Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2026 | 07:18   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
DVD, HD-DVD, Blu-ray
 HIFI4ALL Forum : DVD, HD-DVD, Blu-ray
Emne Emne: Én HD-dvd standard måske på vej... (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
C K N
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 26 September 2003
Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline
Indlæg: 771
Sendt: 23 April 2005 kl. 10:05 | IP-adresse registreret  

Sony og Toshiba er påbegyndt forhandlinger for at komme frem til en forenet standard inden for fremtidens dvd format...

Fra Newz.dk:
"Torsdag var der "stormøde" i Japan. De to giganter Toshiba og Sony begyndte officielle forhandlinger om én fremtidig dvd standard frem for to.

Sony har udviklet Blu-ray og Toshiba har udviklet HD-DVD. De to medier har startet en mindre krig i branchen. Producenter af dvd-afspillere og filmselskaber er delt, og man kan ikke blive enig om, hvilket medie man skal bruge. Taberne i dette spil vil blive forbrugerne... som altid.

Men nu er det officielt: Sony og Toshiba er begyndt at tale sammen om at lave de to medier til ét, men intet er dog bestemt. Hvilket af de to, det så skal være, er den største forhindring.

En talsmand for Sony siger at intet er bestemt, men man forsøger at give kunderne den bedste oplevelse, og et samarbejde ville give gode udsigter for fremtidige udviklinger af Blu-ray. En talsmand for Toshiba er enig i at ét medie er bedst for kunderne. Man kigger nu på muligheden for at forene de to standarder og "forene de to standarders seperate styrker til én", siger en kilde til MSNBC.

Nyheden bliver også dækket af
Japan Today, der antyder at de amerikanske filmselskaber har bedt om disse samtaler."

Direkte link til nyheden her



__________________
Hjemmebio DIY Dvd-skab DIY 5.1-højttalersæt
Til top Vis C K N's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af C K N Besøg C K N's Websted
 
L.B.
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 6296
Sendt: 23 April 2005 kl. 10:16 | IP-adresse registreret  

Det ville da være intet mindre en fantastisk...  men jeg vil se det før jeg tror det- gid jeg bliver overrasket  !!

Til top Vis L.B.'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af L.B.
 
KOS.
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 06 Marts 2005
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 26
Sendt: 23 April 2005 kl. 10:31 | IP-adresse registreret  

Læste så et eller andet sted at Samsung har planer om at lave en afspiller der under støtter både Blu-Ray - HD-DVD,så hvis der kommer en maskine er det lige meget om der er krig eller ej.Ser det faktisk som en fordel der er krig mellem dem da det kan presse prisen ned på alle de film vi skal ud og købe EN gang til.

__________________
Samsung LE40 M6.Denon AVR-1905.Sony DVD-Optager RDR-HX900.Denon DVD-2910.Front HT B&W DM 602-s3.Center B&W LCR-60-S3.Bag HT.Paradigm Micro V2.DALI SWA12 subwoofer.DVDO VP30 HD Video Processor & Hub.
Til top Vis KOS.'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af KOS.
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes