter har en kold lyd, men efter jeg hørte det i hifi klubben er min opfattelse af Thules produkt standard det dimentral modsatte?? måske var det htén B&W 602 s3 (jeg er en norvice hvad hi-fi viden angår)
vh Andreas Brink __________________ Setup
Opdate
Stop Talking LISTEN
|
Til top |
|
|
LouB Forum Bruger


Bruger siden: 08 Juni 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 89
|
Sendt: 28 Juni 2005 kl. 22:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser helt vildt lækkert, og stilet ud, rigtig flot. det er bare lige min smag det der. jeg kender ikke dine Ht'ere men de er ikke grimme i hvert fald.
Kan du ikke smide nogle lidt større billeder, for detaljernes skyld __________________ Bare jeg havde råd!
|
Til top |
|
|