Forfatter |
|
rhovdyr Forum Bruger


Bruger siden: 07 September 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 10
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 21:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Øhhhh... jeg har lige fået flg. brev fra Tyskland... tør jeg skrive sådan en under ????
mvh Rhovdyr
Kære kunde,
De har købt et/flere produkter
Fakturanr. |
Produkt |
Fakturadato |
Valuta |
Nettobeløb |
Moms 16% |
Bruttobeløb |
VERS01015458 |
Yamaha DSP-AX2 schwarz
|
19.10.2001 |
DM |
1784,25 |
285,48 |
2069,73 |
fra vores virksomhed med en momssats på 16%.
Vores skatterådgiver har forårsaget, at vi har pådraget os en betydelig erstatnings ansvar på grund af de såkaldte ”Postordresalgsregler” jf. den tyske momslovs §3c
Vi skulle på vores faktura til EU-kunder have anvendt den gældende momssats i de pågældende EU-medlemslande, men har alene beregnet 16% tysk moms på fakturaerne.
Fakturanr. |
Produkt |
Fakturadato |
Valuta |
Nettobeløb |
Moms 25% |
Bruttobeløb |
VERS01015458 |
Yamaha DSP-AX2 schwarz
|
19.10.2001 |
DM |
1784,25 |
446,06 |
2230,31 |
Vi kan ikke længere opkræve denne momsdifference hos vores slutbrugere.
De kan understøtte os i anmeldelsen af vores regreskrav mod vores skatterådgiver ved at undertegne en kort skriftlig bekræftelse. Vores advokat har kontrolleret retsgrundlaget og har anmodet os om at indhente denne for Dem uforpligtende bekræftelse.
Vi anmoder Dem derfor høfligst om at fremsende vedlagte bekræftelse (gerne pr. fax eller brev). Indholdet i bekræftelsen skal være, at De også ville have købt de med 16% tysk moms beregnede produkter hvis disse have været beregnet med 25% dansk moms.
Det ville glæde os, hvis De kortfristet vil hjælpe os. Hvis de måtte have spørgsmål, står vi gerne til rådighed på e-mail på VAT@hificomponents.de.
På forhånd tak for Deres hjælp __________________ Honey, so bee it
|
Til top |
|
|
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 21:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
hmm.. hvad er det for en "kort skriftlig bekræftigelse" ?
men
Vi kan ikke længere opkræve denne momsdifference hos vores slutbrugere
lyder ok.. men tjek lige igennem hvad det er du skriver under på.. gengiv det gerne her på siderne... __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
Til top |
|
|
Præsten Forum Bruger


Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2056
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 21:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fakturadato 19.10-2001? Det er ellers lang tid siden. Har du købt noget der? Ellers synes jeg den lugter lidt.
/Præsten __________________ 2A = 101010
DEQX-bruger/supporter
Undervands-Rugby
Præstens OB1
|
Til top |
|
|
rhovdyr Forum Bruger


Bruger siden: 07 September 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 10
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 21:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej,
Ja det stemmer med det jeg købte....
Det de ber mig om at skrive under er :
Bekræftelse vedrørende postordresalgsreglen i den tyske momslov §3c
Hermed bekræfter
overfor
HiFi Components Bernhard Vehns GmbH, München,
at jeg også ville have købt de med 16% tysk moms beregnede produkter
Fakturanr. |
Produkt |
Fakturadato |
Valuta |
Nettobeløb |
Moms 16% |
Bruttobeløb |
VERS01015458 |
Yamaha DSP-AX2 schwarz
|
19.10.2001 |
DM |
1784,25 |
285,48 |
2069,73 |
hvis disse have været beregnet med den korrekte, højere danske momssats på 25%
Fakturanr. |
Produkt |
Fakturadato |
Valuta |
Nettobeløb |
Moms 25% |
Bruttobeløb |
VERS01015458 |
Yamaha DSP-AX2 schwarz
|
19.10.2001 |
DM |
1784,25 |
446,06 |
2230,31 |
Herr |
XXX |
|
|
Dato |
|
By |
|
Underskrift |
| __________________ Honey, so bee it
|
Til top |
|
|
Harritz3257 Forum Bruger

Tidl. gichael3257
Bruger siden: 11 Juni 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 1595
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis det var mig ville jeg ikke skrive under på noget.
Du kan jo hvis du er uheldig ende med at få en regning, og skulle døje med den.
Det er helt klart at hvis de har deres regnskab i orden, vil det da slet ikke være et problem for virksomheden at bevise at det var en fejl.
|
Til top |
|
|
perejvind Forum Bruger


Bruger siden: 27 November 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 2488
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ville ikke skrive under. Hvis det var mig, ville jeg smide brevet i skraldespanden. Jeg gider simpelthen ikke at bruge tid på sådan noget. At firmaet mener, at være blevet rådgivet forkert af en revisor, er da ikke kundernes problem.
__________________ I like techno - UNPLUGGED!
|
Til top |
|
|
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
ja.. det er en lidt underlig måde at lave bevisbyrde på.. slutbrugerne...
problemet er lidt hvis der er oversat bare to ord forkert, så kan budskabet være et helt andet... __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
Til top |
|
|
Jannik Forum Bruger

Bruger siden: 01 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 595
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er da helt iorden ikke at skrive under. Du kan jo bare mene at du ikke ville købe produktet hos dem hvis det kostede 2230 frem for 2069 som du betalte. Hvis prisen var 2230 ville du nok have fundet en anden forhandler der var billigere.
|
Til top |
|
|
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jamen, lugter det ikke osse på anden vis? Jeg mener, at man har lov til at købe i udlandet, til den momssats der er gældende i pågældende land - altså indenfor EU. Det lyder mærkeligt for mig, at firmaet skulle få vrøvl over det...
Men OK, jeg kan tage fejl. 
|
Til top |
|
|
lars2004 Forum Bruger

Bruger siden: 03 November 2004
Status: Offline Indlæg: 93
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
mollecon skrev:
Jamen, lugter det ikke osse på anden vis? Jeg mener, at man har lov til at købe i udlandet, til den momssats der er gældende i pågældende land - altså indenfor EU. Det lyder mærkeligt for mig, at firmaet skulle få vrøvl over det...
Men OK, jeg kan tage fejl. 
|
|
|
Nej det er ikke i orden at sælge varer til et andet land og kun kræve den lokale moms. DVS hvis man er under et bestemt beløb er det ok kun at opkræve lokal moms. I dette tilfælde har hificomponent.de sikkert overskredet med grænse med salg til DK, derfor skal de opkræve dansk moms.
Så tror at dette firma har et problem, kan dog ikke se at det er dit problem. Der sker sikkert ikke noget ved at underskrive, men de kan næppe tvinge dig til det. Så jeg ville nok lade være.
mvh Lars
|
Til top |
|
|
T h o m a s Forum Bruger

Thomas!!!
Bruger siden: 25 Juli 2004 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 447
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 22:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lad kuglepinden ligge!!
|
Til top |
|
|
Svend P Forum Bruger


Bruger siden: 15 Oktober 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4620
|
Sendt: 14 December 2004 kl. 23:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tja, der sker jo umiddelbart ikke noget ved ikke at skrive under. Som jeg læser det, så er HifiComponents (har iørigt selv handlet der), siden du købte, blevet pålagt at betale momsdifferencen - måske til den danske stat. De vil så søge om erstatning fra deres skatterådgiver, der har begået en fejl, og du skal blot "bevidne" det.
På den anden side, ville jeg heller ikke skrive under, hvis du ikke mente det. Personligt ville jeg netop ikke handle til dansk moms hos dem, for så er besparelsen jo mindre. Så finder man da bare en anden forhandler.
|
Til top |
|
|