Nightpuma skrev:
Jeg skal i gang med at bygge mig en kasse i eksotisk træ til en rør preamp. Ved i hvem der har et godt sortiment af hårdtræ, helst på Sjælland, aller helst i KBH området. Mener jeg husker der var en i Brøndby. Kan det stemme?
PS: Det kan også gerne være second hand træ fra skibsdæk etc.
Puma
|
|
|
Det er korrekt, at der ligger en trælast i Brøndby, som er den førende i hårdttræ på denne side af Storebælt. Desværre har stedet skiftet navn så mange gange på det seneste, at jeg ikke længere ved hvad det hedder. To bud er dog Optimera i Brøndby og Walther Jessen og Co. Alternativt er der Grønning Hårdttræ i Jylland, som (så vidt jeg husker) også er flinke med forsendelse.
Terrasseplanke-træsorterne er generelt noget l... at bygge i. De har tilbøjelighed til at slå sig og er ikke særligt forarbejdningsvenlige, men er på grund af deres høje olieindhold glimrende til - terrasser. 
Mvh. |