Her er du: Nyheder - Aerial Acoustics 7T 4. juni 2026 | 01:21   
Redaktionelt
Forsiden
Nyheder
Anmeldelser
Indsigtsartikler
Besøgsartikler
Arrangementer
Interaktivt
Køb, Salg & Bytte
Tilbudsavisen
Debat Forum
Services
Kontakt
Søgning


Aerial Acoustics 7T
Af: VassagoHifi  [23.10.2013] Print nyhed
Amerikanske Aerial Acoustics er en relativt ukendt spiller i Danmark, men særdeles velkendt ude i den store hi-fi verden, og det er derfor en fornøjelse endelig at kunne præsentere 7T

7T er en gulvstående højttaler der er konstrueret som en 3-vejs højttaler pakket ind i et virkeligt flot kabinet. Frontbaflen er to tommer tyk og er en sandwichkonstruktion hvor der imellem lagene er indlagt en tyk og meget død asfaltmasse. Tykkelsen på baflen og det lyddøde tiltag gør at enhederne får optimale arbejdsbetingelser. Det hele er monteret i et buet kabinet med finish i højglans lak med matchede sider - alt sammen for at give en udstråling og finish i verdensklasse kombineret med optimale betingelser akustisk.
 
Aerial Acoustics varetager selv produktionen af kabinetterne, som ligeledes har indlagt magneter i baflen således at frontgrillen bare "sættes" på. Det eliminerer de velkendte huller til fikseringen af frontstoffet. Kabinettet er med basrefleks, men på trods af specifikationerne er 7T ikke en kæmpestor højttaler, og er relativt placeringsvenlig i de fleste stuer. Netop kabinettets konstruktion gør, at højttaleren ikke er så udfordrende som en del af dens konkurrenter i forhold til rum og udstyr.
 
På teknikken er der kræset ligeså meget om tingene. Diskanten er en gammel kending fra Scanspeak i form af deres ringradiator med en speciallavet alufrontplade med indbygget waveguide. Mellemtonen er en 5,9" SB Acoustics som er lavet specielt til Aerial Acoustics. Membranen er af en speciel papirblanding og selve rammen er i støbt magnesium. Det samme gælder for de to 7,1" basser der ligeledes er fra Scan Speak. Også her benyttes der magnesiumramme og membranen er i et komposit-laminat hvor der blandt andet benyttes kevlar.
 
Delefilteret er et 4. ordens Linkwitz-Riley og der deles ved hhv. 400 og 3000 Hz. Der benyttes topklasse komponenter hele vejen igennem og den interne kabelføring er af egen produktion, specielt udvalgt fra en anerkendt producent. 7T er samtidig en relativt mild forstærkerbelastning med en følsomhed på 89 dB i 4 ohm. Den rækker dybt og går ned til 23 Hz ved -6 dB.
 
Højttalerterminalerne er speciallavede og der er mulighed for bi-amping/bi-wiring. Højttalerne kan leveres i forskellige finishes efter forespørgsel, og de kommer forsvarligt pakket i MDF-kasser.


For mere information, kontakt:

VassagoHiFi

Web: www.vassagohifi.dk
Mail: rail@pc.dk
Tlf/sms: 60199168

 

Øvrige nyheder
Gustard R26 II
27.04.2026
Ny forhandler af Reed
07.04.2026
Radiant Acoustics Clarity 66
20-03-2026
Rega AOS
25.02.2026
Glædelig jul & godt nytår!
20.12.2025
Fyne S-Trax
16.12.2025
Thorhauge nyhed
08.12.2025
Rega Nd9
30.11.2025
Gustard DR70
13.11.2025
Fyne F500S
12.11.2025
Nye anmeldelser
Vincent SA-T7 Diamond
21.07.2025
På med vinylen 21
07.05.2025
Tektron TK KT88/6550
08.04.2025
Audiovector Trapeze Ri
04.03.2025
PMC Prodigy 1
16.06.2024
Persondatapolitik  |  Copyright Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes