Tilbage til HIFI4ALL.DK 14. juni 2026 | 00:49   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Andet
 HIFI4ALL Forum : Andet
Emne Emne: EAC/Audiograbber ripning (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Dion
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 21 Maj 2003
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 91
Sendt: 16 September 2006 kl. 14:07 | IP-adresse registreret  

Hej

Jeg er i fuld gang med at rippe min CD samling og bruger EAC & FLAC men er nu stødt ind på fejl ved ripning af 2 CDer: Kim Larsen: 7-9-13 og Norah Jones: Feels like home.
EAC går simpelthen i baglås og går helt ned på en læsnings hastighed på 0,1 og gentager hele tiden ripningen. En god kollega som altid har brugt Audiograbber forslog så dette program istedet da han til dags dato aldrig er stødt på en skive som ikke kunne rippes, dette blev forsøgt og installeret med dette setup: http://www.blankspot.org/arkiv/2004/06/litt_om_flac_del_1/in dex.html

Og minsandten om ikke Audiograbber "grabbede" skiverne !
Jeg kan fysisk se på skiverne at de begge har et spor ca 10mm inde fra kanten hvad dette gør ander jeg ikke.

Fremover bliver Audiograbber så brugt hvis EAC giver op

Til top Vis Dion's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dion Besøg Dion's Websted
 
sshd
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Maj 2006
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 634
Sendt: 16 September 2006 kl. 17:26 | IP-adresse registreret  

Mon ikke de to CD'ere er "kopibeskyttede"? Eller rettere skiverne er brændt som multisession med en ugyldig TOC, som CD-rom drevet læser. Den rigtige TOC er på skiven, der hvor den normalt er. I EAC 0.95 prebeta 5 kan man bruge Action, TOC Alteration, Retrieve Native TOC.  I nyere versioner af EAC hedder det vist noget andet (hvis man overhovedet kan).
Til top Vis sshd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af sshd
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes