Tilbage til HIFI4ALL.DK 16. juni 2026 | 09:18   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: Problemer med Moose til Squeezebox (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Unmack
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 01 Januar 2008
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 26
Sendt: 11 Juli 2008 kl. 16:51 | IP-adresse registreret  


Hej alle

Jeg vil meget gerne bruge Moose som frontend til min squeezebox, men jeg har et stort problem: Når jeg søger efter musik på Moose (har ca. 18.000 sange i MP3 og FLAC, som ligger på en nap TS109) og adder det til playlisten, fryser Moose, og den sang, der er i gang, stopper i ca. et halvt minut, hvorefter jeg så kan begynde at adde igen. Det sker, hver gang jeg har added eller bare browset ca. 5 sange og er værst, når en sang spiller, imens jeg browser efter mere musik, som jeg vil adde til playlisten.

Jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre, men problemet gør, at Moose stort set er ubrugelig for mig. Jeg har installeret Squeezecenter 7.0 på min bærbare, hvorfra jeg tilgår sangene på Qnap'en. Der er ingen problemer, når jeg bruger fjernbetjeningen eller Squeezecenters eget interface (det er bare for langsomt!)

Er der nogen, der ved, hvad jeg skal gøre? Er der eventuelt andre frontends til squeezeboxen, som ligner Moose, og som jeg kan prøve i stedet?

Hilsen Unmack
Til top Vis Unmack's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Unmack
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes