| Sendt: 27 December 2007 kl. 16:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så er de kommet! De er godt nok små og lette!!! Der er meget mere bas, end jeg er vant til med mine UE super.fi 3. (Det var også en af grundene til at købe dem). Jeg ønskede mig jo en mellemting mellem mine PX 100 og mine UE - og det er de også. De har lidt af den varme laid-back Sennheiser-lyd. Jeg har hørt fra andre, at man bliver skuffet over bassen, hvis man kan lide CX 300. Men jeg synes, at der er meget bas. Jeg hører dem med min Cowon D2 med EQ på 0 over hele linjen og ingen effects på. De har en ret klar diskant og mellemtone. Måske lidt mindre klang end UE - men til gengæld hele tiden med en klar og skarp bas tilstede. Nu er de jo ikke balanced armature, som jeg er vant til - så måske skal de lige 'køres til'. Det finder jeg lige ud af. Nu er de jo ikke in-ears på samme måde som UE. Det betyder, at de isolerer lidt mindre end UE - men er MEGET mere behagelige!!! Standard-'dupperne' passer fint hos mig. Skal der isoleres endnu mere er det bare at bruge de double-flange, som er med. Så isolerer de næsten helt. Og de er stadig behagelige og ikke som de double-flange, som følger med UE eller Etymotic. De virker ret solide i finishen.
Hvad er med i æsken? - Hovedtelefoner - En lille klappung til at opbevare i - 'Øredupper' i single og double flange (small, medium og large) - Klemme til ledning, så den kan klipses fast på tøjet. - Dims til at vikle det hele om, så ledningen ikke bare krølles sammen
Kablet er 1,1 meter langt og i bøjeligt men solidt plastik/gummi. På kablet sidder en volumenkontrol.
Summa summarum: Mellemtone og diskant er ikke så god som på UE. Men bassen er meget bedre. Bassen er mere afgrænset end på PX 100, hvor jeg synes, den kan have tendens til at flyde over i mellemtonen. Til sidst, så er de rigtig behagelige at have på!
Jeg købte mine hos www.mymemory.co.uk på Jersey. Der koster de £40 - og det er en god handel!
__________________ ---------------------------------
Cowon D2 / Cowon i7 / Sansa Clip 8GB / iPod Touch 64GB / Ultimate Ears super.fi 3 / Sennheiser PX100 / Sennheiser CX 500 / Bowers & Wilkins P5
|