Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2026 | 00:57   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Begynder setup? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Hanga
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 08 September 2005
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 11:37 | IP-adresse registreret  

Jeg investerer snart i en Panasonic 42X10 og en blueray afspiller. I denne forbindelse kunne jeg da også godt tænke mig noget god lyd til. På nuværende tidspunkt har jeg en gammel crt skærm og ingen ekstern lyd, så det kan jo kun gå fremad :)

Jeg søger altså en reciever og et sæt højtalere (helst surround selvfølgelig). I og med at jeg kommer fra ingenting, må det gerne være entry level, bare det lyder fornuftigt. På recieversiden har jeg kigget på lidt forskellige, og synes f.eks. at Onkyo 507/607 ligner gode bud. Altså 3-4k til reciever. På højtalersiden vil jeg gerne sætte en max. pris på 5k, sådan at den samlede pris altså bliver under 10k.

Sættet skal mest bruges til film, men må da også gerne kunne spille musik på et fornuftigt niveau. Jeg hører mest elektronisk musik, men hører det ikke ret højt, så god lyd er vigtigere end power. Om det skal være et 5.1 setup eller et 5.0 (gulvhøjtalere og ingen sub) er jeg ligeglad med, så længe det leverer god lyd.

Jeg har kigget lidt på:

Dali Concept 6 surroundsæt: http://www.hifiklubben.dk/produkter/hoejttaler/systemer/dali _concept_6_hoejttalersystem.htm
Spørgsmålet er om de leverer nok i bass'en uden en sub?

Harbosat 10/Sub10: http://www.harbosound.dk/shop/onkyo-tx-sr607-sort-308p.html

Hvad kender i til de højtalere, og har I andre forslag?
Til top Vis Hanga's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hanga
 
Zoma
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Januar 2009
Lokalitet: Bornholm
Status: Offline
Indlæg: 19
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 11:47 | IP-adresse registreret  

Jeg ville tjekke Tape Connection. De har som regel nogle gode tilbud. Tror bestemt de kan brygge noget sammen for de penge, som du også vil kunne blive glad for.
Til top Vis Zoma's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Zoma
 
floe
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 07 Maj 2007
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 3160
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 12:29 | IP-adresse registreret  

Du er helt sikkert på rette vej hvad angår TV og reciever.

Højttalere er et lidt mere komplekst "problem", og jeg synes du skal tage ud og lytte lidt inden du gør dit valg. Som der bliver foreslået, så smut evt. forbi Tape Connection og lyt på fx Monitor Audio.


__________________
Floes Pro-Ject god lyd på kontoret

Floes gamle vin på nye flasker
Til top Vis floe's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af floe
 
Hanga
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 08 September 2005
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 16:45 | IP-adresse registreret  

Jeg har desværre ikke mulighed for at besøge Tape Connection da jeg bor langt fra både Århus og København, så det er nok mere i Hifiklubben eller lign. at jeg vil tage ud og kigge/høre.

Måske har de noget i det panasonic center hvor jeg har tænkt mig at købe fjernsynet, kan da se at de forhandler Yamaha også.

Sådan lige af ren nysgerrighed... Kan man egentlig udnytte HD lyd i et stereo setup? For så var dette måske også en mulighed til at starte med, altså købe nogle gode gulvhøjtalere, og så senere udbygge når der er kommet penge til det.
Til top Vis Hanga's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hanga
 
Hyl.dk
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 02 Januar 2009
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 413
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 16:53 | IP-adresse registreret  

Jeps det kan du sagtens. HD lyd betyder jo at lyden har flere detaljer, dette vil du også kunne høre i stereo. Hvis du har plads til fx et sæt gulvhøjtalere, ville det være et oplagt valg at starte på den måde. Ved at starte med 2 højtaler får du råd til noget i en noget højere klasse end ellers. Især i det prisområde vi snakker gør hver krone noget for lydkvaliteten. 
Til top Vis Hyl.dk's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hyl.dk
 
Hanga
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 08 September 2005
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 16:54 | IP-adresse registreret  

Det kan godt være at det ender med at være løsningen så... Men jeg kan vel lige så godt investere i en surround reciever med det samme, som f.eks. Onkyo 507/607?
Til top Vis Hanga's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hanga
 
Hyl.dk
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 02 Januar 2009
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 413
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 20:14 | IP-adresse registreret  

Hvis du ved, du vil have surround inden for den næste tid og skal bruge lyden sammen med dit TV/DVD, kan du lige så godt købe en receiver med det samme. Bare husk Onkyo ikke er kendt for strømstærke receivere i den ende af prisskalaen... Så du skal ikke købe et sæt meget krævende gulvhøjtalere og forvente at kunne få udnyttet dem fuldt ud. Men det bliver nok ikke noget problem i det prisleje du kigger i. Alternativt kan du se brugt, bare husk at tjek om der er HDMI, HD-lyd osv.
Til top Vis Hyl.dk's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hyl.dk
 
Hanga
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 08 September 2005
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 30 Maj 2009 kl. 20:24 | IP-adresse registreret  

Super, ellers er Marantz SR5003 som jeg kan se at du selv har jo også en mulighed. Har I nogle højtalere I vil anbefale at jeg kigger på ? Hvis jeg vælger at investere i et par gode gulvhøjtalere vil jeg forvente, at de leverer nok bass så en sub ikke bliver nødvendig. Som tidligere nævnt hører jeg en del elektronisk musik, så vil gerne have en hård og præcis bass, ikke en "bulder bass" som en sub ofte leverer.

Det skal dog siges, at jeg regner med at højtalerne mest vil blive anvendt til film. Dette skyldes at jeg er utroligt glad for for mine høretelefoner som er et par Beyerdynamic DT990, hold kæft de spiller godt. Så generer man heller ikke naboerne, som nødvendigvis ikke lige deler musiksmagen
Til top Vis Hanga's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hanga
 
Zoma
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Januar 2009
Lokalitet: Bornholm
Status: Offline
Indlæg: 19
Sendt: 31 Maj 2009 kl. 00:40 | IP-adresse registreret  

Jeg ved ikke så meget om alt muligt. Men er opvokset i et hjem med et særdeles godt anlæg. Noget af det tungeste marantz og store fede engelske højttalere. Så det er min reference.

Jeg har selv med stor held forsynes mig i Tape Connection. Jeg har endnu ingen sub og jeg må sige at mine dls55 gør et rigtigt godt job. Jeg var bange for at de ikke ville være dybe nok, men jeg er blevet meget overrasket.

Kiggede først meget i Hi Fi Klubben. De fyldte meget i min bevidsthed. Har ikke et sekund fortrudt at mine sparepenge blev brugt på noget andet end denon/Nad og Dali. Og nej, jeg er ikke ansat i Tape Connection. Skulle jeg købe for 10 kilo ville jeg kontakte TC og spørge til forstærker og gode front højttalere. Derfra kan man altid udvide. Ellers tjek dette link: http://tapeconnection.dk/admin/PreviewNewsletter.aspx?id_new sletter=45

Her får det hele på en gang for 8999,-

 

 

Til top Vis Zoma's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Zoma
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes