| Sendt: 30 November 2005 kl. 09:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lidt "off topic":
zerocool skrev:
Jeg synes Zitech's Media Center er et dårligt køb, men i forhold til B&O's er det jo et fund.
|
|
|
Efter at have søgt en del efter en HTPC til mig selv, og læst om div. strorproducenters udspil - er jeg faktisk kommet til en lidt anden konklusion - zitech's maskine er faktisk et ok køb, specielt hvis man tager den indbyggede forstærker med.
Alle de andre maskiner fra eksempelvis shuttle og philips koster jo stort set det samme men er lavet med et kabinet i bøjet blik og med et antal støjende blæsere. Så ind til at der kommer et alternativ i sub 10k kr klassen er zitech's maskine i mine øjne faktisk det bedste køb - globalt set !
(acers aspire L200 som kan fås til ca. 6k-7k i tyskland kunne være ok hvis man kan leve med en blæser, den har dog ikke DVI og et lidt skrabet grafikkort)
Jeg kunne dog godt tænke mig følgende i zitech maskinen: dvb-t mulighed (kommer nok), at de sætter en god deinterlacing løsning op som standard (har de måske, men det lader til at det er her folk har de store problemer og man derfor har mulighed for at differentiere produktet på billed kvalitet - philips har forsøgt dette ved at inkludere trimension software i deres nye htpc).
|