Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2026 | 00:53   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Marantz NR1601 og placering / varme (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
make
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 09 Oktober 2010
Status: Offline
Indlæg: 66
Sendt: 13 Januar 2011 kl. 17:01 | IP-adresse registreret  

Marantz NR1601 skulle ikke have en blæser og den har også den fordel at den ikke er så høj, 10,5 cm. Åbningen i mit TV bord er 16,5 CM høj så det er ikke alle surround recievere der overhovedet kan være der. Spørgsmålet er bare om det går galt mht. varme at den ikke har de 30 cm luft omkring sig som der står i manualen den skal have.

Er der nogen af jer der har en Marantz NR1601 som står et forholdsvis indelukket sted og kan sige noget angående hvor varm den så bliver? Kan det gå med 6 cm luft over den og ca. 8 cm på hver side?

http://fpn.dk/digitalt/tv_foto/article2210720.ece
Til top Vis make's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af make
 
Vilstrup
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar
Bang & Olufsen sælger

Bruger siden: 08 April 2006
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 307
Sendt: 13 Januar 2011 kl. 18:48 | IP-adresse registreret  

Hej.

Jeg har godt nok ikke en Marantz NR 1601, men jeg en Marantz SR 6003 som står i et hjemmelavet tv møbel, her har jeg ca. 5 cm fra toppen af recieveren og op til næste hylde, hvor det ikke har givet mig nogle problemer, men jeg har så også helt åbnet til begge sider.

Men selvom at den NR 1601 ikke er særlig stor, så vil jeg anbefalde at du giver den så meget luft plads som muligt, da den på den måde nemmere kan komme af med varmen.



__________________
Mvh.

Vilstrup
Til top Vis Vilstrup's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Vilstrup
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes