Tilbage til HIFI4ALL.DK 18. juni 2026 | 12:01   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Philips 28PW5407 Eller Dantax 28 SFB-1? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Peoke
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Februar 2004
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 133
Sendt: 10 Februar 2004 kl. 16:59 | IP-adresse registreret  

Er på udkig efter et 28" widescreen TV til max 3000. Hvad vil i anbefale mig? Ja nu siger i "nørder" (undskyld udtrykket! ) at man ikke kan få et ordenligt fjernsyn til 3000 kr. Men nu står jeg i den situation, at jeg ikke har mere end 3000 kr til formålet. Og har faktisk heller ikke de helt store krav, så 3000,- er altså max!

Jeg var en tur i FONA idag for at se hvad de havde at byde på. Et Philips 28PW5407 til 2999,- og et Dantax 28 SFB-1? til 2899,-. Nogen der har erfaringer med disse?

Jeg havde ikke lige tid til at tjekke de andre radio tv forhandlere ud idag, men mener jeg kan huske at EXPERT havde et 28" widescreen TV på tilbud, til 2500 kr, for noget tid siden. Kan hverken huske mærke eller model. Nogen der ved hvad det er for et jeg snakker om?

Hvis i har andre forslag, til fjernsyn i denne prisklasse, må i selvfølgelig også gerne komme med dem!  Men bær over med mig. Har ikke så meget forstand på fjernsyn!

Mvh Peter

Til top Vis Peoke's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Peoke
 
Woody1
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 September 2003
Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline
Indlæg: 25
Sendt: 10 Februar 2004 kl. 22:34 | IP-adresse registreret  

Hold dig til mærkevarerne! Dantax TV'et er garanteret lavet på en af de store tyrkiske tv fabrikker, som laver til alle mulige forskellige mærker. Det er også dem der står bag de fleste TV med mærkerne Prosonic og Lumatron. kvalitetet er som regl udemærket, men billed og lydkvalitet er ikke imponerende.

Philips TV er ganske udmærket som et begynder tv. Du får selvfølgelig hvad du betaler for, men jeg ville helt klar vælge Philips'en.

Jeg mener at det var et SABA som Expert havde. Dette kunne også være et udemærket alternativ.

 

 

Til top Vis Woody1's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Woody1
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 14 Februar 2004 kl. 20:45 | IP-adresse registreret  

de to tv er næsten identiske.. absolut ingen forskel i kvalitet og umuligt at se nogen forskel i billedet !! men de 100 kr er da os værd at give for at få philips stående på fronten.. og en pænere fjernbetjening 

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes