| Forfatter |
|
dige Lukket konto

Lukket efter egen anmodning fra bruger
Bruger siden: 27 Oktober 2003 Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline Indlæg: 404
|
| Sendt: 05 September 2004 kl. 19:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så vidt jeg husker er der 2 meninger om i hvilken rækkefølge ledninger til forstærker, CD, grammofon, o.s.v. skal sidde i, når man forestiller sig dem i række i en pæn lang stikdåse.
Hvad er den bedste måde - de store strømslugere først eller sidst?
|
| Til top |
|
| |
walin Forum Bruger


Bruger siden: 24 August 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 530
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 08:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
I en anden tråd her på debatten med titlen powercords er der forslag om at forbinde i stjerne, dvs. alt udstyr får principielt power fra samme punkt. Det kan lade sig gøre ved at bygge sin egen fordelerdåse, hvor hvert enkelt tilslutningsstik er loddet direkte på strømtilslutningen og dermed ikke sidder i række på et par strømskinner.
En anden skole går på at lade de mest følsomme apparater få strøm først, dvs. i rækkefølgen: Forforstærker, RIAA-forstærker, Effektforstærker, CD-afspiller - dvs. forforstærker nærmest stikkontakten og så fremdeles.
Med fare for at genstarte den (strømfølsomme ) debat hælder jeg mest til sidstnævnte, men jeg er belastet af en ingeniøruddannelse som kan give mig en bias henimod at tænke logisk
Men det vigtigste er at alle apparater får korrekt fase og nul, dvs. at stikkene vender korrekt.
__________________ - Klaus -
Island s are where the Sea ends.
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 09:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Noget elt andet du kunne prøve: Sæt dem i tilfældig rækefølge!
Går ud fra, at grunden til at du spørger er, at du ikke selv kan afgøre det ud fra lyttetest hos dig selv. Og så kan det vel være ligegyldigt, hvis du alligevel ikke kan høre forskel.
Meget af snakken om netkabler og lign har intet at gøre med at folk kan høre forskel. Nej, men man skal have nogle fede kabler til mindst 1000,- pr meter og de skal sidde i en bestemt rækkefølge... Alene for at tilfredsstille ens egen forfængelighed! Hvis der vitterligt var en lydmæssig forskel, behøvede du jo ikke stille spørgsmålet. Du kunne jo bare prøve, og så ville du få svaret.
Tænk i øvrigt over dette:
Hvor mange andre husstande tror du der er koblet til elværkets ledning før dig??? Lad os nu are sætte det lavt til 1000. Disse 1000 husstande har fryser, køleskab 2-3 fjernsyn, video, DVD, stereoanlæg, hårtørrer, computer, opvaskemaskine, vaskemaskine, vækkeur, emfang, oplader til mobiltelefoner og masser af lamper koblet til.
Lad os bare sige 10 ting i gennemsnit pr. husstand ad gangen. Så er der koblet 10000 produkter til før hele dit anlæg på "den store stikdåse", som i øvrigt hverken er guldbelagt eller lavet af andre ædle metaller. Tror du så at du kan høre forskel på om din forstærker sidder før eller efter din CD-afspiller??? Under alle omstændigheder, så sidder både forstærker og CD-afspiller og alt det andet fra de 1000 husstande før hele dit anlæg!
Atter en gang må jeg trække på smilebåndet. Men der er altid folk med så meget HIFI-forfængelighed, at de mener at kunne høre forskellen. Og der skal nok være nogen af dem der reagerer. Men som jeg tidligere har sagt.... Lad os tage en lyttetest (blindtest). Hvis der vitterlig er lydmæssig forskel, så må I jo kunne udpege den.
Det er i øvrigt samme HIFI-forfængelige personer, der i sin tid købte en særlig stikdåse (fordelerdåse) fra et eller andet norsk eller svensk firma til 10.000,-. Den skulle angiveligt indeholde et nyt og revolutionerende netfilter. Og folk der havde betalt de 10.000,- var IKKE i tvivl... det forbedrede anlægget markant. Senere var der nogen der undersøgte dåsen.... og den indeholdt hverken revolutionerende teknik eller netfilter. Men der lå nogle afklippede ledningsstuper. Ups!!!
Men kan man bilde sig selv ind, at der er en stor lydmæssig forskel. Og har man endda betalt i dyre domme... ja så kan man også let overbevise sig selv om, at man kan høre forskel... bare en skam at man ikke kan høre forskellen uden man først får at vide at den skal være der. Det er ren psykologi.
Lidt ligesom når en heksedoktor påstår at have en eleksir der kan kurere alt muligt. Så giver man 1500,- for et glas, og mange mener ganske enkelt at være helbredt.... men det viser sig at glasset udelukkende indeholdt ren vand!
Men igen.... prøv dig frem.... Få evt en anden til at skifte rundt for dig uden du ved hvad der er hvad. Så siger du bare til nr du mener det lyder bedst, og lader det være sådan.... hvis du altså kan høre forskel!
|
| Til top |
|
| |
walin Forum Bruger


Bruger siden: 24 August 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 530
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 09:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vil det sige at jeg alligevel ikke skal bede NESA om at ændre deres transformatorstationer til ringkerner    __________________ - Klaus -
Island s are where the Sea ends.
|
| Til top |
|
| |
MaltheK Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 864
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 09:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Dige, cd-afspileren er bedst at have til sidst
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 10:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
@ MaltheK. Mener du at kunne høre forskel? Og er du så siker i din sag, at du tør tage en ren lyttetest (blindtest)?? __________________ Keine Hexerei, Nur Behändigkeit
Nuværende setup: SONY CDP-X303ES (Drev), DIYDAC, DOXA 012 (Pre), DOXA 70B SE mod.(Power), DALI Grand DIVA
|
| Til top |
|
| |
MuttleyDK Forum Bruger

Bruger siden: 14 August 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 175
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 10:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hurtig, du skriver at hvis manden kan høre forskel, så behøver han ikke spørge, men hvad nu hvis han kan høre stor forskel, og alle lyder godt på hver sin måde, så er det jo svært at vælge, og derfor må spørge herinde..!
Mit råd må være at hvis man har 3 enheder, f.eks. forstærker, plov og cd-afspiller, så få lavet 6 3-stikdåser, sat til samme stik i væggen. og så køber man 6 ens anlæg, helst med samme serienummer, og så laver man alle kombinationerne, og smækker ledning ud til højttalerne fra alle anlæg.. så får man en blandning af alle de forskellige setups, og det giver en helt rigtig lyd, siger dem der har prøvet, så måske det var noget ?
PS. Man skal så lige huske at skrue lige meget op for alle forstærkerne, ellers lyder det helt galt, dertil kan der købes en maskine til kun 1.000.000,- __________________ AKG K271 MKII
|
| Til top |
|
| |
Ikke Slipsefyr Forum Bruger

Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2871
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 10:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
MaltheK skrev:
Hej Dige, cd-afspileren er bedst at have til sidst  |
|
|
Hvorfor det?
Nu har jeg sjovt nok selv mit cd-sæt siddene til sidst, men det er rent tilfældigt, jeg har som ikke en gang gide ekpermentere med at flytte det rundt da jeg ikke mener at det skulle have nogen effekt overhovedet. __________________ Ikke Slipsefyr
Hifi for musikkens skyld
|
| Til top |
|
| |
rune-nielsen Forum Bruger


Bruger siden: 08 Juli 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1013
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
walin skrev:
|
Men det vigtigste er at alle apparater får korrekt fase og nul, dvs. at stikkene vender korrekt.
|
|
|
Kan du ikke uddybe det lidt? Hvordan ser man hvilken vej stikkene skal vende? Skal man til at måle eller hvad? __________________ Audiovector M3 Avantgarde
Densen
Kimber kabler
Mit Hifi
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
MuttleyDK skrev:
|
Hurtig, du skriver at hvis manden kan høre forskel, så behøver han ikke spørge, men hvad nu hvis han kan høre stor forskel, og alle lyder godt på hver sin måde, så er det jo svært at vælge, og derfor må spørge herinde..!
|
|
|
OK... hvis han vitterligt kunne høre stor forskel, men at det lød godt på hver sin måde.... hvad skulle det så nytte at spørge folk herinde??? Hvis han ikke selv kan afgøre hvad der lyder bedst, så kan alverdens råd ikke hjælpe.... Det er noget andet når folk spørger efter hvilke højtalere de skal købe. Så kan man anbefale noget, som vedkomne så kan prøve at lytte til. Men her har manden jo allerede lytte til alle mulighederne, og kan ikke afgøre hvad der lyder bedst. Hvorfor så bekymre sig om det....??? Uanset om han folk anbefaler det ene eller det andet som værende bedst, har han jo selv konstateret at han IKKE mener det ene spiller bedre end det andet, for så havde han jo ikke spurgt.
Men som tidligere nævnt.... der er folk med så meget forfængelighed omkring HIFI, at ALT bare skal være perfekt...også selvom det ingen lydmæssig forskel giver. Hvad med dig selv?? Har du husket at koble dit køleskab osv til længere ude på sikringsboksen end alt dit HIFI?? Ellers er det jo ikke godt nok... Og har du husket at fortælle, at din nabo skal slukke for alt sit elektriske udstyr når du lytter?? Ellers sidder alle hans lamper, opvaskemaskine osv før din CD-afspiller, og det duer jo ikke....
Næe... Hvornår forstår folk, at alt det her woodoo er skabt for producenternes skyld. Der er rigtig mange penge i det. Og rigtig mange af dem der går så vandvittig meget op i det, bruger det som en slags potensforlænger. De er ikke sikre nok i deres sag. Derfor skal ALT overdrives! Men kom nu.... lad os tage en blindtest.... så finder vi ud af om I kan høre forskel, eller om i bare bilder jer ind at i kan høre forskel.
Og jo.... blindtest virker! Hvad med testen på DTU, hvor man på skift lod et lyttepanel lytte til 3 forskellige højtalere i forskellig farve. Alle sagde at de kunne høre tydelig forskel. Men der var delte meninger om hvad der var bedst. Men! Alle 3 højtalere var 100% ens! Hvordan kan man så høre forskel??? Fordi man bilder sig selv ind at der er forskel. Sådan er det også med netkabler og stikdåser. Er du uening i dette, og i øvrigt sikker i din sag, så lad os tage en blindtest, hvor jeg skifter mellem de forskellige rækkefølger i stikdåsen! Jeg tør, hvad med dig???
|
| Til top |
|
| |
Rockefoten Forum Bruger

Bruger siden: 02 September 2003 Lokalitet: Norge
Status: Offline Indlæg: 64
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg tror cd spiller er det mest følsomme med dac forforsterker og så til slutt effektforsterker.
Dette fordi det er på cd spiller man får mest utav skjerming og slikt i nettkablene...
Er ikke sikker, men... Det er jo også pga. sh*t in sh*t out tankegang.
På den annen side. Det er jo vekselstrøm dette, så støyen fra de
innerste komponentene vil jo kanskje stråle inn på de ytterste når
strømmen returnerer gjennom stikkdåsen...
Det beste er nok å ha en stikkdåse til det digitale og en til forsterkeriet..
Men det krever jo to stikk i veggen da...
|
| Til top |
|
| |
MuttleyDK Forum Bruger

Bruger siden: 14 August 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 175
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hurtig Jeg troede du, om nogen, kunne se mit indlæg var for at drille dem der går op i strømkabler.. 
Det er klart du har ret, den lille, hvis nogen, forskel et strømkabel gør, er så lille at ALT andet har mere betydning.. Flyt en sofa 10 cm, og du har størrer forskel end hvad du opnår med et strømkabel.. "Min mening" Så brug tid på opsætning frem for strømkabler..
Undskyld jeg prikkede dig i siden, det var kun sjov  __________________ AKG K271 MKII
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tænk på at der er kilometer hen til nærmeste transformatorstation. Tror I så selv i kan høre forskel på om man flytter de 5 cm fra stik til stik. Nej vel. Men I VIL høre det. Og så kan I jo sagtens bilde jer selv ind at forskellen er der.... Kom nu.. blindtest hvis i tør!
Tror sage er, at det meste udstyr i dag er lavet så godt, at det ikke rigtig er muligt at forbedre ret meget på det. Så man leder desperat efter et eller andet man kan gøre på sin egen specielle måde. Om det så er at pudse volumenknappen med en speciel væske, der giver bedre lyd, eller bytte rundt på stikdåserne... tjaaeee... det er vel ligegyldigt... bare man selv tror på det, så kan man høre forskellen.
Hvis nu man tager en uparfumeret Rexona deospray og sætter en ny markat. Den skal selvfølgelig være vildt flot og sige noget med aktiv akustisk luft eller lign. Så kan man sikkert sælge den til 1500 pr stk som værende rumkorrektion på dåse. Vil vædde med, at der nok skal være nogen der kan høre en klar forbedring!
|
| Til top |
|
| |
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Aarrhhh SORRY MuttleyDK!!! Troede sgu du var seriøs.... Igen... SORRY!
|
| Til top |
|
| |
walin Forum Bruger


Bruger siden: 24 August 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 530
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
rune-nielsen skrev:
walin skrev:
|
Men det vigtigste er at alle apparater får korrekt fase og nul, dvs. at stikkene vender korrekt.
|
|
|
Kan du ikke uddybe det lidt? Hvordan ser man hvilken vej stikkene skal vende? Skal man til at måle eller hvad?
|
|
|
Du kan måle dig til det, medmindre udstyrets kabinet er jordforbundet. Det du måler er kabinettets spænding ift. jord. Den skal være mindst mulig. Du kan også klippe stikkene af netkablet og sørge for at den blå leder gennem stikket bliver forbundet til stikkontaktens nul-leder. Det er nu lidt upraktisk. Se evt. nedenfor mht. EU-plugs.
Køb istedet en pol-søger, det er et billigt og uundværligt redskab - det er nemlig ikke altid at lysnetsinstallationeni huset overholder standarden for hvilket ben i stikkontakten, der skal være nul. I disse SILVAN tider er der sågar stikkontakter, som afbryder nul og ikke fase. Det er noget der kan give særdeles spændende overraskelser hvis man roder med udstyr eller lamper uden at fjerne net-kablet. Polsøgeren skal ikke gløde ved berøring af chassis'er og stelforbindelser. Prøv med et apparat ad gangen (de må ikke været forbundet med signalkabler) og vend stikpropperne så kabinettets metaldele ikke giver udslag. I mange tilfælde kan man såmænd mærke en svar snurren hvis man ganske let med en finger berører et kabinet hvor netledningen er vendt forkert.
(Hvis alt dit udstyr har EU-plugs, det er de runde ofte støbte plastikstik, hvor der er mulighed for at en eventuel jordforbindelse kan etableres ved at et udadgående ben i stikkontakten går IND i stikket) kan du vende alle stikkene sammevej, idet du på stikket kan se hvad der er "højre" og "venstre". ) __________________ - Klaus -
Island s are where the Sea ends.
|
| Til top |
|
| |
Rockefoten Forum Bruger

Bruger siden: 02 September 2003 Lokalitet: Norge
Status: Offline Indlæg: 64
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 11:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
hurtig... har du hørt om vekselstrøm? Det er ikke 5 km til nærmeste
transformator som er problemet. problemet er at det hele tiden er
støying fra den strømmen som forlater apparatene. denne vil stråle inn
på strømmen på veien inn osv...
les gjerne powercord tråden for mer info...
|
| Til top |
|
| |
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 12:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hurtig skrev:
|
Og jo.... blindtest virker! Hvad med testen på DTU, hvor man på skift lod et lyttepanel lytte til 3 forskellige højtalere i forskellig farve. Alle sagde at de kunne høre tydelig forskel. Men der var delte meninger om hvad der var bedst. Men! Alle 3 højtalere var 100% ens! Hvordan kan man så høre forskel??? Fordi man bilder sig selv ind at der er forskel. Sådan er det også med netkabler og stikdåser. Er du uening i dette, og i øvrigt sikker i din sag, så lad os tage en blindtest, hvor jeg skifter mellem de forskellige rækkefølger i stikdåsen! Jeg tør, hvad med dig???
|
|
|
Hej Kristian den hurtige 
Er det mig der husker forkert, eller turde du ikke stille op til en blindtest med netkabler?
|
| Til top |
|
| |
Ikke Slipsefyr Forum Bruger

Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2871
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 12:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
walin skrev:
rune-nielsen skrev:
walin skrev:
|
Men det vigtigste er at alle apparater får korrekt fase og nul, dvs. at stikkene vender korrekt.
|
|
|
Kan du ikke uddybe det lidt? Hvordan ser man hvilken vej stikkene skal vende? Skal man til at måle eller hvad?
|
|
|
Du kan måle dig til det, medmindre udstyrets kabinet er jordforbundet. Det du måler er kabinettets spænding ift. jord. Den skal være mindst mulig. Du kan også klippe stikkene af netkablet og sørge for at den blå leder gennem stikket bliver forbåndet til stikkontaktens nul-leder. Det er nu lidt upraktisk. Se evt. nedenfor mht. EU-plugs.
Køb istedet en pol-søger, det er et billigt og uundværligt redskab - det er nemlig ikke altid at lysnetsinstallationeni huset overholder standarden for hvilket ben i stikkontakten, der skal være nul. I disse SILVAN tider er der sågar stikkontakter, som afbryder nul og ikke fase. Det er noget der kan give særdeles spændende overraskelser hvis man roder med udstyr eller lamper uden at fjerne net-kablet. Polsøgeren skal ikke gløde ved berøring af chassis'er og stelforbindelser. Prøv med et apparat ad gangen (de må ikke været forbundet med signalkabler) og vend stikpropperne så kabinettets metaldele ikke giver udslag. I mange tilfælde kan man såmænd mærke en svar snurren hvis man ganske let med en finger berører et kabinet hvor netledningen er vendt forkert.
(Hvis alt dit udstyr har EU-plugs, det er de runde ofte støbte plastikstik, hvor der er mulighed for at en eventuel jordforbindelse kan etableres ved at et udadgående ben i stikkontakten går IND i stikket) kan du vende alle stikkene sammevej, idet du på stikket kan se hvad der er "højre" og "venstre". )
|
|
|
Hvis jeg lige må tilføje her, at polsøgeren skal give MINDST udslag når apparatet er tændt. __________________ Ikke Slipsefyr
Hifi for musikkens skyld
|
| Til top |
|
| |
walin Forum Bruger


Bruger siden: 24 August 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 530
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 12:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ikke-Slipsefyr har selvfølgelig ret - tak for korrektionen.
Du kan risikere at din NUL i installationen har spændingspotentiale ift. jord (og det er det en polsøger måler) og derfor vil en polsøger gløde svagt selvom netstikket vender rigtigt. Det er derfor det mindste udslag du skal gå efter. __________________ - Klaus -
Island s are where the Sea ends.
|
| Til top |
|
| |
dige Lukket konto

Lukket efter egen anmodning fra bruger
Bruger siden: 27 Oktober 2003 Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline Indlæg: 404
|
| Sendt: 06 September 2004 kl. 12:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ved jeg kan høåre forskel hvis jeg satte mig for det.
Er ikke startet dér, men ved at der på et tidspunkt var en tommelfingerregel, men kan desværre ikke hyuske hvad den sagde der skulle først.
Kan forstå på visse indlæg at jeg selv skal høre forskel. Jo, tak det har hele tiden været muligt at gøre, jeg ville blot gerne springe den session over.
Vil oplyse at jeg HAR en seperat strømgruppe til mit hifi, der er ført 1,5 kvadrat NKT derefter og op i en god ny stikdåse på væggen. Herfra ned i en fler-stikdåse (hvad er det rigtige nvan?) fra Medlyd og alle kabler herfra er Supra LoRad. Der er nyt og seperat jordspyd til denne nye gruppe.
Nu mangler jeg bare "den rigtige" rækkefølge...!!
|
| Til top |
|
| |