Tilbage til HIFI4ALL.DK 14. juni 2026 | 21:05   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: Lyd fra DVD gennem CD? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
NightHaunter
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 22 August 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 52
Sendt: 15 Juli 2008 kl. 16:10 | IP-adresse registreret  

Hejsa folkens

Jeg er ved at lave lidt om på mit setup, og i forbindelse med det har jeg droppet min surroundreceiver til fordel for min H/K 970. Nu vil jeg så gerne tilslutte min DVD til forstærkeren. Før havde jeg brugt et coax kabel, men det har min forstærker ikke mulighed for, og derfor gjorde jeg i første omgang det, at jeg brugte et almindeligt phonostik. Jeg synes dog, at der skal skrues ret højt op, før niveauet er som det bør være, hvis jeg fx sammenligner med en CD, og ville derfor prøve at finde en anden løsning.

Af andre grunde kiggede jeg i manualen til min CD-afspiller (også H/K HD970), og så at den har digital indgang, og det fremgik at man kunne tilslutte andre digitale kilder, som så kunne køre igennem CD-afspillerens DAC og over i forstærkeren. Dette forsøgte jeg naturligvis, men kan ikke få den til at sige en pip! Er der nogen der kan hjælpe?

Edit: det kan nævnes, at DVD'en er en Denon 1910. Dvs. jeg vil gerne have lyden fra min 1910 til min HK 970 - evt. gennem HD970!
Til top Vis NightHaunter's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af NightHaunter
 
heltny
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar
Cujo m.fl.

Bruger siden: 08 Juni 2007
Lokalitet: Øerne
Status: Offline
Indlæg: 1336
Sendt: 15 Juli 2008 kl. 16:16 | IP-adresse registreret  

Det er dit OUTPUT på DVDen der står forkert.

Det skal stå på PCM/stereo og ikke på f.eks Dolby digital eller DTS, for det kan din HK ikke finde ud af at læse.

Og selvfølgelig skal Coax være aktiv.

Men ellers kan du sagtens gøre som du skriver.
Til top Vis heltny's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af heltny
 
NightHaunter
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 22 August 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 52
Sendt: 15 Juli 2008 kl. 16:46 | IP-adresse registreret  

Fantastisk - det gjorde tricket. Mange tak for hjælpen :)
Til top Vis NightHaunter's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af NightHaunter
 
Dennisk
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 07 Januar 2008
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 241
Sendt: 16 Juli 2008 kl. 23:48 | IP-adresse registreret  

Hej - jeg laver det samme nummer fra min H/K DVD47, til min H/K HD970 CD-afspiller (DAC) via coax, og så derfra til min H/K HK970 forstærker med analogt kabel.

Problemet er nu at der er et lille delay på lyden når jeg ser film. Det eneste tidspunkt man kan se det, er når man ser på mundbevægelserne - altså er det meget små dele af et sekund, men det irriterer gevaldigt når først man har set sig gal på det.

Kan nogen hjælpe med det problem?

p.s. Det samme sker når jeg kører optisk kabel fra mit tv (LG 42LG5000) og bruger min H/K HD970 som DAC.
Til top Vis Dennisk's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dennisk
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes