| Forfatter |
|
madsek Forum Bruger

Bruger siden: 06 November 2004 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7
|
| Sendt: 25 Juli 2007 kl. 19:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg er blevet sat på en opgave af svigerforældrene, der er på udkig efter nye højttalere til stuen. Kravene er umiddelbart højst til designet, idet de skal være forholdsvis små og helst hvide. Tanken er at de skal placeres på et par diskrete højttalerestandere (bud modtages gerne) eller evt. hænges op under loftet. Prismæssigt skal højttalerne helst ligge i omegnen af 3000-4000 kr, være lette at trække, da de ikke har en særlig kraftig forstærker (tværtimod) og lyden helst ikke alt for tynd og basfattig trods de beskedne dimensioner på højttalerne. Jeg har selv kigget på Audiovectors K1 og K-X, men kender ikke lyden og er heller ikke klar over om de er for hård kost for forstærkeren (et eller andet "minianlæg"). Kommentarer til disse højttalere eller andre bud modtages med kyshånd, så jeg kan få en stjerne hos min "plejefamilie"
|
| Til top |
|
| |
Kjeldsen Forum Bruger

Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9424
|
| Sendt: 25 Juli 2007 kl. 19:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
B&W VM1. Placeret på væggen leverer den faktisk en rigtig fornuftig lyd, og er samtidig diskret. Solidt vægophæng og fødder medfølger. Prisen er 1800 per stk.
Den er ganske let at drive.
|
| Til top |
|
| |
Mastervol Forum Bruger


Bruger siden: 02 August 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3670
|
| Sendt: 25 Juli 2007 kl. 20:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ved ikke om K1 er lette at drive, men jeg synes at de lyder rigtig godt.
Men om de ligefrem giver en fyldig bas, det synes jeg dog ikke... Men forvent ikke det hos nogen højttalere i den størrelse. Personligt synes jeg at de mangler for meget i bunden til at kunne være egentlige fronthøjttalere i et hifisystem, især med tanke på dine svigerforældres lille forstærker. Men jeg hører normalt musik der kræver et punch og en god bas, så måske de kan leve med det?
Well, prøv og tage forbi lydspecialisten og (for)hør dig. 
|
| Til top |
|
| |
Tante Berg Forum Bruger


Bruger siden: 12 April 2006 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2247
|
| Sendt: 25 Juli 2007 kl. 20:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
yossi Forum Bruger


Bruger siden: 09 Juni 2004 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 394
|
| Sendt: 26 Juli 2007 kl. 12:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvis de nu ikke skal være hvide så tag en lytter på B&W DM685 de spiller godt syntes jeg..
|
| Til top |
|
| |
kimC Forum Bruger


Bruger siden: 16 Maj 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 675
|
| Sendt: 26 Juli 2007 kl. 12:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Linn Unik! Smart og diskret designhøjttaler med god lyd. Fåes både med vægophæng eller stander.
|
| Til top |
|
| |
pigolo Forum Bruger


Bruger siden: 30 November 2006 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 218
|
| Sendt: 26 Juli 2007 kl. 12:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvad med concept 1 fra dali ?
den kan nemlig fås i hvid.
synes selv den passer meget godt til de krav du har om en højaler der ikke skal være bas fattig og være let at trække 
mvh pigolo
|
| Til top |
|
| |
Visca Blaugrana Forum Bruger


Bruger siden: 11 December 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 548
|
| Sendt: 26 Juli 2007 kl. 13:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
madsek Forum Bruger

Bruger siden: 06 November 2004 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7
|
| Sendt: 26 Juli 2007 kl. 16:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg takker for de mange tilbagemeldinger. Det er dejligt med lidt inspiration, da jeg ikke ved ret meget om højttalere i den størrelse og prisklasse. Vil tage et kig forbi Lydspecialisten og Hifiklubben i næste uge og se og lytte til nogle af de mange foreslåede modeller. Så må jeg se om der er noget der opfylder svigerfamiliens ønsker.
|
| Til top |
|
| |