| Sendt: 28 August 2005 kl. 23:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Jeg har behov for en IR Repeater, som kan transmitere det infrarøde signal fra mine fjernbetjeninger og ir keyboard + mus i stuen til, min HTPC og Surround Sound Receiver, som står i bryggeseret.
I går købt jeg et sæt DIGIALITY IR-200 Link, som kan sende IR signaler trådløst. Eneste problem, er at de virklig er elendige. De kan knapt nok nå gennem én dør, så jeg håber at HIFI klubben vil tage dem til bage.
Derfor er jeg på udkig efter noget kabel baseret. F.eks. noget i retningen af dette her: http://www.nilesaudio.com/products/irremkit.html.
Eneste problem, er at jeg ikke kan finde noget sted i Danmark, hvor man kan købe den slags. Jeg har spurgt forhandleren af ovenstående link, og de tilbød mig at jeg kunne købe et set for 565€, hvilke måske lige er i overkanten.
Nogen forslag? Jeg bor i Århus, men jeg køber meget gerne være over nettet.
Thomas
PS:
|