Emne: Ude af sync + baggrundsstøj ( Emne lukket)
|

|
| Forfatter |
|
kultfilmsdreng Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 54
|
| Sendt: 06 Oktober 2004 kl. 17:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej.
Jeg har købt en billig dvd-maskine, og et nyt 28" widescreen TV fra JVC. Min forstærker er en Sony og jeg har fem højttalere (mangler subwoofer)
Når jeg spiller DVD'er ryger de ret ofte ud af sync. Det er mit første problem.
Mit andet problem er at jeg kan høre baggrundsstøj fra baggrundskanalerne selvom jeg trykker AV over på ext. 2 hvor DVD'en sidder. Jeg har prøvet at skifte over til Ext. 1 og 3, men det gør ingen forskel. Hvis jeg finder en tom kanal, dvs. en kanal med blå skærm hvor TV'et ikke har indstillet noget via auto-indstilling, så høres der en summelyd når jeg slå over på A/V. Kun gennem min forstærker undgår jeg summe/baggrundslyd, men der ryger lyden til gengæld ud af sync! Så det må helt klart være noget med forbindelsen mellem DVD og forstærker. Kan DVD'en være så dårlig at det er pga. den at den ryger ud af sync?
|
| Til top |
|
| |
kultfilmsdreng Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 54
|
| Sendt: 07 Oktober 2004 kl. 23:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Er der virkelig ingen der kan svare på det her?
|
| Til top |
|
| |
perejvind Forum Bruger


Bruger siden: 27 November 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 2488
|
| Sendt: 08 Oktober 2004 kl. 01:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej kultfilmsdreng
At lyden ofte er ude af sync, skyldes din DVD-afspiller. Jeg har selv haft problemet, med en skod-afspiller, af mærket Scott. Den burde have heddet Skrott  Når lyden kom ud af sync, kunne jeg sommetider løse problemet, ved at starte forfra på et kapitel, men det er jo ikke så fedt
Med hensyn til dit andet problem, er jeg ikke helt med på, hvordan tingene er sat sammen. Jeg går ud fra at din DVD, er forbundet til forstærkeren, ved hjælp af et coax eller optisk kabel. Er dit TV forbundet til forstærkeren, ved hjælp af et almindeligt phono-kabel? __________________ I like techno - UNPLUGGED!
|
| Til top |
|
| |
KasperP Forum Bruger


Bruger siden: 20 Februar 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 567
|
| Sendt: 08 Oktober 2004 kl. 09:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg oplever noget ligende på den billige bilka afspiller vi har i soveværelset.
Jeg kan høre stemmer og lyde fra den tv-kanal fjernsynet stod på inden jeg skiftede over til dvd, og her hjælper det at skrue helt ned for fjernsynet. Måske det kan hjælpe dig også?
Det med at filmen ryger ud af sync er der nok ikke så meget at gøre ved udover det lille trick perejvind kommer med.
|
| Til top |
|
| |
kultfilmsdreng Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 54
|
| Sendt: 10 Oktober 2004 kl. 17:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
perejvind skrev:
Med hensyn til dit andet problem, er jeg ikke helt med på, hvordan tingene er sat sammen. Jeg går ud fra at din DVD, er forbundet til forstærkeren, ved hjælp af et coax eller optisk kabel. Er dit TV forbundet til forstærkeren, ved hjælp af et almindeligt phono-kabel? |
|
|
Den er forbundet til forstærkeren med et scart-stik der havde sådan to røde/hvid kabler stikkende ud, som jeg så tilslutter forstærkeren.
|
| Til top |
|
| |
perejvind Forum Bruger


Bruger siden: 27 November 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 2488
|
| Sendt: 11 Oktober 2004 kl. 22:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
kultfilmsdreng skrev:
Den er forbundet til forstærkeren med et scart-stik der havde sådan to røde/hvid kabler stikkende ud, som jeg så tilslutter forstærkeren. |
|
|
OK, problemet er jo at scart-stikket bagpå dit TV, både kan fungere som ind- og ud-gang. Det (lyd)signal TV´et sender ud, bliver blandet med lyden fra DVD-spilleren. Jeg er ret sikker på at problemet kan løses, med en bedre DVD-afspiller, som afbryder lyden fra TV´et fuldstændigt.
Ellers kan du simpelthen nøjes med, kun at overføre videosignalet fra DVD til fjernsynet, og køre lyden direkte op i din forstærker. Du kan f.eks købe sådan en scart adapter, som på billedet. Den er meget billig, og på den skal du vælge "Input". Lyden kører du direkte op i din forstærker, ved hjælp af et phono-kabel. Brug et af de helt billige kabler, som du sikkert har liggende i forvejen, indtil du ser om du kan få det til at virke, som du gerne vil. Herefter kan du jo så købe et dyrere kabel, hvis du har lyst
Håber du får det til at funke.
 __________________ I like techno - UNPLUGGED!
|
| Til top |
|
| |
|
|
Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg. Dette emne er lukket.
|
|
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum
|
|
|
|
|
|
|
|
Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|