Tilbage til HIFI4ALL.DK 12. juni 2026 | 15:15   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Head-fi
 HIFI4ALL Forum : Head-fi
Emne Emne: Pico vs. Corda 2 Move til AKG K 701/Ipod (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Bøjgaard
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Februar 2007
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 08 Marts 2008 kl. 23:01 | IP-adresse registreret  

Hej jeg har lige bestilt et sæt AKG K 701 til min Ipod. Nu mangler jeg en transportabel forstærker som har power nok til og hive det bedste ud af AKGén. Jeg er blevet anbefalet Pico og Corda 2 Move, er det verdens bedste til prisen?I må gerne komme med alternativer.

Jeg lytter mest til Jazz(Diana Krall, Dee Dee Bridgewater,Norah Jones osv)men er også til Blues og Rock.

Tak for alle de gode råd

Til top Vis Bøjgaard's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bøjgaard
 
techtrino
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 19 Juni 2006
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 2515
Sendt: 08 Marts 2008 kl. 23:17 | IP-adresse registreret  

Skal du bruge den som Dac også?

Vil du bruge k701 på farten også?
Til top Vis techtrino's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af techtrino
 
Bøjgaard
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Februar 2007
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 8
Sendt: 09 Marts 2008 kl. 00:25 | IP-adresse registreret  

Jeg skal bruge dem hjemme og når jeg er på arbejde. Skal måske bruge den som Dac senere.

Til top Vis Bøjgaard's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bøjgaard
 
Claus-dk
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 16 Maj 2007
Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline
Indlæg: 1852
Sendt: 09 Marts 2008 kl. 01:25 | IP-adresse registreret  

Hvad med en Lisa 3 ??? det skulle være en der virkelig rykker...
Her er en tråd med en hulens masse transportable forstærkere..
http://www.head-fi.org/forums/f5/review-portable-amp-roundup -36-portable-amps-reviewed-compared-214588/
Til top Vis Claus-dk's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Claus-dk
 
burning777
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Konsulent ved B&O

Bruger siden: 28 Maj 2007
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 1022
Sendt: 09 Marts 2008 kl. 20:31 | IP-adresse registreret  

Hej Bøjgaard - jeg tror nok jeg ville starte med en Corda 2Move hvis jeg var dig. Du kan bestille den hos Dr. Meier og så har du den efter 3-4 dage. Den sendes fra Tyskland og du behøver ikke bekymre dig om import told eller lignende. Det er en fremragende forstærker og den har USB DAC. Jeg var heldig at lytte til den til vores Headfi meet og den har virkelig godt styr på bassen dog uden at være mørk i lyden. Dog må jeg erkende at PICO'en havde en fantastisk mellemtone som virkelig var lækker til kvindelig vokal jazz - og det er jo det du lytter til. Ulempen ved PICO'en er dog at den er blevet enormt populær og du skal påregne en del ugers ventetid - måske måneder?? Og så koster den mindst på 1000 kr. mere end 2Move hvis du vil have DAC-udgaven. Jeg kunne lide lyden i PICO'en en lille bitte smule mere end de forskellige Meier-amps, men det var ikke helt nok til at jeg selv ville give merprisen så jeg endte med en Headsix.

Designmæssigt og byggemæssigt er PICO'en i mine øjne et vidunder - den er super lækker og du får endda en lille læder-pung med til den med præget PICO-logo. GENNEMFØRT!

Til top Vis burning777's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af burning777
 
jacobtc
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 25 September 2007
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 174
Sendt: 10 Marts 2008 kl. 21:19 | IP-adresse registreret  

Du kan kigge her: http://www.head-fi.org/forums/f5/review-portable-amp-roundup -36-portable-amps-reviewed-compared-214588/
hvor der er en højt respekteret head-fi'er som anmelder de forskellige portable amps, her incl er også 2Move'en (som jeg selv ejer) og Pico'en.
Fik desværre ikke selv tid til at lytte til Pico'en til mødet, da der jo var så meget andet kram (no offence Darkless)
Til top Vis jacobtc's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jacobtc
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes