Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 342
Sendt: 22 Marts 2004 kl. 11:30 | IP-adresse registreret
Thue K skrev:
Dolese-> Der står det kræver ekstra kabel for Dolby Digital, så dette kabel er ikke nok.
Nej man skal selvføgelig have et optisk kabel ved siden af, som man kan forbinde til revieveren. Jeg har sådan et liggende, hvis det skulle blive aktuelt
Bruger siden: 03 Maj 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 101
Sendt: 26 Marts 2004 kl. 14:03 | IP-adresse registreret
Stort set alle Xbox spil understøtter Dolby Digital og der er klart forskel på at spille dem i stereo og i surround. F.eks. kan man i FPS-spil som Halo og Medal of Honor: Rising Sun høre fra hvilken retning man bliver beskudt - fed effekt!
Køb det originale fra Microsoft (http://www.xbox.com/da-dk/hardware/scartcable.htm). Du kan muligvis få nogen billigere kabler i et andet mærke, men kvaliteten er sjældent lige så god. Så mangler du som tidligere nævnt bare et optisk kabel for at overføre lydsignalet til din forstærker/receiver. På den måde får du den absolut bedste lyd og billedkvalitet.
Husk at ændre opsætningen på din Xbox, så du får Dolby Digital og DTS signalerne ud af den!
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum