| Sendt: 03 Januar 2005 kl. 10:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Der er også en anden mulig årsag...
Jeg har flere gange oplevet at røre ved extruderede alu profiler, hvor jeg kunne mærke en snurrende fornemmelse - som om der var strøm i skidtet, men det indeholde endnu ikke noget elektronik... Så det må have været overfladen der var lidt speciel.
Denne fornemmelse fremkon kun når jeg bevægede min finger hen over overfladen, og ikke når jeg bare sat en finger på apparatet.
Hvis du også mærker denne snurren/brummen når du bare rører ved dit apparat, skyldes det nok ikke overfladen. Rører du ved flere tin samtidigt, således det er potentiale forskelle du oplever - det kan godt kilde lidt i fingerne!!. Jeg oplever det hver gang jeg piller ved kablerne mellem min dvd afspiller og min forstærker indgang - og jeg bliver lige forskrækket hver gang
|