| Forfatter |
|
Buhl Forum Bruger

Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 18
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 11:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Håber der er nogle der har erfaringer her - hvad giver bedst resultat: at undersænke og fræse hullerne til højttalerenheder inden finéren kommer på, eller efter ??
Jeg er bekymret for om overfærseren kan slå nogle fliser af finéren, men også om man kan skære fineren pænt til med en hobbykniv efter et udfræset hul under finéren.
På www har jeg set forlk der gør både det ene og det andet, men intet om fordele/ulemper.
Anyone ?
Mvh.
Hans
|
| Til top |
|
| |
Cerberus Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 172
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 11:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
efter fineren er kommet på, det er min erfaring, (jeg arbejder med finerede emner hver dag.)
Jeg syntes det er sværere at få et pænt resulatet ved at lægge den på efter, specielt hvis du er i stand til at lave en god limning af finer+plade.
|
| Til top |
|
| |
AkilleuZ Forum Bruger


Bruger siden: 16 September 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1855
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 11:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Buhl Forum Bruger

Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 18
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 11:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ved ikek hvor god limning jeg kan få mellem finer og plade - men fineren ser ikke ud til at være "bulet" altså bølger som følge af udtørring. Kabinettets sider er absolut plane og jævne. Limer med alm. ikke-vandbaseret kontaktlim og bruger en bagerulle til at presse med. Har tænkt på noget med mange kilo ovenpå, men har ikke en stiv plade der kan fordele trykket jævnt fra et par hundrede kilos saltsække. Bør jeg grunde mdf-træet inden kontaktlimen - den bliver ikek suget helt ind i træet når det er ubehandlet ?
Mvh.
Hans
|
| Til top |
|
| |
Cerberus Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 172
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 11:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det bedste er naturligvis at ligge en helt jævnplade på og så smide et par sandsækken henover.
Hvor har du læst at du skal bruge kontaktlim? Jeg ville bruge almindelig hvid lim, eftersom det er til hobby brug?
Den største fjende for dig indenlimningen er støv, du bør lige rense pladerne med et eller andet inden limningen, f.eks. trykluft og en fugtig klud.
|
| Til top |
|
| |
Kedde Forum Bruger


Bruger siden: 07 Oktober 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 789
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 14:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvor kan man købe finer ? (i mængder som dødlige kan betale)
|
| Til top |
|
| |
Buhl Forum Bruger

Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 18
|
| Sendt: 19 Februar 2005 kl. 23:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Cerberus: jeg kiggede på en fineringsguide som en svensk gut har lavet: http://hem.bredband.net/b227650/fanering/fanera.htm
HVordan er hvid lim at bruge i forhold til, jeg tænker på resultatet over tid, vil de ændre sig ? jeg antager at kontaktlim er mere "stabilt"... omvendt er det giftigt, og der er ingen fortrydelsesret når man har lagt pladerne sammen - det er jeg lidt nervæs over, da der er lidt bølger i fineren nogle steder har jeg faktisk opdaget :(
Jeg prøver sq med snedkerlimen. Hvad med efterbehandling, en klarlak på spray, så det ikek gulner som følge UV ?
Kedde: Jeg havde held i sprøjten hos en lokalt møbelfabrik, de havde en del rester i ahorn som var omkring 30 cm brede og mellem ½ og 1½ meter lange, hvilket passede fint til de kasser jeg var ved at lave.
Prøv at ringe til dem, eller måske bedre at tage derud og sige hej, tag noget rødvin eller et par hundrede jyske dollars med, så løser det sig nok... :)
Mvh.
Hans
|
| Til top |
|
| |
Cerberus Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 172
|
| Sendt: 20 Februar 2005 kl. 14:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Hans,
Jeg ved ikke hvorfor svenskeren synes at det er bedre med kontaktlimen, jeg er lidt bange for at det reagere sammen med fineren, og måske giver problemer under lakeringen.
Med hensyn til lak, så ville jeg da klart gå ned til dine venner fra møbelfabrikken og få dem til at give dem lidt lak. I øvrigt, lakker fungerer ikke som UV filtre, og du kan ikke komme uden om at fineren vil modnes.
Cerb
|
| Til top |
|
| |
Buhl Forum Bruger

Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 18
|
| Sendt: 24 Februar 2005 kl. 12:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nej, jeg ved heller ikke hvorfor han sværger til kontaktlim. Måske fordi man med kontaktlim kan levere et kort tryk, hvorefter fineren sidder hvor den skal, mens man med hvid lim skal presse i 15-20 min.
Jeg er nu færdig, og mangler bare at fræse hullerne til enhederne. Jeg syntes det bedste resultat med fræser nåes ved at køre med uret rundt, da dette også er rotationsretningen for fræsejernet.
Hvid lim har været godt, dog skal man huske at komme helt ud i kanterne med det. Samtidigt skal man undgå at få for meget på, da dette kan gøre at fineren, med kontravægt ovenpå skrider ud til den ene eller anden side - skete for mig, og kostede en refinering af toppen på den ene kasse, da fineren revnede langt ind på kassen.
Men, alt i alt er resultatet godt syntes jeg. Jeg smider et par billeder senere.
Tak for hjælpen!
|
| Til top |
|
| |
Cerberus Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 172
|
| Sendt: 24 Februar 2005 kl. 12:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg sser frem til at se billederne af det færdige resulatet.
|
| Til top |
|
| |