Hej !
Nu skriver du at dine fronter går langt ned - ja - men hvor meget power er der dernede ? Mange fronter kan muligvis spille derned, men spl'en er ofte ikke noget værd. Jeg fik et chok med mine egne Monitor Audio Silver 8 som går for at kunne spille rimeligt højt langt ned, så jeg hentede en masse frekvenser fra http://www.realmofexcursion.com/main.html - 5 hz - 150 hz og smed på en skive. Så ellers derned af fra 150 hz for at finde hvor mine fronter begyndte at tabe pusten og hvor min sub skulle begynde at lege med. Det var omkring 60-70 hz så måske du skulle prøve det samme.
Nå, tilbage til sub - samme som gør sig her - kan måske spille ned til et eller andet hz men hvor meget spl er der ? Jeg har selv en svs pb12-nsd som Manicminer anbefaler og ja - der er power i den. Se evt. de her 2 målinger (kunne ikke finde din b&w 608):
http://www.avtalk.co.uk/forum/index.php?t=msg&th=14719&a mp;a mp;a mp;a mp;start=0&rid=14&SQ=1126361620
http://www.avtalk.co.uk/forum/index.php?t=msg&th=24671&a mp;a mp;a mp;a mp;start=0&rid=14&SQ=1216241881
De er meget tæt på frekvens - omend mit øje siger at svs'en er mere linær, men se især på harmonisk forvrængning - her vinder svs'en klart. Nu nævner du selv især film siden for det er her jeg synes den er bedst - jeg kæmper stadig for at få den til at spille perfekt til musik - synes kun den er ok til mere bastung musik (dance, pop o.s.v.) men måske det bare er mig. Min næste sub - så snart jeg lige har pengene bliver helt klart deres ultra - jeg har så besluttet mig for kæmpen pb-13 som vejer 70 kg - den skulle være god til det hele, men koster også små 13-14 k.
Hilsen
Thomas
|