Tilbage til HIFI4ALL.DK 10. juni 2026 | 13:45   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Når konen også har indflydelse (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
mikeyyy
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 April 2005
Status: Offline
Indlæg: 7
Sendt: 22 April 2005 kl. 21:53 | IP-adresse registreret  

Er på udkig efter et sæt surround højtalere i et flot design.. Nu vil de fleste herinde vel begynde at skrive Dali, B&W mv., men efter at have brugt 8 kilo på surround forstærker og DVD optager, må jeg lade konen komme med lidt ind over her, og hun vil have sølje højtaler foran, så jeg har kigget lidt på disse 2 sæt, så er der nogen der har kommentare om disse.

http://www.pixmania.com/dk/dk/77926/art/kenwood/pack-med-5-s atellithojtta.html#

Umiddelbart uden at have den store forstand lyder det jo meget godt med indbygget woofers som man undgår den store klods

http://www.hifi-import.dk/default.asp?id=2690&action=pro dukt

og så er der sony !!!

Har også kigget lidt på Pioneer når nu designet også skal tages i betragtning. Nogle kommentare om mine valg ??

Til top Vis mikeyyy's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mikeyyy
 
Sund
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 07 Januar 2005
Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline
Indlæg: 1635
Sendt: 22 April 2005 kl. 21:57 | IP-adresse registreret  

Prøv at kigge hos en højttalerproducent, fx. Audio Pro, der også laver søjlehøjttalere til surround.

http://www.audiopro.se/



__________________
mvh sund,

Kun de der har noget at skjule ønsker begrænsninger.

De, der siger det er umuligt, skal ikke forstyrre dem der er igang med det.
__________________
I'm only in it for the music.
Til top Vis Sund's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Sund
 
micjen
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 28 August 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 478
Sendt: 22 April 2005 kl. 22:00 | IP-adresse registreret  

Til top Vis micjen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af micjen
 
kjaer
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 01 Januar 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 334
Sendt: 22 April 2005 kl. 22:20 | IP-adresse registreret  

Hvad med at finde et par brugte Martin Logan?

Det er godt nok en del dyrere men et sted på højt niveau skal der jo startes

 



__________________
Audia Fligth 100 +Pre
Accuphase DP55V
Martin Logan Summit
Mictor Sweet Thunder & Galeforce powerkabler
longyu powerconditioner
Mictor Clearwater MKII sølv signakabler RCA, Mictor Visibility MKII
Til top Vis kjaer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af kjaer Besøg kjaer's Websted
 
mikeyyy
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 April 2005
Status: Offline
Indlæg: 7
Sendt: 22 April 2005 kl. 22:27 | IP-adresse registreret  

Må sige at Tptube ser godt ud, men samtidigt at min budget er indskrænet til 5 k. Ved godt det ikke er alverden man får for de penge....
Til top Vis mikeyyy's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mikeyyy
 
Wymax
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 08 April 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 3399
Sendt: 22 April 2005 kl. 22:44 | IP-adresse registreret  

mikeyyy skrev:
http://www.hifi-import.dk/default.asp?id=2690&action=pro dukt

og så er der sony !!!

En af mine kammerater har købt et Sony surround-anlæg alt inklusive, ikke fordi det lyder godt, men fordi det ser godt ud. Det kostede 7000 kr. på tilbud.

Jeg kan kun sige at det lyder... ehm... svært at finde ord der ikke er alt for slemme... mildest talt uinteressant. Det hænger bare ikke sammen, og søjlehøjttalerne spiller ikke en bøtte under 150 Hz, hvilket sub'en slet ikke kan dække ind på nogen som helst fornuftig måde. Med andre ord, så er der et stort hul. Og hele lydbilledet er fladt, mufflet, udynamisk osv.

Tro nu ikke at jeg ikke kan leve med andet end high-end, for det kan jeg godt - mit soveværelsesanlæg (NAD 302 + Sony 530 tuner + Dali 202) lyder klasser bedre.

En anden af mine kammerater har købt et af de her 1300 kroners anlæg fra United eller hvad ved jeg. Han og hans kæreste er såmænd også ligeglade med lydkvalitet, de kan ikke engang høre forskel på deres og mit anlæg. Jeg nikker bare når de spørger mig om det ikke lyder fornuftigt, for jeg kan alligevel ikke forklare dem at det synes jeg ikke (tro mig, jeg har prøvet), og de er egentlig også ligeglade, det skal bare være billigt.

Summa summarum: Hvis ikke du interesserer dig for lyd overhovedet, og bare skal have lidt larm engang imellem, så er sådan nogle surround-pakker med slanke søjlehøjttalere sikkert udmærket. Hvis du også lægger mærke til om det lyder godt, eller endnu værre, lækker mærke til om det lyder dårligt, så vil du inden længe sukke efter noget bedre.

Jeg ville hellere købe fornuftige højttlalere, dvs. ikke søjlehøjttalere, for de små enheder kan altså intet. Skal det være slankt, så kig evt. på System Audio, de er ikke bredere end et CD-hylster, eller Gale fra Hifi-Klubben, det er også bedre end Sony m.m. Glem evt. subwoofer'en i første omgang, for at økonomien kan klare det. Det behøver ikke være Dali eller B&W, der findes skam mange andre mærker også, men budgettet lægger jo en væsentlig begrænsning på udfoldelserne.

Jeg har med tiden dog lært at man ikke skal spare alt for meget, for man risikerer at det hævner sig i den anden ende, både på utilfredshed og holdbarhed.

Til top Vis Wymax's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Wymax
 
Boye
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 18 Juli 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 2019
Sendt: 22 April 2005 kl. 23:31 | IP-adresse registreret  

Hvis du er ude i noget rigtigt hifi-snavs, altså med begrænset budget (= mindre til højttalere end til resten af udstyret) og indflydelse fra fruen, så er det jo næsten dømt til at gå galt  

Men for at møde dig hvor du er, så vil jeg hellere foreslå dig at kigge efter tilbud på surroundsystemer fra Jamos A-linier (A410 PDD, A355PDD eller A325PDD) I modsætning til Kenwood, Sony og Pioneer er Jamo dog specialister i at lave højttalere og kan ramme et fornuftigt kompromis mellem design, lyd og pris.

Til top Vis Boye's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Boye
 
mikeyyy
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 April 2005
Status: Offline
Indlæg: 7
Sendt: 23 April 2005 kl. 20:32 | IP-adresse registreret  

Jeg vidste jeg ikke skulle have skrevet dette indlæg  var næsten klar over at højtalerne måske ville være lidt til grin....så efter jeres kommentare har jeg kigget efter lidt alternativer der stadigvæk opfylder konens krav om noget pænt og ikke for stort, og så lidt på hifiklubbens Dali Elegance

http://www.hifiklubben.com/dk/produkter/hoejttaler/hoejttale rsystemer/detail/DALI_Elegance_AV_hoejttalersystem.htm?id=35 47#

Hvad siger i til disse, og vil de passe med min forstærker  VSX-D814-S. Måske jeg kan finde dem et billigere sted (foreslag modtages gerne

Hvordan tror i lyden er, kan den spille min stue på 30 m2 op ???

Til top Vis mikeyyy's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mikeyyy
 
Wymax
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum


Bruger siden: 08 April 2003
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 3399
Sendt: 23 April 2005 kl. 22:55 | IP-adresse registreret  

mikeyyy skrev:
Jeg vidste jeg ikke skulle have skrevet dette indlæg  var næsten klar over at højtalerne måske ville være lidt til grin

Absolut ikke! Jeg forsøger bare at gøre opmærksom på at man nok skal være lidt ligeglad med lydkvalitet for at købe højttalere med så små enheder, for som regel giver det kun problemer. Og når pengene er smidt på bordet, så er utilfredshed den ting man bare slet ikke gider opleve.

mikeyyy skrev:
....så efter jeres kommentare har jeg kigget efter lidt alternativer der stadigvæk opfylder konens krav om noget pænt og ikke for stort, og så lidt på hifiklubbens Dali Elegance

http://www.hifiklubben.com/dk/produkter/hoejttaler/hoejttale rsystemer/detail/DALI_Elegance_AV_hoejttalersystem.htm?id=35 47#

Nu har jeg generelt megen tiltro til Dali, men eftersom satellit-højttalerne er bestykket med 3" enheder, så ville jeg ikke vælge dette system. Jeg husker dengang hvor jeg havde en Dali center med 4 x 3" enheder - den kunne slet ikke producere den fylde der skal til, den sagde ikke noget under 100 Hz. En subwoofer's bedste område er mellem 20 og 80 Hz, det er her den skal sætte ind, den skal ikke dække for manglende formåen fra de andre højttalere.

mikeyyy skrev:
Hvad siger i til disse, og vil de passe med min forstærker  VSX-D814-S. Måske jeg kan finde dem et billigere sted (foreslag modtages gerne

Dali-sættet passer sikkert ganske udmærket sammen med din Pioneer, men du finder ikke Dali billigere andetsteds. Dali er ejet af Hifi-Klubben, og finder du dem andre steder, så er det import fra udlandet.

mikeyyy skrev:
Hvordan tror i lyden er, kan den spille min stue på 30 m2 op ???

Jeg tror da at som sådan kan min kammerats Sony-anlæg godt kan spille hans tilsvarende lige store stue op, men som sagt ikke særlig godt

In the end kommer det hele an på hvad du kan leve med. Der er ikke mange herinde der vil grine ad dig fordi konen får det sidste ord, der er mange der må "leve" med det, og man må finde et kompromis som begge parter kan leve med. Men mange gange viser det sig at konen godt kan acceptere lidt større højttalere når hun finder ud af at de små og pæne højttalere ikke lyder af noget, og så er det desværre lidt for sent.

Til top Vis Wymax's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Wymax
 
Svend P
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 15 Oktober 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4620
Sendt: 24 April 2005 kl. 11:12 | IP-adresse registreret  

Til top Vis Svend P's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Svend P Besøg Svend P's Websted
 
G40driver
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 Juli 2004
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 383
Sendt: 24 April 2005 kl. 19:50 | IP-adresse registreret  

Dali´s Elegance serie spiller faktisk meget bedre end man skulle tro. Har testet dem i HiFiklubben.

Det er lidt lige som BOSE´s AcoustiMass serie med små drejelige satelitter.



__________________
Lasse K.

Pioneer M90 x2
Pioneer C90
Dali Grand
Cambridge DacMagic 100
Til top Vis G40driver's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af G40driver
 
mikeyyy
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 17 April 2005
Status: Offline
Indlæg: 7
Sendt: 24 April 2005 kl. 20:27 | IP-adresse registreret  

[QUOTE=Svend P]

Hvad med et sæt Argon 6011 til 1695,- kr stykket?

http://www.hifiklubben.com/dk/produkter/hoejttaler/gulvhoejt taler/detail/ARGON_6011_hoejttaler.htm?id=6443

Ja, jeg lagde godt mærke til disse på deres side, og de opfylder helt bestemt konens krav, synes dog ikke jeg kan se nogen center eller sub af Argon på deres side. Synes dog jeg kan huske jeg så dem derinde et et komplet 5.1 sæt for 1 måned siden. Nogen der har ide om hvad sådan et sæt evt. vil løbe op i ??

Til top Vis mikeyyy's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mikeyyy
 
Svend P
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 15 Oktober 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4620
Sendt: 24 April 2005 kl. 21:01 | IP-adresse registreret  

Sub'en der passer til sættet koster 3200 kr og centeren koster 800 kr mener jeg. Der er også nogle små baghøjttalere i samme stil.
Til top Vis Svend P's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Svend P Besøg Svend P's Websted
 
KasperP
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 Februar 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 567
Sendt: 24 April 2005 kl. 21:51 | IP-adresse registreret  

En lille sidebemærkning herfra.

Hvis du prøver at overtale konen ved at vise hende billeder så vil jeg foreslå dig at i tager ud og kigger...mange gulvhøjttalere ser langt bedre ud i virkeligheden end på billeder.

Oplevede det samme med min kæreste

Til top Vis KasperP's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af KasperP
 
Kjeldsen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 9424
Sendt: 24 April 2005 kl. 22:10 | IP-adresse registreret  

Dali Elegance lyder ikke godt. Prøv i stedet Dali Trio det lyder klasser bedre, dog bør du vælge udgaven med 10" sub, hvis den stadig findes.

Ellers har B&W to modeller LM1 og VM1 der. Tre styk VM1 som front og center samt et sæt LM som baght. og en sub så har man både elegant og god lyd (der dog overskrider dit budget).

 

Til top Vis Kjeldsen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kjeldsen
 
Beezer
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juli 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 84
Sendt: 25 April 2005 kl. 19:45 | IP-adresse registreret  

Til top Vis Beezer's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Beezer
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes