Tilbage til HIFI4ALL.DK 5. juni 2025 | 10:00   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Hjemmebiograf, hvad skal man vælge? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
raller78
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 21 April 2006
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 21 April 2006 kl. 11:28 | IP-adresse registreret  

Hej

Jeg er helt grøn herinde, har netop oprettet mig som bruger.

Jeg vil høre om nogle herinde kan hjælpe mig (guide mig) i den rigtige retning.

Jeg vil bruge cirka 3500 kroner på en hjemmebiograf, ved ikke om det er nok for det skal jo gerne være godt, men det skal også hænge sammen rent økonomisk.

Mit første valg faldt på Pioneer DCS 340, men da jeg ønsker trådløse højtalere er den blvet droppet. Jeg synes dog at Pioneers design er utrolig flot.

Hvad kan I anbefale jeg kigger efter?
Jeg ønsker blot ok lyd samt trådløse baghøjtalere. Desuden må dvd-afspilleren gerne kunne køre divx og mp3.

 / Rasmus ,,, ser frem til at høre jeres forslag 
Til top Vis raller78's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af raller78
 
Clemmensen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 30 September 2004
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 332
Sendt: 21 April 2006 kl. 11:49 | IP-adresse registreret  

Når du siger hjemmebiograf, dækker det så over forstærker, højtalere inkl. subwoofer og DVD afspiller? Til 3500kr er det bedste du kan gøre at købe et sæt Logitech Z5500 og en mærkevare dvd afspiller, gerne Sony, Pioneer eller Panasonic. Z5500 har indbygget DD og DTS dekoder og en god kabellængde på højtalerne, men helt ærligt... Du kommer altså ikke ret langt for 3500.
Til top Vis Clemmensen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Clemmensen
 
raller78
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 21 April 2006
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 21 April 2006 kl. 11:57 | IP-adresse registreret  

For at være helt ærlig, så ved jeg ikke så meget om det.

Vi ønsker os blot noget i den stil: http://www.pioneer-eur.com/eur/product_detail.jsp?product_id =10653&taxonomy_id=42-100

Jeg ved godt at 3500 ikke meget, eller det har jeg bestemt fundet ud af, men sagen er den at vi netop har bygget hus, og derfor er pengene små.

/ Rasmus

Til top Vis raller78's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af raller78
 
Ascari
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 19 Juni 2004
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 3328
Sendt: 21 April 2006 kl. 15:40 | IP-adresse registreret  

Jeg vil tro du vil blive gladere for et brugt stereo setup til de penge. Men hvad vægter højest, design eller lydkvalitet.
Til top Vis Ascari's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ascari
 
nemligja
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 18 August 2005
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 893
Sendt: 21 April 2006 kl. 16:06 | IP-adresse registreret  

Det er rigtigt at 3500 måske ikke sender en højt op i sorround himlen... men det du har kigget på fra Pioneer spiller ganske fornuftigt, hvis man ikke har de voldsomme krav til anlægget...

jeg ville holde mig fra trådløse højttalere... synes ikke de er ordentlige endnu... så hellere undvære dem.. eller gør som bl.a Bose gør i deres 3-2-1 system.. bruge væggene som reflektioner... men naturligvis har det ikke samme effekt som med rigtige baghøjttalere... men synes du skal tage ud til nogle gode forhandlere og kigge/lytte lidt

Til top Vis nemligja's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af nemligja Besøg nemligja's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes