| Forfatter |
|
Frede1977 Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1916
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Der er en del indlæg med ris/ros til enkelte forhandlere. Der der er også brugere der leder efter gode steder at handle. Derfor:
Hvilke forhandler(e) foretrækker du når du køber Hifi??
Gerne et par ord om forhandlere med særlige interesser/specialer!
Det skulle gerne gøre det lettere for folk at finde de rigtige forhandlere i nærområdet!
For at undgå at det udvikler sig til en kedelig tilsvining af enkelte
forhandlere bedes tråden holdt fri for advarsler mod forhandlere man er
knap så begejsret for!
__________________ AVi ADM9.1 m. subwoofer/Sony MDR F1/Sony X303ES
Panasonic PX71, PS3, ReadyNAS Duo
|
| Til top |
|
| |
Frede1977 Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1916
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vil selv begynde med 2:
Expert, Varde: (kompetent vejledning, alsidig udvalg) Hifi4you, Esbjerg: (kompetent vejledning, bredt udvalg, gør meget i pladespillere/vinyl)
Rettet af moderator - godt nok vokser Hifi4all.dk, men forretning har vi ikke. 
Æv, det var en smutter. Den med 4all ligger åbenbart i fingrene 
__________________ AVi ADM9.1 m. subwoofer/Sony MDR F1/Sony X303ES
Panasonic PX71, PS3, ReadyNAS Duo
|
| Til top |
|
| |
tonyax Forum Bruger


Bruger siden: 21 Oktober 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2705
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
har aldrig handlet der og tror heller ikke jeg vil gøre det, da de ikke har det udstyr jeg lige kan li, men Hififorum har klart den bedste service og demonstrere gerne selvom de ved man ikke vil købe (og ikke har råd  ). __________________ Tony
H/K & B&W snurrerundt
|
| Til top |
|
| |
sjorslev Forum Bruger

Tidl. Jumon Audio
Bruger siden: 02 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 815
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:35 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hififorum kan jeg også støtte op omkring. Formidabel service. Det samme kan man opleve i Top Sound på Østerbro. (Hvis der er plads, er det ikke noget problem at få en demo. De fleste af sælgerne er meget kompentente.
Desuden fortjener Expert i Glostrup også at blive nævnt. De er nogle friske 'drenge' som altid er klar til en handel. Desværre ikke de store demo faciliteter, men der har aldrig været problemer med at låne noget hjem til test. __________________ hilsen sjorslev
|
| Til top |
|
| |
Fournais Forum Bruger


Bruger siden: 04 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 846
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tapeconnection, Århus.
Har kun gode oplevelser med denne butik. De yder fremragende service i 3 års garanti og 14 dages returret. Personalet ved hvad de snakker om, men er ikke overgearede og salgsfikserede. Man kan sagtens komme ind og lytte uforpligtende og få en generel sludder omkring vores fælles hobby, hvilket bestemt ikke er en selvfølgelighed i dag.
Dernæst er der deres prispolitik. Til trods for at jeg har købt næsten alt mit grej i TC har jeg aldrig betalt fulde priser. Jeg har ofte fået store rabatter på bl.a. demogrej.
Alt i alt en ægte entusiast butik med fremragende service og fornuftig prispolitik  __________________ "If music is the fruit of love, give me access."
William H. Shakespeare.
Mit stereo
|
| Til top |
|
| |
Live21 Forum Bruger


Bruger siden: 21 December 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 2377
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hifi4all i esbjerg ? hmm kender jeg ik,men hifi4you er en af de butikker jeg kan lide, ole er meget kompetent.. derudover er der, kt radio, Jensen, studiosound og lydstuen
|
| Til top |
|
| |
MHP74 Forum Bruger


Bruger siden: 20 August 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 108
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 18:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg må sige at KT-Radio i Odense altid har været gode at handle med.
De får min varmeste anbefaling  __________________ Mvh
Martin
|
| Til top |
|
| |
FLEX Branchemedlem

Ansat v. Nordost
Bruger siden: 19 Juli 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 714
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kan kun tilsslutte mig koret om KT-Radio i Odense. Super service og så er de altid til at forhandle med. Desuden er der altid mulighed for at låne diverse former for hifi-equipment med hjem i længere tid, blot for at teste grejet. Det kalder jeg for klasse
Jeg vil her på sitet endnu en gang fremhæve Hr. Villumsen, fra KT i Odense, som en fantastisk gut, der oftest har tid til en sludder og gerne bruger tid på at diskutere hifi og musik, når man slår vejen ind forbi, eller har haft hele ens stue fyldt med forretningens produkter.
Af andre må jeg så absolut nævne den gode Jensen. Jeg har ikke selv handlet med Rene, men har da haft noget af hans grej hjemme i en lille uges tid for at lytte mv. Der blev endvidere tid til en lang sludder om alt mellem himmel og jord....Håber bestemt ikke, at det er sidste gang, at Jensen ligger til kaj ved Casa Flex.
Mvh. FLEX
|
| Til top |
|
| |
jetz Forum Bruger

Bruger siden: 03 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 714
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lydspecialisten i Århus vil jeg da gerne fremhæve. Jeg har altid fået top-betjening derinde og det er på trods af at jeg ikke har købt særligt meget af dem. Jeg har mest købt småting, som de ikke rigtig tjener på alligevel har betjeningen været god. Det er bestemt ikke en selvfølge alle steder....
|
| Til top |
|
| |
Ronin Branchemedlem

Lyd og Billed Vodskov
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7545
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Live21 skrev:
| Hifi4all i esbjerg ? hmm kender jeg ik,men hifi4you er en af de butikker jeg kan lide, ole er meget kompetent.. derudover er der, kt radio, Jensen, studiosound og lydstuen |
|
|
Jeg har rettet det - Frede må ikke have handlet meget der siden han ikke ved hvad shoppen hedder! __________________ Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
|
| Til top |
|
| |
wuffer Forum Bruger

Bruger siden: 13 November 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1380
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Therac Forum Bruger


Bruger siden: 02 Januar 2004 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 158
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg vil helt klart også anbefale Tapeconnection, Århus.
De gange jeg har været derinde har jeg fået en kanon service. Synes de er rigtig gode til at give nogle nyttige informationer, og knap så meget "salgs-gas"!
Desuden passer deres udvalg af varer lige til min smag.
Thumps up for TC 
|
| Til top |
|
| |
music 4 all Forum Bruger


Bruger siden: 20 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1467
|
| Sendt: 10 Januar 2005 kl. 19:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg har ingen speciel ynglings forhandler,jeg går mere efter produkterne end betjening og service,så er jeg ligeglad med om sælgeren ikke ved en pind om produktet,er tonedøv og iøvrigt ikke giver rabat(i en eller anden form)da det ikke er ham der skal lytte på det i det lange løb,men jeg har da haft gode oplevelser med hifiklubben(og mindre gode)og lydspecialisten i aalborg er da også et besøg værd.TC er jeg så mindre begejstret for,men som sagt jeg går primært efter produkterne der sælges ikke servicen.
|
| Til top |
|
| |
hell Forum Bruger


Bruger siden: 23 December 2004 Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline Indlæg: 278
|
| Sendt: 11 Januar 2005 kl. 00:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu er jeg stadig ret ny i det her game.
Men har da haft et par gode oplevelser med HI-FI Klubben, HIFI Import og Tapeconnection.
En enkelt ikke helt heldig oplevelse i Expert Vordingborg der solgte mig mine Jamo E800(for 14 dage siden) kom hjem og fandt ud af modellen er udgået og at jeg til samme pris ku ha fået E825 
Men hva man skal jo lære hele livet 
__________________ - - A Desire To Go Down In Flames! - -
|
| Til top |
|
| |
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
| Sendt: 11 Januar 2005 kl. 00:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg foretrækker kt radio i odense, de er venlige, ærlige, god service, og man får nærmest koblet en personlig sælger/egen ekspedient på når man har handlet der første gang.
og så er de ikke fedtede med kontantrabatten.
eneste minus er deres lytterum (på nær et enkelt), men sådan er det jo alle steder. __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
| Til top |
|
| |
jørstad Forum Bruger

Bruger siden: 26 April 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 240
|
| Sendt: 12 Januar 2005 kl. 18:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Audio Art v. Tom J. Nielsen
Kanon produkter han har . Ordentlig vejledening og betjening
|
| Til top |
|
| |