Forfatter |
|
L.B. Forum Bruger

Bruger siden: 25 November 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 6296
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 08:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Se nu hører man så meget om Velodyne's DD18 som kan få karme til at rykke sig og andre småting i huset bliver rystet fra hinanden. Næ, I skulle bare vide. Jeg har beviset på hvad den VILDESTE sub af dem alle kan gøre.
Så tænker I nok "hvad er det mon for en sub" ?
Men nu skal vi ikke forhaste os selv her. Først til hvad den har forvoldt. Ikke noget med en fimset dør eller en væg der vibrerer lidt. Nej, det er simpelthen fundamentet på mit hus der går fra hinanden når jeg rigtigt fyrer til den. Bevis? Se bare her...

Et lille nærbillede:

Jo, den er god nok!

Jeg behøver vel ikke at fortælle, at det ikke er den eneste revne den har forvoldt. Men nu til sagen, for skide være med huset. Næ, det er subben der er interessant. Hvad er det for en. Jo, den har kostet mig en del. Faktisk noget det minder om 1500 gode danske kroner brugt for et stykke tid siden. Der er selvfølgelig tale om den sindsygt seje, vildt, ukontrollerbare Dali SWA-12 

ALLE andre subber kan gå hjem og lægge sig indtil andre kan fremvise beviser på en sub der har gjort mere skade! 
PS. Denne tråd er selvfølgelig for sjov og er det for OT må den bare slettes af en moderator.
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 09:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sådan et hus har jeg også!
Faktisk spurgte jeg min murer om jeg skulle være nervøs for at spille højt, men han sagde at der ikke var noget at være bange for. Jeg har dog med bekymring konstateret revner flere steder inde i huset, men går ud fra det er sætningsskader, og ikke sub'ens skyld.
|
Til top |
|
|
jensen Forum Bruger

Tidl. Vassago Hifi
Bruger siden: 01 April 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 6645
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 09:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er det man kalder sætningsskade .
Selvom jeg har kørte med 2 DD18 2 DD15 2 DD12 så står mt hus her endnu .
Men men noget puds og mit loft kunne ikke lide det .
|
Til top |
|
|
jensen Forum Bruger

Tidl. Vassago Hifi
Bruger siden: 01 April 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 6645
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 09:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Svend P skrev:
Sådan et hus har jeg også!
Faktisk spurgte jeg min murer om jeg skulle være nervøs for at spille højt, men han sagde at der ikke var noget at være bange for. Jeg har dog med bekymring konstateret revner flere steder inde i huset, men går ud fra det er sætningsskader, og ikke sub'ens skyld.
|
|
|
Jo kan det meget lett være , man ser også huse der får det hvis der har kørt store lastbiler , men de har altid været der bare mindre .
Jeg har også en og den er blevet større men det var en bobcat skyld .
Og skal lige sige det er noget l**t at rette op på , det med at pudse det over dur ikke , din hulmur bliver dårlig med tiden og det kan give meget større skader så få det lavet rigtigt .
http://www.byggeskadefonden.dk/default.asp?id=21
|
Til top |
|
|
Ascari Forum Bruger


Bruger siden: 19 Juni 2004 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 3328
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 10:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mine Dali 850'er laver det samme på vægge og murer
|
Til top |
|
|
Fenris Forum Bruger

Bruger siden: 10 August 2005
Status: Offline Indlæg: 802
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 10:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Min bærbare MP3 afspiller lavede et jordskælv forleden
|
Til top |
|
|
Spencer Udelukket fra forum


Bruger siden: 25 November 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 6374
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 11:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
He he - fed tråd Lars.   Tror du ikke det er en sætningsskade, da din sub har sænket grundvandsstanden ? 
 __________________ Blondine-energi løser verdens problemer!
|
Til top |
|
|
rattanhuset Forum Bruger


Bruger siden: 09 Juni 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 4050
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 11:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Der er nok ingen tvivl om at en sub, hvis den er stor nok, kan lave revner og så videre, men jeg tror ikke at den til alm husnieau kan lave denne slags revner, med mindre man virkelig bor i noget gammel l**t.....?
Grunden til denne påstand er at jeg vil tro at man ville se mange flere skader beskrevet her og der, hvis det var "alm".
Michael
|
Til top |
|
|
D.J. Forum Bruger

Bruger siden: 13 September 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1223
|
Sendt: 30 April 2006 kl. 11:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
[QUOTE=L.B.]
ALLE andre subber kan gå hjem og lægge sig indtil andre kan fremvise beviser på en sub der har gjort mere skade! 
Se, jeg nænner næsten ikke at fortælle dig L.B, at dine sætningskader er IKKE lavet at tryk INDEFRA, men derimod UDEFRA ( bevis: se skaden er synlig udvendig og ikke synlig indvendigt ) - helt præcist skete det den 30 februar i år, da jeg ved en fejl fik skruet lidt højt op under Matrix 3 ( der med stemmen ) og et øjeblik lige glemte mine naboer med sarte huse - Jeg undskylder selvfølgelig mange gange og lover dig, at fremover, vil jeg prøve at modererer mig, når jeg justerer mine subber ind 
NB. Jeg kan under ingen omstændigheder gøres ansvarlig over for mine handlinger ( da jeg ikke er ved mine fulde fem ) og der kan således aldrig blive tale om erstatningspligt, MEN vil gerne være så "LARGE" i indstillingen, at jeg giver en øl, næste gang du vil se de vildeste subber
og så kan vi se "Titanic", en anden synkende skude  
PS. Surt med det skide hus, hvis du skal bruge en "grave fætter" en "halv time" eller så´en , så sig til - så skal vi nok hurtigt lige få gravet det hus fri hele vejen rundt   __________________ dj
|
Til top |
|
|
KRIKSTAR Forum Bruger


Bruger siden: 08 December 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 408
|
Sendt: 30 April 2006 kl. 11:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hehe var en gang til gl. elevfest på min højskole. De har en kæmpe idrætshal, hvor de havde fået en dj med eget anlæg osv til at spille noget mainstream pop.
I en meget lille hal havde de så besluttet at lave en techno-fest. Af en eller anden grund havde de djs der skulle spille her valgt at slæbe deres eget udstyr med og sætte det hele sammen med det der normalt blev brugt til spille den store hal op med. Resultat: Et rum næsten fyldt helt op med højttalere og udstyr og meget lidt plads... og i kan tro det fik alt hvad det kunne trække!
Har aldrig prøvet noget lignende, det var så højt at jeg fik ondt i næsen og tænderne, samt havde svært ved at trække vejret. En af mine venner konstaterede da vi stod uden for, at der kom sand op mellem fliserne pga rystelserne (Fik senere at vide at de var nød til at skrue ned, da loftslamper var faldet ned og der var kommet revner i murene, men om det bare var et rygte vides ikke, men det lyder sandsynligt )
|
Til top |
|
|
power Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 417
|
Sendt: 30 April 2006 kl. 19:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
jensen skrev:
Det er det man kalder sætningsskade .
Selvom jeg har kørte med 2 DD18 2 DD15 2 DD12 så står mt hus her endnu .
Men men noget puds og mit loft kunne ikke lide det .
|
|
|
Jensen
Der var jo også tale om en vild sub.
power
|
Til top |
|
|
L.B. Forum Bruger

Bruger siden: 25 November 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 6296
|
Sendt: 01 Maj 2006 kl. 10:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
jensen skrev:
Og skal lige sige det er noget l**t at rette op på , det med at pudse det over dur ikke , din hulmur bliver dårlig med tiden og det kan give meget større skader så få det lavet rigtigt . |
|
|
Ja, det skal laves ordentligt! Jeg har 5 revner som disse. 
Der er støbt 5 "piller" 1 meter bred og 3 meter dyb. De kan dog ikke holde det og nu bliver hele soklen bundet sammen med en ny sokkel med en masse jern i. Dvs. faktisk en ny sokke med jern uden på den gamle sokkel som bindes sammen med den nye.
Det viser sig at mit hus ligger på en gammel uregistreret losseplads, så der er ikke nogen at komme efter. LB må igang med skovlen. 
Tråden er jo lidt OT, men det kunne være skægt hvis andre havde billeder af andre skader forvoldt at subs 
|
Til top |
|
|
Guldkysten Lukket konto

Lukket efter bruges ønske!
Bruger siden: 06 Januar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1540
|
Sendt: 01 Maj 2006 kl. 12:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
L.B. skrev:
Tråden er jo lidt OT, men det kunne være skægt hvis andre havde billeder af andre skader forvoldt at subs  |
|
|
Det ikke nemt at tage billeder at sprængte tromhinder  men bare vent til min velodyne kommer - så skal jeg vise billeder hvor alle vinduer er blæst ud af huset  øhmm - ok skal det kan jo godt være at vinduerne er pillet ud af tømmeren for at skifte til nye - men det kan jo ikke ses på billeder
|
Til top |
|
|
Acer Forum Bruger


Bruger siden: 06 Juni 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3734
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 20:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lars, jeg tror ikke det er din sub der har lavet det der....det der er alm. sætningsskader pga. din undergrund er ustabil og din sokkel har forsat sig  . Det der kan selv ikke en DD18 lave __________________ Fyrer De, Hr. ? Nej da, jeg har H/K
|
Til top |
|
|
Ronin Branchemedlem

Lyd og Billed Vodskov
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7536
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 21:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Acer skrev:
Lars, jeg tror ikke det er din sub der har lavet det der....det der er alm. sætningsskader pga. din undergrund er ustabil og din sokkel har forsat sig . Det der kan selv ikke en DD18 lave |
|
|
Heller ikke to DD18??  __________________ Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
|
Til top |
|
|
vnv nation Forum Bruger


Bruger siden: 16 September 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 252
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 21:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Surround er af det onde!
Bare se...
|
Til top |
|
|
D.J. Forum Bruger

Bruger siden: 13 September 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1223
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 22:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvad bliver det næste.......?.......... TO Dali SWA 8 ére .........................
Så kan det vist ikke blive vildere
Forresten er L.B´s opstilling mest at betragte som et hifi stereo system, da der jo mangler en del, før han kan kalde det et RIGTIGT surround anlæg ... - feks. en altafgørende center  __________________ dj
|
Til top |
|
|
Acer Forum Bruger


Bruger siden: 06 Juni 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3734
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 22:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ronin skrev:
Acer skrev:
Lars, jeg tror ikke det er din sub der har lavet det der....det der er alm. sætningsskader pga. din undergrund er ustabil og din sokkel har forsat sig . Det der kan selv ikke en DD18 lave |
|
|
Heller ikke to DD18?? 
|
|
|
Jow jow....så begynder det at ligne noget . Meeen så'n en bætte 12'' kan ski' æt lave de revner der  __________________ Fyrer De, Hr. ? Nej da, jeg har H/K
|
Til top |
|
|
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 22:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Flageborg Branchemedlem

kringlyd.no
Bruger siden: 18 Juni 2005 Lokalitet: Norge
Status: Offline Indlæg: 105
|
Sendt: 02 Maj 2006 kl. 22:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hei.
Du er heldig som ikke har SVS, for da kan du få slike "revner" utenfor huset...........

__________________ Swans F2.2F - B&W Matrix 801 Series II - DOXA Model73
moro med lyd --> kringlyd
|
Til top |
|
|