Tilbage til HIFI4ALL.DK 15. juni 2026 | 00:52   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Et par spørgsmål fra en nybegynder... (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
xavis
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 November 2008
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 17 Juni 2009 kl. 09:31 | IP-adresse registreret  

Hejsa

Jeg har for nylig anskaffet mig mediecenter, projektor og lærred, og jeg har efterhånden afluret de fleste alkymistiske hemmeligheder, men jeg har lige et par spørgsmål:

1) Jeg har et program, der kan fortælle mig, hvilken frame rate fx .avi-filer er på. Nogle gange fortæller det mig, at de er på fx 23.97. Jeg kan indstille mit mediecenter til at køre både 23 og 24 fps. 24 bruger jeg selvfølgelig til blu-ray - men skal jeg også anvende det i sådan et tilfælde, eller er det 23 fps, jeg skal benytte der? Det samme gør sig gældende for 29.97 - skal jeg vælge 29 eller 30 fps?

2) Jeg kan ligeledes instille min receiver til, om det skal være 1080p eller 1080i. Er det alt 24 fps-materiale, der er progressive? Eller kan det godt være interlaced?

3) Jeg har set, at der er nogle få blu-rays, der kører med 1080i. Hvilken frame rate skal anvendes til at kunne afspille det optimalt?

4) Jeg er kommet motion judder til livs ved afspilning af blu-rays, men det hakker  stadig en gang imellem. Ikke med faste intervaller og slet ikke på samme måde som motion judder. Men der kommer jævnligt 'hakker' i filmen på et sekund eller to.. Hvad skyldes dette og er der noget, jeg kan gøre for at det ikke sker?

På forhånd mange tak for hjælpen!
Til top Vis xavis's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af xavis
 
Rasmus Larsen
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Flatpanels.dk

Bruger siden: 05 September 2005
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 962
Sendt: 18 Juni 2009 kl. 20:58 | IP-adresse registreret  

Du skal vælge 24 Hz for 23.97 Hz signaler. 24 Hz formatet fra Blu-Ray er heller ikke præcis 24 Hz.

Blu-Ray er stort set altid progressivt.

Mht. det sporadiske hak i billedet, så ved jeg ikke lige hvad det skyldes. Det kan lyde lidt som en buffer fejl. Hvor ofte sker det?



__________________
www.Flatpanels.dk - Guide til fladskærme
Til top Vis Rasmus Larsen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Rasmus Larsen Besøg Rasmus Larsen's Websted
 
xavis
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 November 2008
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 80
Sendt: 21 Juni 2009 kl. 15:25 | IP-adresse registreret  

Godt at vide! :-) Selvom jeg faktisk troede, at blu-ray var 24 frames rent..! Men er det sandt, at alt med 24 frames er progressive?

Til de få undtagelser af blu-ray-skiver, der er interlaced - hvilken framerate skal anvendes der - eller er det forskelligt??

Det er svært at sige, hvor ofte det hakker - det er nemlig ikke hver gang man ser det alt efter hvad der lige sker i filmen på det tidspunkt. Men måske med 30-60 sekunders mellemrum?

Så vidt jeg har forstået, så skal nogle dvd'er afspilles med en framerate på 25i, nogle på 30i, men nogle skal vist også afspilles med 24p? Hvordan finder man ud af, med hvilke indstillinger en dvd-skive skal afspilles..??
Til top Vis xavis's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af xavis
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes