Forfatter |
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 15 September 2004 kl. 23:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Billeder af nyt grej side 2.
Nu er jeg endelig blevet (næsten) færdig med min hjemmebiograf. Min drøm om en hjemmebif blev realiseret, da jeg i foråret fik en anden lejlighed med plads nok til at jeg kunne dedikere et helt rum til film. Og her er så resultatet.
 Fastrammelærredet har jeg bygget selv af nogle 5,5*3,5 cm lægter, hvor jeg har spændt et lærred ud over. Lærredet kommer fra mit tidligere rullelærred, og for at få det bredt nok (211*118 cm) har jeg vendt det på den lange led. Uden på blændrammen har jeg skruet et 6,5 cm fodliste. Da jeg ikke gad at male rammen, har jeg brugt sort gaffatape. (Det virker faktisk ret godt).
 Forstærkeren er en Yamaha RX-V640, og DVD’en en NAD 513. Yamahaen giver en ok lyd til prisen, og DVD er såmænd også fin. Jeg har ikke rigtig kunnet afgøre, hvor godt den virker i progressive scan, da der undervejs til PJ’en er nogle signalforstyrrelser, der giver skygger på billedet. Men det blivr snart afprøvet for jeg har bestilt et bedre componentkabel.


Højttalerne er Yamaha NS 100 som fronthøjttalere, Yamaha NSC 200 som centerhøjttaler, Yamaha NS 90 som baghøjttalere og en gammel Jamo center 100 som bagcenterhøjttaler. Jamoen bliver forhåbentlig snart skiftet til en NS 90 (medmindre jeg får en grille og skifter alle højttalerne). Sub’en er en Eltax Atomic 10.2. Alt i alt spiller det ganske udemærket og aldeles tilstrækkelig til mig. 
PJ’en er en Panasonic PT-AE 500. Den er virkelig et løft i forhold til den AE 200 jeg havde tidligere. Og jo, den er også besværet med vertical banding på den, men jeg synes faktisk ikke, at det er så slemt.  Et billede af mine film (ca. 210 dvd'er og 185 vhs) Det er en ganske god bif, når jeg selv skal sige det. Det næste, der sker, er en udskiftning af den futon, jeg i dag bruger som siddeplads, til 3 lænestole. Flemming __________________ min hjemmebiograf
|
Til top |
|
|
tobywan Forum Bruger

Bruger siden: 10 Maj 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 465
|
Sendt: 15 September 2004 kl. 23:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Flemming
Det ser skam rigtigt fornuftigt ud!  Tillykke med den!
__________________ Min Hjemmebio
|
Til top |
|
|
tobywan Forum Bruger

Bruger siden: 10 Maj 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 465
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 00:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Bliver din Yamaha ikke varm? Har selv haft en reciever til at stå
nederst en kort periode, og tror altså ikke det var så godt for
dvdafspilleren ovenpå
__________________ Min Hjemmebio
|
Til top |
|
|
Johansen Forum Bruger

Bruger siden: 05 September 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 173
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 00:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej flemming38
Rigtig fed bio du har dig der, må lige høre dig hvad det er for nogle reoler/hylder dine film står i og evt. hvor de kan købes.
helt i orden bio  __________________ Mvh.
J. K. Johansen
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 00:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for komplimenten
Nej, jeg har ikke haft problemer med forstærkeren endnu. Som nævnt har
jeg bestilt et nyt komponentkabel, som er noget kortere end det, jeg
har i dag. Det betyder så, at jeg vil sætte forstærker, dvd anderledes
end i dag (og et andet sted). I den forbindelse vil jeg sørge for, at
forstærkeren får noget mere luft.
Flemming
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 00:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak, Johansen
Filmreolerne har jeg købt i IKEA. Jeg kan ikke lige huske, hvad den
hedder (vistnok noget i retning af Skarås). Det du ser på billedet er
to reoler, og jeg gav 978 kr. for begge to.
Flemming
|
Til top |
|
|
peewee© Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 502
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 07:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Flemming.
Det er en rigtig fed hjemmebio, du har fået lavet dig, bare det var mig.
Jeg håber også en' dag at jeg kan få et hele rum kun til hjemmebio..... __________________ Rotel RSP-1068
2 * eAR202, anden ICE
Avance Signature 8 MK. II
NO SolaWing/
Min hjemmebio
|
Til top |
|
|
tonyax Forum Bruger


Bruger siden: 21 Oktober 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2705
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 09:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 12:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for de pæne ord.
Jeg kan i øvrigt fortælle, at pj-ophænget er konstrueret af et bordben, en del af et højttalerophæng (fra Biltema) og en plexiglasplade. Noget Storm P'sk, men det virker.
Flemming
|
Til top |
|
|
Ingeniøren Forum Bruger


Bruger siden: 18 Februar 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1258
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 13:06 | IP-adresse registreret
|
|
|
Altid sejt med et dedikeret rum.... Hvor stort er det egentlig ??
Hvad har du gjort mht mørklægningen ??
(Eller har du ingen vinduer) __________________ Se min tidligere HD bio-kælder her!
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 13:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Rummet er 2,8 m bredt og 4,8 m langt. Der er et vindue i rummet, men det er næsten dækket af lærredet. Der er en sprække på 20 cm i 2 m længde neden for lærredet, der ikke er dækket.
Der er på nuværende et sort gardin for vinduet, men jeg vil, når jeg får tid, dække sprækken med en hvid plade. Så vil der være fuldstændig mørklagt i rummet.
|
Til top |
|
|
Ingeniøren Forum Bruger


Bruger siden: 18 Februar 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1258
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 13:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lyder fedt. Rummet ser meget mindre ud på billederne, men det er et problem jeg også selv har i min egeng tråd .
Jeg kan kun anbefale dig at gøre noget ud af mørklægningen, ellers ser det jo fedt ud.... Tillyke med det.
UPDATE:
Jeg kan se du selv har 'konveteret' et rullelærred, jeg skal snart selv i gang med dette. Hvordan har du sat lærredet fast??
Og har du andre erfaringer i den forbindelse ?? __________________ Se min tidligere HD bio-kælder her!
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 13:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har brugt en hæftemaskine. Der blev svedt godt den dag jeg byggede lærredet, for det er lidt svært at få det til at være plant over det hele. Det kan måske undgås, hvis man spænder det ud over en MDF-plade. Jeg valgte ikke at gøre det for at holde vægten nede.
En metode ved opspænding af lærredet svarer til opspænding af malerlærred, nemlig, at man arbejder fra midten og ud. Dvs. at man sætter lærredet fast må midten af den lange led, vender det om og trækker i lærredet til det er stramt og så sætter en klamme på midten af den lange led i den modsatte side. Derefter sætter man klammer på ud mod kanten.
Man skal ikke være bleg for at tage klammerne op og sætte andre i, hvis det ikke blev plant i første omgang. Det måtte jeg gøre.
En lille finte, som måske kan bruges, hvis man laver sit eget lærred, er den funktion man har på blændrammer til malerlærred. Når først man har spændt malerlærredet op, sætter man kiler i dertil indrettede huller i de indre hjørne og slår dem i med en hammer. Det tvinger rammen fra hinanden og vupti er lærredet spændt som et trommeskind. Noget lignende burde kunne lade sig gøre på et DIY-filmlærred, hvis man er lidt fiks på fingrene.
|
Til top |
|
|
Ingeniøren Forum Bruger


Bruger siden: 18 Februar 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1258
|
Sendt: 16 September 2004 kl. 13:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det var nogenlunde hvad jeg havde tænkt mig, dog ville jeg havde startet med hjørnerne, men din metode giver egentlig mere mening.
Tak for hjælpen . __________________ Se min tidligere HD bio-kælder her!
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 10 November 2004 kl. 20:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så er der kommet nyt isenkram
på nye hylder og nye stole i biffen.
<> Stolene er fra Ikea (Blankhult). Man sidder rigtig godt i
dem og så er de ikke engang dyre. De fås dog kun i rød.>

<> Og så er der den nye afspiller: DENON DVD-2910.>
Det er virkelig en fed afspiller. Et markant trin op fra den
NAD 513 jeg havde før, både på billedsiden og på lydsiden. Så mon ikke min
opgraderingstrang er styret på den front i et stykke tid.
Den er forbundet med min panny AE500 med et 5m Lindy
DVI-kabel. Det har hjulpet meget på Vertical Banding problemet, men VB er dog stadig synligt.
Er der nogen AE500-ejere, der har haft held med at mindske
VB yderligere, og hvad har I i givet fald gjort?
Flemming
__________________ min hjemmebiograf
|
Til top |
|
|
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
Sendt: 10 November 2004 kl. 21:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
nice, optimal udnyttelse af plads og komponenter...
det er en ganske pæn film samling du har dig....
de mange bare flader ser dog problematiske ud, på trods af den megen plads du har, har du overvejet at lege med dæmpemateriale, eller bare opsætte dæmpeplader og potteplanter, måske endda lidt mere møbelment.
må jeg foreslå den japanske "zatoichi"... kanon film. __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
Til top |
|
|
Dief Forum Bruger


Bruger siden: 14 Februar 2004 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 1214
|
Sendt: 10 November 2004 kl. 21:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Uhmmm.... fin bio, ser meget hjemmehyggelig ud. Synes også din DVD/VHS-samling er stor, er ikke engang oppe på halvdelen af din samling.
Dief __________________ Bio
Mit DIY
hj.side
|
Til top |
|
|
peewee© Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 502
|
Sendt: 10 November 2004 kl. 22:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser rigtigt godt. Hvordan er din nye dvd som cd-afspiller? Ville du kunne anbefale den som muliti afspiller? __________________ Rotel RSP-1068
2 * eAR202, anden ICE
Avance Signature 8 MK. II
NO SolaWing/
Min hjemmebio
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 10 November 2004 kl. 23:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
peewee© skrev:
Det ser rigtigt godt. Hvordan er din nye dvd som
cd-afspiller? Ville du kunne anbefale den som muliti afspiller? |
|
|
Jeg har bl.a. købt den for at slippe for en egentlig cd-spille. Og til
det formål synes jeg, at den lyder formidabelt. Jeg har en ide om, at
den lyder lige så godt som min Thule CD100, og det er noget jeg skal
have prøvet snarest.
Jeg har ikke sat den op til SACD og DVD-audio (endnu), da jeg ikke har
nogen af den slags skiver. Jeg har tænkt mig at låne et par stykker, og
så prøve om det er noget jeg vil satse på. Men som almindelig to-kanals
cd-spille er den som sagt formidabel.
__________________ min hjemmebiograf
|
Til top |
|
|
flemming38 Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juli 2003 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 224
|
Sendt: 11 November 2004 kl. 00:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Dief skrev:
Uhmmm.... fin bio, ser meget hjemmehyggelig ud. Synes
også din DVD/VHS-samling er stor, er ikke engang oppe på halvdelen af
din samling.
Dief |
|
|
Tak Dief, og til lykke med din egen hjemmebio. Den er da gennemført lækker.
Min bif skal være
hjemmehyggelig, for det er der jeg tilbringer det meste af min tid, når
jeg er hjemme. Det er sg'u lige før jeg burde flytte bio-udstyret ind i
den anden stue, der er en halv gang større. Så var der også basis for
et større lærred..det kan jo næsten ikke blive stort nok
__________________ min hjemmebiograf
|
Til top |
|
|