Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2026 | 21:19   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Fladskærmsforsikring hos eget selskab (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
urbanh
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2005
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 30
Sendt: 11 Maj 2005 kl. 21:13 | IP-adresse registreret  

Jeg faldt i dag i snak med en sælger hos Alfa-view og vi talte om bl.a. forsikringer af fladsskærmstv - han oplyste at det hos flere selskaber var muligt at tegne en tillægsforsikring til husstandsforsikringen specielt for fladsskærmstv`et i til en billig penge, i stedet for at tegne en separat hos forhandleren, er der nogen der har erfaring med det?

m.v.h.

Henning

Til top Vis urbanh's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af urbanh
 
zerocool
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 19 Maj 2004
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 1402
Sendt: 11 Maj 2005 kl. 21:33 | IP-adresse registreret  

Din nuværende familieforsikring skulle da dække fladskærmstv på standardvilkår, hvis det da er et bare nogenlunde hæderligt selskab du er tegnet ved.
Til top Vis zerocool's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af zerocool
 
Bond
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Juni 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 619
Sendt: 12 Maj 2005 kl. 20:20 | IP-adresse registreret  

Hej !

Ang. tyveri og brand er et "fladskærms TV" dækket af "indbo-/familie-/basis-forsikring (forudsat forsikringssummen((totalt for husstanden)) er "up to date").....men du skriver ikke hvad tillægsforsikringen går ud på/dækker ??

I øvrigt skal man være opmærksom på elskader i forbindelse med sit HIFI-elektronik !

De fleste selskaber dækker ved kortslutning, induktion, overspænding osv. ....men typisk kun op til feks. 75.000,- kr pr. skade !! (alt el i husstanden samlet)og mange endda kun ved tillægsforsikring - enkelte har dog ingen loft over beløbet.

Det er ikke unormalt med sådanne el-skader, så har i jeres dyrbare anlæg kært, så kontakt jeres forsikringsselskab og hør, hvordan i står i sådan en situation

Bond

 



__________________
Haves : Bond-babe.....
Ønskes: Flere..!!
Til top Vis Bond's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bond
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes