Sendt: 02 Februar 2025 kl. 11:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej,
Jeg har en ældre Sony PS-1150 pladespiller som jeg har istandsat. Den kører godt og stabilt i hastighed og jeg har monteret en helt ny Audio Technica AT-VM95E pickup.
Den lyder rigtig lækkert i de dybe toner, men den skratter og forvrænger lidt i diskanten under afspilning.
Hvis jeg spiller samme musik over streaming på samme setup går lyden klart igennem, så jeg tænker at jeg kan udelukke forstærker samt højtalerne.
Jeg har indstillet overhang efter servicemanualens spec og sat nåletrykket til 2 gram som er midt i det specificerede vægtinterval. Der er ikke mulighed for indstille skate på tonearmen, så den er som den er.
Hvor skal jeg starte med min fejlsøgning? mine plader er naturligvis og rene og fine, så tænker ikke der derfor.
|