Forfatter |
|
zaka Forum Bruger


Bruger siden: 05 September 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1374
|
Sendt: 28 September 2004 kl. 20:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hejsa,
Har søgt her på sitet, men kan ikke finde meget om soul - er der slet ingen der lytter til denne så absolut glimrende genre?
I weekenden fandt jeg en gammel 70'er vinyl til 10,- på markedet som så lidt corny ud på en interessant måde  .
En gruppe afro-amerikanere stilligt klædt i 70er suites med frisurer
der mest af alt ligner en bad afro og kæmpe store tandpasta smil.
Jeg havde egentlig ikke de helt store forventninger, men det viser sig
at skiven indeholder den fedeste Philadelphia soul - som taget fra et
Tarentino soundtrack.
Harold Melvin & The Blue Notes hedder de. Kan man lide The
Delfonics (La La La Means I Love Yooouuuu), så er dette sagen.
Andre soul ting som jeg kan lide:
James Carr
Sam Cooke
Joe Tex (Manden der lærte James Brown at optræde på en scene - og Godfather of Soul anderkender det selv  )
Delfonics
Sam & Dave
Aretha Franklin
Otis Redding
Booker T & The MG's
James Brown har jeg ikke fået taget hul på endnu - nogen der kan anbefale noget?
Hvad er jeres soul favoriter?
Med venlig hilsen
|
Til top |
|
|
Tøffe Forum Bruger


Bruger siden: 02 April 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 268
|
Sendt: 28 September 2004 kl. 21:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Zaka
Jeg er helt klart til soul, men også til noget beskidt 70'er funk, og her er hvad jeg kan anbefale :
Mht. James Brown - så kan jeg helt klart anbefale opsamlingsboksen Star Time med 4 cd'er og en god lille bog til. Den har det bedste fokus på hans karrieres højdepunkter i 60'erne og 70'erne, og selv om der da er et par af hans 80'er tracks, så bliver de altså holdt i baggrunden. Ellers skal du også checke opsamlingerne James Brown's Funky People Vol. 1-3. Her er samlet en række tracks fra Polydor i 70'erne på den label der vistnok hed People. Her har han primært virket som producer for nogle af hans forskellige samarbejdspartnere, bl.a. Vicki Anderson, The JB's, Bobby Byrd, , Lyn Collins, Fred Wesley, Maceo & The Macks, Hank Ballard etc etc. Det er den VILDESTE serie du nogensinde får i din cd samling - det lover jeg dig. Derudover har James Brown også en live DVD ude nu fra The House of Blues. Den er måske ikke så overdrevet fed, men den viser da meget godt at den gamle bedstefar stadig godt kan finde ud af at fyre den af (som han jo forresten også viste i Randers til Randers Rock for ca. 10 år siden) - selv om den fede funk ikke ligefrem gennemsyrer hans shows. Derudover har han lavet et par soundtracks : Black Caesar og Slaughter's Big Rip-Off - de er også i topklasse! Ellers kan man finde albums med Maceo Parker og Fred Wesley, og der går man aldrig helt galt i byen.
Ellers vil jeg opfordre dig til at få føjet Isaac Hayes til din liste over essentielle ting i cd-afspilleren/vinyl-ploven. Han har været enormt produktiv, og der er masser af fede albums. Rent faktisk har en gut som Barry White også lavet nogle ret fede numre, selv om jeg nok må indrømme at det meste af det jeg har hørt fra ham er noget gedigent pop-crap 
Tjek S.O.U.L. ud (jo det hedder de) - på cd kan man få et dobbeltalbum der hedder What is it / Can you feel it? - og jeg skulle hilse og sige at jo - jeg kan godt mærke det 
Jeg ville også checke gruppen Mandrill - det er topklasse funk! De har tonsvis af klassikkere, men gør dig selv den tjeneste at få fat på deres nummer "Don't Mess With People" - det er SÅ svedigt......
Hvad med Bill Withers? Han har begået numre som Grandma's Hands, Who is he (and what is he to you), Lovely day, Ain't no sunshine, Just the two of us, Harlem, osv. osv. Han er et underkendt geni. Snyd ikke dig selv for hans live plade fra Carnegie Hall - det kommer til at krible i dine nakkehår når du hører den plade.
Ellers vil jeg i flæng nævne solister/grupper som WAR, Kool & the Gang, Sly & the Family Stone, Jack McDuff, Ohio Players, Al Green, Herbie Hancock, Curtis Mayfield, Cymande, Skullsnaps, Ripple, Gil Scott Heron, Lee Dorsey, The Bar-Kays, The Meters, Willie Hutch, Donny Hathaway, Roy Ayers, The Impressions, The Staple Singers, Gwen McCrae, The Four Tops, Millie Jackson (pas på den dame - hendes sprogbrug er ikke for små børn), Andre Williams (det samme gælder for ham), Blue Magic, Booker T & the MG's, Bootsy Collins, Don Julian & the Larks, Donald Byrd, Joe Simon, Wilson Pickett, The Blackbyrds, Syl Johnson, Soul Children, Pharaohs, Harvey Scales & the 7 Sounds, Idris Muhammad og jeg kunne vist blive ved et par sider endnu - Med disse grupper går du aldrig helt galt i byen.
Og sidst men ikke mindst, gør ALT for at få fat i The Beginning of the End : Funky Nassau - det er et virkligt sprødt nummer!!!
Det var lidt anbefalinger herfra, samt en beskrivelse af hvad der generer mine naboer - håber at du kan bruge det til noget.
Med venlig hilsen
Tøffe
|
Til top |
|
|
zaka Forum Bruger


Bruger siden: 05 September 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1374
|
Sendt: 28 September 2004 kl. 21:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tøffe du er for cool
Hayes/Green/Mayfield/Meters/Staple Singers/Gil Scott Heron kender jeg godt men glemte at nævne dem i mit første indlæg  . Og så er der jo Marvin Gaye og jeg kan faktisk også rigtig godt lide noget af det Stevie Wonder har lavet.
Jeg vil bore videre med dine forslag som udgangspunkt.
Funk anbefalinger er mere end velkommen - her er jeg nærmest på bar bund  .
Med venlig hilsen
|
Til top |
|
|
Tøffe Forum Bruger


Bruger siden: 02 April 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 268
|
Sendt: 29 September 2004 kl. 08:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hov,
Glemte helt at nævne gruppen Funk INC - jeg burde ha' nogle slag Deres albums skal nok få fyret op i din hytte...
Tøffe
|
Til top |
|
|
seve@sol.dk Forum Bruger


Bruger siden: 24 September 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 29 September 2004 kl. 08:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Zaka og Tøffe
Husk for guds skyld lige George Duke :-)
Seve
__________________ Seve
|
Til top |
|
|
Malmgren Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 01 Oktober 2004 kl. 10:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvis jeg lige skal nævne nogle jeg godt kan lide, så skulle det være:
Marvin Gaye
Janis Joplin
Aretha Franklin __________________
|
Til top |
|
|
RogueAgent Forum Bruger


Bruger siden: 09 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 2359
|
Sendt: 01 Oktober 2004 kl. 11:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Et par gode 80´er soul/funk (og måske lidt pop...) albums der er værd at checke ud:
Quincy Jones: The Dude (og iøvrigt næsten enhver plade manden lavede "før Michael Jackson", både som producer og i eget navn)
George Duke: Guardian of the Light (hvem husker ikke temaet fra Sportslørdag i 80´erne! )
(Han lavede også et par albums sammen med bassisten Stanley Clarke, de hed vist noget så originalt som The George Duke/Stanley Clarke project. De er lidt poppede, men med en solid funk/soul base)
Kan du lide Prince´s lidt specielle form for funk, så tjeck The Time: Ice Cream castle. Der er bl.a. et par af de ret fede numre som The Time bidrog med til Purple Rain, men som af en eller anden grund ikke er med på soundtracket.
Er du til den lidt blødere form for soul, så tjek f.eks. tidlige plader med folk som Con-Funk-Shun, Lakeside, Maze og Anita Baker.
|
Til top |
|
|
hansen76 Forum Bruger

Bruger siden: 30 December 2004
Status: Offline Indlæg: 1
|
Sendt: 30 December 2004 kl. 01:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Ingen har nævnt go' gamle Larry Graham - Han styrer for vildt! Tjek ham både ud som soloartist og i bandet Graham central station...
|
Til top |
|
|
schweinsteiger Lukket konto

Lukket på anmodning fra bruger
Bruger siden: 19 December 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 249
|
Sendt: 05 Januar 2005 kl. 18:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
zaka Forum Bruger


Bruger siden: 05 September 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1374
|
Sendt: 06 Januar 2005 kl. 21:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej schweinsteiger,
Den første Harold Melvin jeg købte fandt jeg til en 10,er på et marked
der er forår/sommer/efterår på p-pladsen bag Frederiksberg Rådhus. Det
var lidt af et vildskud, men det viste sig at være overraskende godt  . Now Is The Time hedder den.
Senere fandt jeg en opsamling i en pladebiks i Gothersgade i Kbh - All
Their Greatest Hits - Collector's Items - den er kanon. Den er vistnok
stadig i tryk.
__________________ Med venlig hilsen
"There are more love songs than anything else.
If songs could make you do something we'd all love one another."
- Frank Zappa
|
Til top |
|
|
mikp Forum Bruger

Bruger siden: 08 Maj 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 348
|
Sendt: 06 Januar 2005 kl. 21:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
soul - lige nu på canal+
|
Til top |
|
|
schweinsteiger Lukket konto

Lukket på anmodning fra bruger
Bruger siden: 19 December 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 249
|
Sendt: 07 Januar 2005 kl. 06:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
jetz Forum Bruger

Bruger siden: 03 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 714
|
Sendt: 07 Januar 2005 kl. 08:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Glem ikke Fontella Bass
Forresten så kører TV-SHOP (ja, jeg ved det) et udemærket tilbud på en ordentlig omgang Soul opsamling til 499kr. Personligt kan jeg nu bedst lide at have de enkelte plader fra de enkelte kunstnere.
|
Til top |
|
|
bjørn Forum Bruger

Bruger siden: 08 November 2004
Status: Offline Indlæg: 2916
|
Sendt: 07 Januar 2005 kl. 23:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
zaka skrev:
Hejsa,
Har søgt her på sitet, men kan ikke finde meget om soul - er der slet ingen der lytter til denne så absolut glimrende genre?
I weekenden fandt jeg en gammel 70'er vinyl til 10,- på markedet som så lidt corny ud på en interessant måde . En gruppe afro-amerikanere stilligt klædt i 70er suites med frisurer der mest af alt ligner en bad afro og kæmpe store tandpasta smil.
Jeg havde egentlig ikke de helt store forventninger, men det viser sig at skiven indeholder den fedeste Philadelphia soul - som taget fra et Tarentino soundtrack.
Harold Melvin & The Blue Notes hedder de. Kan man lide The Delfonics (La La La Means I Love Yooouuuu), så er dette sagen.
Andre soul ting som jeg kan lide:
James Carr Sam Cooke Joe Tex (Manden der lærte James Brown at optræde på en scene - og Godfather of Soul anderkender det selv ) Delfonics Sam & Dave Aretha Franklin Otis Redding Booker T & The MG's
James Brown har jeg ikke fået taget hul på endnu - nogen der kan anbefale noget?
Hvad er jeres soul favoriter?
Med venlig hilsen
|
|
|
Minus afrohår, trompetbukser og høje hæle
Les McCann & Eddie Harris - Swiss Movement
Liveoptagelse fra Montreux 1969
Funk, Soul eller Jazz - eller alle 3 på en gang ? En plade der bør være i enhver samling.
LP'en bliver svær at finde, men cd'en er uændret (ikke pyntet) i forhold til den oprindelige udgivelse.
Atlantic/Rhino 8122 72452 2 (til under 100,-kr)
|
Til top |
|
|
willold Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2003
Status: Offline Indlæg: 201
|
Sendt: 07 Januar 2005 kl. 23:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
kort og godt; og ikke så kendt endda:
solomon Burke "don't give up on me"!!!!!!! det er "min" soulplade...
prøv at gvie den et lyt, den fortjener det :-)
mvh
|
Til top |
|
|
schweinsteiger Lukket konto

Lukket på anmodning fra bruger
Bruger siden: 19 December 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 249
|
Sendt: 21 April 2005 kl. 08:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Sidder lige og hører Stevie Wonders nye single :" So what the fuss."
Total myrepatter!!  svedig funky,still got it!
Var til Stevie koncert i Stockholm sidste sommer og han spillede den sang til sidst til den helt fantastiske optræden.
Bringer en fluks tilbage til den varme sommeraften i den svenske hovedstad.
ville lige dele det med jer..
__________________ Dansk-Østrisk-Engelsk-Japansk-Australsk set-up
|
Til top |
|
|