Forfatter |
|
NADali Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2006 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 434
|
Sendt: 03 September 2007 kl. 20:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
   __________________ KUBIKKENS VIDNER AF 3. SEPTEMBER 2007
|
Til top |
|
|
ehapa Forum Bruger


Bruger siden: 22 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 199
|
Sendt: 10 Oktober 2007 kl. 15:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg vil gerne skifte Rca stikket på mains in, og højtalere-stik på min 3020er.
er der nogen der har prøvet det?.
|
Til top |
|
|
Mik112 Forum Bruger


Bruger siden: 16 Marts 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1946
|
Sendt: 12 Oktober 2007 kl. 18:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
ehapa skrev:
Jeg vil gerne skifte Rca stikket på mains in, og højtalere-stik på min 3020er.
er der nogen der har prøvet det?.
|
|
|
Hvorfor?
|
Til top |
|
|
ehapa Forum Bruger


Bruger siden: 22 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 199
|
Sendt: 12 Oktober 2007 kl. 23:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mik112 skrev:
[QUOTE=ehapa]
Jeg vil gerne skifte Rca stikket på mains in, og højtalere-stik på min 3020er.
er der nogen der har prøvet det?.
|
|
|
Hvorfor?
Jeg synes de er af rimelig dårlig kvalitet, især til højtalerne...jeg kører med dobbelt
vdh/cw og de er næsten ikke til at stoppe ned i de små huller(klemmestik,den førstemodel).
/QUOTE]
|
Til top |
|
|
krenzler Forum Bruger


Bruger siden: 20 December 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 5449
|
Sendt: 12 Oktober 2007 kl. 23:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
ehapa Forum Bruger


Bruger siden: 22 September 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 199
|
Sendt: 13 Oktober 2007 kl. 00:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det var da en mulighed der skal prøves....tak for det!
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 12 Januar 2008 kl. 09:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Zorglub Lukket konto


Bruger siden: 12 Marts 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 2460
|
Sendt: 12 Januar 2008 kl. 09:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nå så fik i testet den, bliver spændende at høre om
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 12 Januar 2008 kl. 13:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 12 Januar 2008 kl. 19:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har så ikke så meget at tilføje. Infected Mushroom afslørede ikke den store forskel på hverken 3020, Gravity eller M25, og jeg kan ikke koncentrere mig nok om Katie Melua, så jeg fik ikke det helt store indtryk af forskellene omme hos Kubikken.
Men jeg kan godt lide M25'erens lyd hjemme hos mig selv, og har tænkt mig at beholde den i forhåbenlig rigtig lang tid, sammen med den tilhørende forforstærker, når den kommer med HDMI 1.3. Jeg tror derfor ikke jeg kommer til at bidrage til tråden mere med nye forstærkere lige foreløbigt.
Noget tyder nu også på at tråden har overlevet sig selv?!
|
Til top |
|
|
xo Forum Bruger

Bruger siden: 04 April 2005 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 1010
|
Sendt: 12 Januar 2008 kl. 21:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
At lytteteste med Katie Melua svarer vel også til at teste rumakustik ved at lade en tot vat falde til jorden.
|
Til top |
|
|
Zorglub Lukket konto


Bruger siden: 12 Marts 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 2460
|
Sendt: 13 Januar 2008 kl. 09:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er da slet ikke så tosset at teste med Katie Melua, det har jeg tit rost Kiilsgaard for. Så har man jo også referencen i orden når man er i Føtex .... Men fedt du har fundet "din" amp Svend. Det er sgu nok også bedre en den flok du ellers havde i tankerne, og jeg er sikker på at Kubikken sover langt roligere med en NAD i tankerne end de andre
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 13 Januar 2008 kl. 12:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Zorglub skrev:
Men fedt du har fundet "din" amp Svend. Det er sgu nok også bedre en den flok du ellers havde i tankerne, og jeg er sikker på at Kubikken sover langt roligere med en NAD i tankerne end de andre 
|
|
|
Ja, det skal da ikke være nogen hemmelighed at Kubikken synes at jeg langt hellere skulle købe en Parasound A21 som din, og så supplere med en A51 til surround. Jeg er bare kommet i klørerne på et palindrom, der vil sælge mig en ny, dyr projektor, så prioriteterne er blevet lidt anderledes, og der er blevet flyttet lidt budget fra lyd til billede. Og muligheden for at få en tilhørende forforstærker til, trak også i den retning.
Derudover har jeg helt sikkert fundet mit niveau Det behøver ganske enkelt ikke være bedre til mig!
|
Til top |
|
|
Flerbizky Forum Bruger

Bruger siden: 28 Juli 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 57
|
Sendt: 20 Februar 2008 kl. 21:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
ok... Indtil videre er jeg kommet til side 37 i denne fabelagtige tråd. Jeg er selv den lykkelige ejer af en original 3020'er med horisontale stik og skrueterminaler. Jeg fandt tråden igår, så jeg har ikke fået leget med kun eff.trinnet endnu kontra min 2200PE som ellers driver mine gamle Trapez X fætre.. (gider ikke lege kontra eff.trinet i min Sony Receiver - det trin er grunden til at jeg investerede i 2200'eren i første omgang)
Men jeg opdaterer denne post - Eller laver en ny når jeg når der til. Har bl.a. sp. om 2200PE vs. 3020 lyden - Men det kan jeg jo selv svare på når jeg får noget tid - Men jeg vil nok spørge til andres opfatning alligevel..
Nå - Nu var det selvf. interessant at finde endnu en 3020 - af de helt originale - Men da tråden jo fuldstændigt har opslugt hvad der er i DK, måtte man jo kigge udenlands - Og så faldt jeg lige over dem her :
http://cgi.ebay.de/2-X-POWER-AMPLIFIER-KIT-BASED-ON-NAD-3020 _W0QQitemZ120224349055QQihZ002QQcategoryZ12050QQrdZ1QQssPage NameZWD2VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m122
Hvis jeg investerer, er der så en elektronik kompetent sjæl i Kbh området der har mod på at skrue skidtet sammen med en strømforsyning der minder om 3020'erens ?. Så skal jeg nok lægge lejlighed til en evt. A/B test :-) __________________ Media Portal - It's more fun than the alternative !...
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 04 Juni 2008 kl. 15:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Endelig fik vi fat på en Crown forstærker til en lille dyst, nærmere bestemt en Crown CTS2000 på hele 2x1000W(!) i både 4 og 8 ohm.

Det er jo ingen hemmelighed, at de er blevet hypet en del her på siden, så forventningerne var store. Personligt frygtede jeg nok en skærebrænder-lyd, der kun var beregnet til PA højttalere, og som ville save ørene af en når man lyttede. På den anden side, er der en del der omtaler dem rosende, så det kunne jo være den i stedet ville være aldeles fremragende. Så det var helt sikkert med store forventninger vi gik i gang.
Det var ret klart fra starten af, at forventningerne til PA lyd blev gjort til skamme. Den lyder ganske enkelt ganske behageligt og afdæmpet. Der er ikke noget der stikker af, og man bliver helt sikkert ikke træt i ørene af at lytte til den.
Det er så også dens svaghed. Til en pris på, så vidt jeg har fået oplyst, 21.995 kr, kan man jo godt tillade sig at forvente en del. Sammenlignet med almindelige konsum hifi-forstærkere, lyder den bare kedeligt. Den er ikke særligt dynamisk(dette er så sammenlignet med Dali Gravity og ikke med en NAD 3020), og den er heller ikke særligt klar eller udstrakt i toppen.
I forhold til det den er bygget til, giver den mening. Man kan helt sikkert spille tæskehøjt i timevis uden at få ondt i ørene, og uden at den bliver ubehagelig at lytte til, selv med mere lystklingende højttalere end Dali Grand Diva. Faktisk ville jeg foretrække den med nogle væsenligt lysere højttalere, for at få lidt liv i lyden. En bemærkede, at det var næsten som at lytte til en kasettebåndoptager - altså ud fra lydkarakteristikken, ikke noget af det andet, og det synes jeg egentlig er en fin beskrivelse.
|
Til top |
|
|
heltny Udelukket fra forum

Cujo m.fl.
Bruger siden: 08 Juni 2007 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 1336
|
Sendt: 04 Juni 2008 kl. 15:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
I forlængelse af dette, kunne jeg virkelig godt tænke mig at vide hvordan den CTS 2000 lyder contra en PT 2,1 som jeg har prøvet i mit eget setup.
Jeg har hørt flere Crown-amps, men kun en PT 2,1 på mit eget setup og der synes jeg netop ikke den var særligt udstrakt / åben i toppen, faktisk nærmest lukket.......... Selv et stykke ned i mellemtonen synes jeg der manglede at blive sluppet noget fri.
Udover mig, er der sådan set kun jer - nu - der har kunne spotte noget der IKKE var fremragende.
Bevares, en PT 2,1 er da en fin amp - men jeg synes den ligger et sted mellem PA og HIFI - og langt fra high end --- og netop dette er jeg jo nærmest blevet skældt ud for.  
Fin "test"/beskrivelse.
P.S. Skulle der komme en PT 2,1 forbi en dag, så skrive endelig 
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 05 Juni 2008 kl. 10:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Acer Forum Bruger


Bruger siden: 06 Juni 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3734
|
Sendt: 05 Juni 2008 kl. 10:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Svend P, hvad syntes KvK om Crown'en ? __________________ Fyrer De, Hr. ? Nej da, jeg har H/K
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 05 Juni 2008 kl. 10:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Acer skrev:
Svend P, hvad syntes KvK om Crown'en ?  |
|
|
Han var enig
|
Til top |
|
|
Two Chanel Forum Bruger

Bruger siden: 19 September 2007 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 388
|
Sendt: 05 Juni 2008 kl. 10:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu mangler vi bare et PREAMP tema
Surt med den Crown! Man håber vel altid på, at der skal dukke endnu en klassiker op... __________________ Med venlig hilsen
|
Til top |
|
|