Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2026 | 19:10   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Nautilus (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Finn29
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 2130
Sendt: 30 December 2005 kl. 20:31 | IP-adresse registreret  

Har et par gange i div. annoncer stødt på en såkaldt N802S

Hvad er dette for en S model ?? har ledt på www.bwspeakers.com uden held
Og hvad er forskellen på N802 og N802S hvis den altså findes??

mener kun der er lavet N802 og den nye 802D - hvorimod N800 er lavet som alm. og en Signature model samt den nye N800D



__________________
Hilsen Finn / Finn29

<a href="http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=50141 ">
Til top Vis Finn29's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Finn29 Besøg Finn29's Websted
 
nosferatu89
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 Marts 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 558
Sendt: 30 December 2005 kl. 20:37 | IP-adresse registreret  

Såvidt jeg ved står "S" for Signature. Så går udfra at N802S er en senere serie, Signatureserien.

Bare et lille novice-input.

Nosferatu

Til top Vis nosferatu89's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af nosferatu89
 
Finn29
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 2130
Sendt: 30 December 2005 kl. 20:40 | IP-adresse registreret  

nosferatu89 skrev:

Såvidt jeg ved står "S" for Signature. Så går udfra at N802S er en senere serie, Signatureserien.

Bare et lille novice-input.

Nosferatu

Ville jeg også mene men har dog aldrig set den i sig. kun 800signature , 805signature og htm1signature

 



__________________
Hilsen Finn / Finn29

<a href="http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=50141 ">
Til top Vis Finn29's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Finn29 Besøg Finn29's Websted
 
banz
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 November 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1219
Sendt: 01 Januar 2006 kl. 22:42 | IP-adresse registreret  

er der ikke xxxD det er den med diamant diskant, xxxs er dem med metal diskant, ikke? det fik jeg ihverttilfælde fortalt af en ekspedient (eller hvad man nu kalder dem) inde i hifikluben, og de forhandler dem jo. 
Til top Vis banz's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af banz
 
Finn29
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 2130
Sendt: 11 Januar 2006 kl. 05:24 | IP-adresse registreret  

stadig ikke nogen der er stødt på/har hørt om en N802S eller findes den ikke

mener at i forbindelse med lanceringen af "diamanten" er 803-804-805 blevet til S-modeller (forbedret/opdateret) hvor 800-801-802 er D-modeller med helt nye konstruktioner 



__________________
Hilsen Finn / Finn29

<a href="http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=50141 ">
Til top Vis Finn29's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Finn29 Besøg Finn29's Websted
 
yanomami
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Juni 2003
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 245
Sendt: 11 Januar 2006 kl. 05:49 | IP-adresse registreret  

Jeg kan desværre ikke svare på dit spørgsmål og det er ikke for at ændre dit spørgsmål, men kan  du forklare forskellen på N800 og N800 Signature (andet end finishen)?

Mvh



__________________
M.v.h.
Yanomami

Til top Vis yanomami's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af yanomami
 
Finn29
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 2130
Sendt: 11 Januar 2006 kl. 06:10 | IP-adresse registreret  

yanomami skrev:

Jeg kan desværre ikke svare på dit spørgsmål og det er ikke for at ændre dit spørgsmål, men kan  du forklare forskellen på N800 og N800 Signature (andet end finishen)?

Mvh

Ja bedre komponenter og finjusteringer i delefilter samt modificering af hovde og enheder.
Men syntes nu HFK gør det meget bedre
Klippet fra hfk`s hjemmeside.

...Signature 800 - det færdige resultat!
Den foreløbige kulmination på B&W´s avancerede forskning er Signature 800. Denne højttaler - der faktisk bør betragtes som et kunstværk - er beklædt med højglans Grey Tiger´s Eye træ og ægte Connolly læder. Kabinettet står på et fundament af børstet aluminium og på toppen finder man en specialversion af "hovedet", som efterhånden er blevet varemærket for B&W´s high end højttalere. At Signature 800 er en meget speciel og fantastisk smuk højttaler, burde være hævet over enhver tvivl!
Grundprincippet og konstruktionen af Signature 800 bygger på Nautilus 800 serien, men en række vigtige områder er yderligere forfinet og forbedret. Resultatet er unikt. Lydmæssigt er Signature 800 en højttaler, som overhaler det allermeste på markedet   uanset pris. Den har nærmest ingen begrænsninger   hverken i opløsning eller detaljerigdom. Alle typer musik   også rock på koncertniveau   klarer den uden problemer. Og den gør det med en dynamik og realisme, som man faktisk skal opleve for at kunne fatte!
Ligesom de to største modeller i Nautilus 800 serien (801 og 802) består Signature 800 af fire forskellige moduler   ét for hver enhed plus delefiltret, som er placeret i soklen under højttaleren. På den måde får hver enhed optimale forudsætninger for at spille musik. Her kommer en beskrivelse af hver af enhederne plus en kort introduktion til forbedringerne i forhold til Nautilus 800 serien.

Diskantsektion
Den karakteristiske diskantpibe er efterhånden blevet et varemærke for B&W´s højttalere. Denne teknologi blev introduceret på den originale Nautilus, og siden er denne diskant blevet en del af langt de fleste B&W højttalere.
En enhed - uanset størrelse - sender lige så meget lyd bagud som fremad. Det er et problem, for energien fra membranens bagside bliver inde i kabinettet og påvirker bevægelserne. Piben og det specielle materiale i den absorberer denne energi og sørger for, at diskantenheden får de absolut bedste arbejdsvilkår.
Denne teknologi er identisk på Signature 800 og de to Nautilus modeller 801 og 802. Hvad der derimod er helt nyt, er svingspolen og magneten. Ved at bruge nye materialer har ingeniørerne hos B&W udvidet frekvensområdet fra enheden. Mens Nautilus diskanten har en øvre grænse på 30.000 Hz ( 6 dB), går Signature 800 problemfrit op til 50.000 Hz. Med sådan en frekvensgang er højttaleren perfekt til at gengive den høje opløsning i high end lydformaterne DVD Audio og SACD.

Mellemtonesektion
Mellemtoneenheden, som blandt andet bruges i Signature 800, er unik. Den har fået betegnelsen FST, som står for Fixed Suspension Transducer. Det enestående ved enheden er, at den ikke har noget ophæng mellem kevlar membranen og aluminiumschassiset. En af grundene til at B&W bruger kevlar som membranmateriale (de var de første i verden som prøvede det) er, at dette stof har nogle meget fine opbrudsegenskaper. Alle membraner   uanset hvilket materiale de er lavet af - vil bryde op, når kræfterne fra svingspolen og magneten får dem til at bevæge sig ind og ud. Opbrud er naturligvis uønskede, fordi enheden så vil frembringe en egenlyd, der ikke er en del af det originale lydsignal, og musikken farves og forvrænges. Dette problem kan løses på to måder   enten ved at finde et materiale, der aldrig bryder op og fungerer som et perfekt stempel, eller ved at prøve at kontrollere opbrydningen. Den første løsning tangerer en teknisk umulighed, så alternativet bliver at gøre som B&W. Vævet kevlar har den egenskab, at det med den rigtige behandling kan få præcis de egenskaber, man ønsker fra det. B&W´s ingeniører har fundet frem til at behandle kevlar membranen således, at den bryder op på en måde, hvor forvrængningen akustisk ophæver sig selv. Disse egenskaber har B&W opnået ved at bruge den mest avancerede laser måling teknologi, som i realtid kan vise, akkurat hvordan membranen opfører sig, når den spiller.

Fysikkens love bestemmer, at når en enhed skal gengive en frekvens med kortere bølgelængde end membranens diameter, skifter den fra at sprede lyden relativt bredt til at blive mere direkte strålende. Også dette problem er det lykkedes for B&W at løse ved hjælp af den avancerede laser måling. Ved intensiv forskning og udvikling har de fundet frem til en teknik, der får FST mellemtonen til at bryde op på en sådan måde, at den del af membranen, som faktisk producerer lyd, bliver mindre og mindre, jo højere frekvensen er. Det bevirker, at højttaleren har en meget jævnere og bedre spredning - selv langt op i mellemtoneområdet. De lydmæssige gevinster er enorme!

Som nævnt har FST mellemtonen - i modsætning til praktisk talt alle andre enheder - ikke noget membranophæng. Der er en enkel forklaring på denne løsning. Alle materialer har forskellige akustiske egenskaber. Selv om B&W har konstrueret en mellemtonemembran, der opfører sig, akkurat som de ønsker, hjælper det ikke meget, hvis ophængets fejl ødelægger forbedringerne. Det var et problem   i hvert fald til ingeniørerne hos B&W fandt den geniale løsning på det. En mellemtoneenhed har ikke brug for at bevæge sig ret meget. Den gengiver jo et relativt højt frekvensområde, hvor bevægelser på nogle
få millimeter er mere end nok. B&W fandt derfor ud af, at membranophænget kunne undværes og erstattes af en pakning, som ligger mellem enhedens chassis og membranen. Denne pakning er blød nok til at give efter, når enheden bevæger sig ind og ud. Ydermere har pakningen praktisk talt de samme akustiske egenskaber som kevlar membranen og vil derfor reagere ligesom den.

Basmodul
Til Signature 800 har B&W udviklet en helt ny 10 tommer bas, og i hver højttaler bruges der to af slagsen. Basenheden er en videreudvikling af 15 tommeren fra Nautilus 801. Selv om Signature enheden er hele 5 tommer mindre, er magneten den samme som i den store version. Denne konstruktion garanterer sammen med en meget kraftig svingspole en uovertruffen baskontrol ved selv de mest ekstreme lydniveauer. Med to 10" basser har Signature 800 også et lige så stort membranareal som Nautilus 801. Ud over at kabinettet kan gøres pænere og smallere, kan to mindre enheder "koble" bedre til rum, som ikke er akustisk perfekte, og det vil give en bedre baskvalitet i de fleste rum og stuer. Til trods for at Signature 800 er en mere avanceret og krævende højttaler end Nautilus modellerne, er chancerne større for at få optimal lydkvalitet ud af den.

Sokkel og delefilter
En karakteristisk forskel mellem Signature 800 og Nautilus modellerne er platformen, som den står på. Den kraftige platform i børstet aluminium sørger ikke bare for at den 125 kg tunge højttaler står stabilt, men indeholder   og fungerer som køleplade for - det avancerede delefilter. Til det har Bower & Wilkins udelukkende brugt komponenter af absolut højeste kvalitet, bl.a. massive spoler uden jernkerner og polypropylen kondensatorer.
Delefiltrets betydning for lydkvaliteten kan næppe overdrives. Valget af komponenter og selve opbygningen har stor indflydelse på det endelige resultat. At B&W ydermere har valgt at lægge delefiltret i et kabinet, hvor det er adskilt fra resten af højttaleren, har også stor betydning. Ligesom andre elektroniske komponenter er spoler og kondensatorer følsomme over for trykforskelle og vibrationer. Ved at bruge et separat kabinet, som står yderst stabilt på grund af højttalerens vægt, får delefiltret de absolut bedste arbejdsvilkår.

Også i en billigere version
Signature 800 kan også leveres i en mere økonomisk Nautilus version til entusiaster, som ikke ønsker pianolak finish og Connolly læder. Modellen hedder da Nautilus 800, og den kan leveres i de samme udførelser som den almindelige Nautilus 800 serie. Teknisk og lydmæssigt er der ingen forskel på disse to modeller. Nautilus 800 koster kr. 149.800 pr. par.

B&W Nautilus/Signature centre
For at vi kan give dig den bedst mulige service og vejledning ved køb af high end produkter som B&W´s Nautilus/Signature højttalere, har vi givet udvalgte butikker status som Nautilus/Signature centre. Disse Hi Fi Klubben butikker har altid et stort udvalg af disse højttalere, og de specialuddannede medarbejdere vil kunne give dig den absolut bedste hjælp ved valget af de helt rigtige modeller til dig.

B&W Nautilus/Signature Centre
Du kan opleve B&W´s eksklusive Nautilus- og Signature-serie i udvalgte Hi-Fi Klubben butikker. Kontakt butikken og forhør dig hvilke modeller de har opstillet i øjeblikket. Du finder en oversigt over butikkerne
her.

Specifikationer:
  • Konstruktion: 3-vejssystem

    Bestykning:

  • 1 stk. 25 mm aluminiumsdiskant
  • 1 stk. 160 mm Kevlarmellemtone
  • 2 stk. 250 mm Kevlarafstivet basenheder

    Frekvensgang:

  • 37-23.000 Hz (+/-2dB)
  • 32-42.000 Hz (+/-3dB)
  • 25-50.000 Hz (+/-6dB)

  • Følsomhed: 91 dB
  • Nominel impedans: 8 ohm (min. 3 ohm)
  • Delefrekvenser: 350/4000 Hz
  • Størrelse (H/BD) (cm): 120 x 45 x 65
  • Vægt (kg) 125 pr. stk.
  • Farve: Højglans Tigers Eye eller Birds Eye



__________________
Hilsen Finn / Finn29

<a href="http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=50141 ">
Til top Vis Finn29's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Finn29 Besøg Finn29's Websted
 
yanomami
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Juni 2003
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 245
Sendt: 11 Januar 2006 kl. 14:18 | IP-adresse registreret  

Hej Finn!

Jeg takker mange gange! Men som jeg læser det er de teknisk og lydmæssigt identisk

citat:

Også i en billigere version
Signature 800 kan også leveres i en mere økonomisk Nautilus version til entusiaster, som ikke ønsker pianolak finish og Connolly læder. Modellen hedder da Nautilus 800, og den kan leveres i de samme udførelser som den almindelige Nautilus 800 serie. Teknisk og lydmæssigt er der ingen forskel på disse to modeller. Nautilus 800 koster kr. 149.800 pr. par.

Mvh

Allan



__________________
M.v.h.
Yanomami

Til top Vis yanomami's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af yanomami
 
Finn29
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 2130
Sendt: 12 Januar 2006 kl. 05:36 | IP-adresse registreret  

Hej Allan

efter endnu en nøje gennemlæsning kan jeg godt se at du har ret i din antagelse.
jeg har fejlagtigt læst "nautilusmodellerne" som 800-802  men kan nu godt se at, der refereres kun til 801 og 802, så ud fra dette er signature800 lavet først og derefter også i den "billige" version N800.
Troede helt bestemt at sig.800 var en forbedret version af N800
Altså er der ingen forskel på sig.800 og N800 andet end finish  sorry

Men dette belyser stadig ikke hvorfor der er nogen der kalder N802 for en S model



__________________
Hilsen Finn / Finn29

<a href="http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=50141 ">
Til top Vis Finn29's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Finn29 Besøg Finn29's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes